Nietrzymanie moczu po usunięciu prostaty – jak leczyć tę przypadłość

Nietrzymanie moczu po usunięciu prostaty to jeden z możliwych skutków ubocznych tej operacji. Mężczyźni powinni bacznie obserwować swój organizm po zabiegu, ponieważ leczenie nietrzymania moczu powinno się zacząć jak najwcześniej, najlepiej już cztery tygodnie po operacji. Nie ma powodu do wstydu i problem należy jak najszybciej zgłosić lekarzowi. Dostępne są skuteczne i nieinwazyjne metody leczenia nietrzymanie moczu po usunięciu prostaty – warto wiedzieć także, jak radzić sobie z tym problemem doraźnie, tak by móc normalnie funkcjonować.

Nietrzymanie moczu po usunięciu prostaty – jakie są przyczyny tej dolegliwości?

Nietrzymanie moczu po usunięciu prostaty to najczęściej skutek osłabienia mięśni Kegla, czyli mięśni dna miednicy. Może ono zdarzyć się po operacji usunięcia prostaty, należy też pamiętać, że mięśnie te, podobnie jak wszystkie inne, słabną wraz z wiekiem.

Pojawia się wówczas wysiłkowe nietrzymanie moczu, czyli mimowolne popuszczanie moczu podczas kichania, śmiania się, kasłania czy wysiłku fizycznego.

Nietrzymanie moczu po usunięciu prostaty może też być spowodowane nadreaktywnością pęcherza. Dolegliwość ta pojawia się już przed operacją i ma związek z przerostem prostaty, który utrudnia oddawanie moczu. Po operacji może ulec nasileniu.

Nietrzymanie moczu po usunięciu prostaty – metody leczenia

Nietrzymanie moczu po usunięciu prostaty można skutecznie leczyć. Dobrze jest wdrożyć leczenie jak najwcześniej, gdy tylko zauważy się po operacji problemy z nietrzymaniem moczu.

Przy osłabieniu mięśni Kegla stosuje się ćwiczenia wzmacniające, a także iniekcje, elektrostymulację, masaże i kąpiele lecznicze. Ćwiczenia Kegla mogą być prowadzone z przyrządami lub bez. Można też przeprowadzać je samodzielnie.

Przy nadreaktywności pęcherza wdrażany jest trening kontynencji, mający na celu zmniejszenie wrażliwości i reaktywności pęcherza. Pozwala to stopniowo zwiększać odstępy pomiędzy wizytami w toalecie. W leczeniu nietrzymania moczu po usunięciu prostaty stosowane są też leki doustne.

Specjaliści podkreślają, że leczenie jest skuteczne do dwóch lat od operacji. Oczywiście im wcześniej zostanie rozpoczęte, tym lepiej.

Nietrzymanie moczu po usunięciu prostaty – wkładki urologiczne dla mężczyzn

Warto wiedzieć, że dostępne są specjalne wkładki urologiczne TENA oraz majtki chłonne TENA przeznaczone dla mężczyzn. Mają one kształt dopasowany do męskiej anatomii i skutecznie chronią przed zabrudzeniem ubrania, wilgocią oraz przykrym zapachem. Zarówno wkładki urologiczne TENA, jak i majtki chłonne TENA są bardzo dyskretne – nie widać ich pod ubraniem. Są też wygodne i zapewniają komfort fizyczny oraz psychiczny. Nie trzeba się już martwić, że otoczenie coś zauważy czy wyczuje przykry zapach. Dzięki temu po operacji usunięcia prostaty można prowadzić normalne, aktywne życie, nawet jeśli pojawi się problem z nietrzymaniem moczu. Oczywiście jest to rozwiązanie doraźne, zanim leczenie zacznie przynosić pożądany skutek.