Wzdęcia mogą mieć różne przyczyny. Jeśli pojawiają się często i są uciążliwe, może to być spowodowane niewłaściwą dietą i nawykami żywieniowymi, ale także poważnymi kłopotami zdrowotnymi. Podpowiadamy, jakie domowe sposoby i preparaty dostępne bez recepty będą pomocne oraz kiedy należy zgłosić się do lekarza.
Częste wzdęcia – jakie mogą być ich przyczyny?
Przyczyną wzdętego brzucha są gazy nagromadzone w przewodzie pokarmowym, a konkretnie w jelitach. Powstają one w procesach fermentacji resztek pokarmowych zalegających w jelitach, co spowodowane jest nieprawidłową pracą układu pokarmowego, niewłaściwą dietą, brakiem ruchu lub chorobą. Przyczyn może być wiele, a do najczęstszych należą właśnie nieodpowiednia dieta, siedzący tryb życia, złe nawyki żywieniowe – jedzenie w pośpiechu, zbyt duże porcje i zbyt długie przerwy pomiędzy posiłkami, a także rozmawianie podczas jedzenia, co sprzyja połykaniu powietrza, które następnie wypełnia jelita i powoduje wzdęcia. Częste wzdęcia mogą być również spowodowane stresem, który spowalnia pracę jelit i zaburza rytm wypróżnień [1].
Kiedy częste wzdęcia są powodem do niepokoju?
Częste wzdęcia to czasem niestety objaw poważnego schorzenia. Jeśli towarzyszą im dolegliwości bólowe, uczucie przepełnionego brzucha i przelewania się w brzuchu, ucisk i inne niepokojące objawy, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który zaordynuje odpowiednie badania
i leczenie. Jeśli jednak podejrzewamy, że częste wzdęcia mają swoją przyczynę w niewłaściwej diecie i trybie życia, warto przede wszystkim zmienić ten stan rzeczy, czyli wyeliminować produkty mogące powodować wzdęcia, włączyć do jadłospisu zdrowe, bogate w błonnik pokarmy oraz zacząć więcej się ruszać [2]. Nawet zwykły spacer może być bardzo pomocny przy wzdęciach i w profilaktyce tej przypadłości.
Częste wzdęcia – jak sobie radzić domowymi sposobami?
Oprócz zmiany nawyków żywieniowych i trybu życia przy wzdęciach pomocne będą domowe sposoby takie jak:
- stosowanie przypraw poprawiających trawienie i zapobiegających gazom i wzdęciom (majeranek, kminek, anyż, kardamon, tymianek, mięta),
- picie naparów ziołowych z rumianku, mięty, szałwii lub kopru włoskiego,
- picie wody pomiędzy posiłkami,
- masowanie brzucha kolistymi ruchami, tak by pobudzić perystaltykę jelit,
- spożywanie produktów zawierających błonnik, który przywraca właściwy rytm wypróżnień i pomaga oczyścić jelita.
Dieta pomocna na wzdęcia
Przy skłonności do wzdęć warto zadbać o dietę wspomagającą trawienie i pracę układu pokarmowego. Oznacza to włączenie do menu następujących produktów: warzyw, owoców, kiszonek i innych produktów poddanych fermentacji mlecznej (jogurtów, kefirów, zsiadłego mleka), kasz oraz pełnoziarnistych makaronów i pieczywa, które sprzyjają zasiedlaniu naszych jelit przez bakterie probiotyczne. Bakterie te aktywnie wspierają procesy trawienia i oczyszczania jelit, dzięki czemu problem wzdęć staje się mniej dokuczliwy. Na wzdęcia pomoże dieta lekkostrawna, z wysoką zawartością błonnika [3]. Warto wyeliminować z niej biały cukier, słone i słodkie przekąski oraz wszelkie produkty sprzyjające gromadzeniu się gazów w przewodzie pokarmowym.
Preparaty na wzdęcia – jaki wybrać?
W aptekach znajdziemy duży wybór preparatów na wzdęcia. Dobrym wyborem będzie wyrób medyczny Ulgix Wzdęcia, który ułatwia usuwanie gazów oraz nagromadzonego w jelitach powietrza, przynosząc ulgę i niwelując problem wzdęć. Na szczególnie dokuczliwe i silne wzdęcia pomocny będzie Ulgix Wzdęcia Max z wysoką, skoncentrowaną dawką symetykonu [4].
Przypisy:
- Stres a choroby układu pokarmowego, https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/68171,stres-a-choroby-przewodu-pokarmowego, data dostępu 14.07.2021.
- Nie tylko dieta. Jak zadbać o zdrowie jelit, https://gastroenterologia-praktyczna.pl/a5073/Nie-tylko-dieta—Jak-zadbac-o-zdrowie-jelit.html/m332, data dostępu 14.07.2021.
- Paula Nagel, Dieta Lekkostrawna, https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-lekkostrawna-3/, data dostępu 13.07.2021.
- Instrukcja używania wyrobu medycznego Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max.
Ulgix Wzdęcia, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 80 mg symetykonu.
Ulgix Wzdęcia Max, wyrób medyczny. Skład: 1 kapsułka miękka zawiera 240 mg symetykonu.
Zastosowanie: Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest w łagodzeniu objawów związanych z nagromadzeniem gazów w żołądku i jelitach powstałych w wyniku fermentacji jelitowej w czasie procesów trawienia. Należą do nich: uczucie pełności, wzdęcia, odbijanie, które mogą być m.in. wynikiem błędów dietetycznych. Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max stosowany jest także pomocniczo przed wykonaniem badań diagnostycznych w obrębie jamy brzusznej techniką obrazową, takich jak: radiografia, ultrasonografia i endoskopia. Przyczynia się do usunięcia z przewodu pokarmowego gazów i powietrza, przez co poprawia jakość uzyskiwanych obrazów i eliminuje trudności diagnostyczne. Przeciwwskazania: Wyrobu Ulgix Wzdęcia i Ulgix Wzdęcia Max nie należy stosować, jeżeli występuje nadwrażliwość na symetykon lub inny składnik wyrobu. Wytwórca: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.