Niezastąpiona pneumatyka w przemyśle medycznym i farmaceutycznym

Nie jest tajemnicą, że przemysł farmaceutyczny w Polsce jest jednym z najważniejszych sektorów gospodarki. Nasz rynek farmaceutyczny jest liderem w Europie Środkowej oraz w czołówce Unii Europejskiej, jeśli chodzi o jego wielkość. Przemysł ten wpływa nie tylko na krajowy system zdrowotny, ale również na rozwój innowacyjności. Skutkuje to tym, że niezbędne jest zapewnienie odpowiednich narzędzi do produkcji leków, żeby sektor działał bezustannie. Tutaj z pomocą przychodzi pneumatyka.

Sprzęty, które są wykorzystywane w medycynie i przemyśle farmaceutycznym muszą się charakteryzować odpowiednimi materiałami. Pomaga im to w zachowaniu obojętności wobec substancji, które nieraz bywają agresywne. Materiałem takim może być stal nierdzewna, z której jest często wykonana armatura farmaceutyczna. Ważne jest również posiadanie odpowiednich testów. Mowa tutaj o certyfikatach takich jak NSF, który służy do klasyfikacji środków smarnych, czy KTW, który jest potrzebny, żeby urządzenie było dopuszczone do żywności i wody pitnej.

W przemyśle farmaceutycznym stosuje się właściwe instalacje transportowe, w których rurociągi pneumatyczne mogą składać się ze stali nierdzewnej lub kwasoodpornej. Materiały te zapewniają bardzo wysoki poziom sterylności przesyłanego czynnika oraz ograniczają powstawaniu rdzewienia. Instalacje pneumatyczne, które są w użyciu mogą być łączone przez zaprasowanie złączek w rurach. Obniża to ryzyko wybuchu pożaru dzięki braku połączeń lutowanych oraz spawanych. Taki szczelny i ekonomiczny projekt instalacji pneumatycznej stanowi właśnie powyżej opisana technika Mapress.

Mówiąc o osprzęcie używanym w układach działających w zakładach farmaceutycznych należy wspomnieć o filtrach sterylnych PSSPF. Filtry te mogą pracować z różnymi chemikaliami dzięki posiadaniu dokumentów jakościowych takich jak 1.4301, czy 1.4404. Z takiej stali nierdzewnej zbudowane są też niektóre manometry, które mają podwyższoną odporność na temperaturę. Posiadają one również kwasoodporną armaturę złączną pod postacią muf, nypli, kolanek, złączek, trójników i elementów do wspawania.

Także do sterowania przepływem medium potrzebne są zawory. Koniecznym jest natomiast, żeby były one wyprodukowane z odpowiedniej stali, co pomaga w ich uszczelnieniu.

Dzisiaj bardzo łatwo znaleźć urządzenia napędzane sprężonym powietrzem w takich dziedzinach jak stomatologia, medycyna czy farmaceutyka. Przykładem takiego narzędzia mogą być sprężarki bezolejowe. Ich specyfikacja umożliwia uzyskanie czystego medium oraz zapobieganie nieszczelnością. Warto wspomnieć też o pompach próżniowych, które mają za zadanie wytworzyć podciśnienie potrzebne w dalszych procesach. By skutecznie usunąć zanieczyszczenia z układu należy użyć filtrów próżniowych.

Korzystne jest również użycie filtrów z aktywnym węglem w instalacjach. Dlaczego? Ponieważ, adsorpcja pomaga w uzyskaniu powietrza, które jest pozbawione oparów. Pompy mogą też być używane wraz z ssawkami do transportu różnych rzeczy w przemyśle farmaceutycznym.

Jednym z najważniejszych elementów znajdujących się w instalacjach farmaceutycznych są węże przemysłowe. Muszą być one odporne na różne chemikalia, które są używane do produkcji leków. Można wyróżnić tutaj kilka typów węży: silikonowe, laboratoryjne czy igielitowe PCV. Są one najczęściej elastyczne i nie mają zapachu.

Pamiętajmy o tym, że w instalacjach, które są używane w przemyśle farmaceutycznym znajduje się wiele elementów składowych. Każdy z nich bezdyskusyjnie musi być odpowiednio dopasowany do otaczających go warunków. Pneumatyka pomaga w tym całej branży i umożliwia bezpieczniejszą pracę w otoczeniu agresywnych substancji.