Wysiłkowe nietrzymanie moczu to jedna z najbardziej wstydliwych dolegliwości. Zmagają się z nią osoby obu płci, jednak zdecydowanie częściej choroba dotyka kobiet. Intymny charakter tego problemu sprawia, że jest on bardzo często ignorowany i ukrywany. Przemilczenie tematu wpływa jednak znacząco na pogorszenie jakości życia oraz stwarza zagrożenie dla zdrowia. Sprawdź, dlaczego nie warto zwlekać z wizytą u lekarza i dowiedz się, gdzie szukać specjalistycznej pomocy.
Dlaczego nietrzymanie moczu to temat tabu?
Inkontynencja to problem natury medycznej, ale także psychicznej. Ze względu na odczuwany wstyd kobiety zmagające się z tym problemem nie szukają specjalistycznej pomocy. Brak kontroli nad swoim pęcherzem jest też przez niektórych traktowany jako naturalny element procesu starzenia się organizmu. Leczenie jest więc odkładane na później, a jakość życia konsekwentnie się pogarsza. Wpływa to zarówno na obniżenie poczucia własnej wartości, jak i na codzienne funkcjonowanie.
Do czego prowadzi ukrywanie problemu nietrzymania moczu?
W skrajnych przypadkach osoby z nietrzymaniem moczu odcinają się zupełnie od społeczeństwa i popadają w depresję. Nie chcą rozmawiać o swoim problemie, który powoduje coraz większy dyskomfort. Z tego powodu duże znaczenie ma zwiększanie świadomości wśród pacjentów i oferowanie pomocy. Tylko wczesne wdrożenie odpowiedniej kuracji umożliwi skuteczną walkę z dolegliwością.
Leczenie wysiłkowego nietrzymania moczu musi być prowadzone pod nadzorem specjalistów. W jego trakcie warto stosować produkty, które umożliwią normalne funkcjonowanie. Sprawdzoną opcją są tampony na nietrzymanie moczu URITAM, które dodatkowo wspierają narządy rodne.
Normalne życie z nietrzymaniem moczu – czy to możliwe?
Osoby cierpiące na wysiłkowe nietrzymanie moczu powinny się stosować do kilku zaleceń. Nie oznacza to jednak, że muszą rezygnować z przyjemności i rozrywek. Kobiety zmagające się z tą dolegliwością mogą stosować środki higieniczne, które produkowane są z myślą o wspomaganiu leczenia inkontynencji. Obecnie na rynku można znaleźć specjalne wkładki czy podkłady, które zmniejszają dyskomfort związany z niekontrolowanym oddawaniem moczu.
Warte uwagi są też innowacyjne tampony na nietrzymanie moczu i zaburzenia statyki narządów rodnych firmy URITAM. Są one bardzo wygodne i niewyczuwalne pod bielizną. Sprawdzają się zarówno podczas wykonywania codziennych obowiązków, jak i intensywnej aktywności fizycznej.
Jak leczyć wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Nietrzymanie moczu jest najczęściej objawem określonej wady organizmu lub choroby. W wielu przypadkach jest skutkiem osłabienia mięśni dna miednicy. Bardzo ważny jest więc regularny trening tych partii ciała, który ograniczy ryzyko pojawienia się problemu.
Aby skutecznie radzić sobie z inkontynencją, należy koniecznie udać się na badania do ginekologa, który zaleci odpowiedni zabieg lub inny rodzaj terapii. Warto pamiętać, że lekarz nie ocenia pacjenta, nawet jeśli choroba ma nieprzyjemny i wstydliwy charakter. Wizyta może być niekomfortowa, ale odkładanie jej na późniejszy termin wiąże się z dużym ryzykiem.