O czym świadczy cofanie się dziąseł?

Osuwanie się dziąseł to problem, z którym nie możesz sobie poradzić? Zastanawiasz się, jakie są przyczyny tej dolegliwości i co może ona oznaczać? Dowiedz się, czym dokładnie jest recesja dziąsłowa i jak sobie z nią poradzić. 

Recesja dziąsłowa – co to takiego? 

Recesja dziąsłowa to problem, który dotyczy sporej części populacji społeczeństwa. Polega na delikatnym osuwaniu dziąseł, co w szybkim czasie prowadzi do krwawienia w trakcie szczotkowania zębów i innych przyczyn związanych z niemożnością zachowania estetycznego uśmiechu, jak i ogólnym funkcjonowaniem. Do najczęstszych objawów, towarzyszących recesji zalicza się: 

  • podrażnienie,
  • nadwrażliwość uzębienia,
  • spore odsłonięcie zębów i ich korzeni. 

W momencie, gdy zauważy się wyżej wymienione czynniki, należy niezbędnie zdecydować się na leczenie stomatologiczne. Konieczna jest bowiem szybka i profesjonalna ingerencja lekarza, który zapobiegnie dalszemu rozwojowi choroby, a także wszelkim dodatkowym nieprawidłowościom.

Jakie są przyczyny cofania się dziąseł? 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że do recesji można przyczynić się w sposób bardzo nieświadomy. Co prawda, jednym z najczęściej występujących powodów powstawania recesji jest uwarunkowanie genetyczne. W momencie, gdy najbliższa rodzina biologiczna cierpi na cofanie się dziąseł, to istnieje duże ryzyko, że wśród dzieci również wystąpi taki problem. Predyspozycja to jednak tylko jedna z kwestii przyczyniających się do recesji dziąsłowej. Wśród innych czynników wymienia się również:

  • zbyt intensywne szczotkowanie zębów,
  • korzystanie z nieodpowiednich akcesoriów stomatologicznych w trakcie higieny jamy ustnej,
  • nieprawidłowa bądź nieregularna higiena uzębienia,
  • nałogowe palenie papierosów,
  • wady ortodontyczne tj. zaciskanie zębów, zgrzytanie zębami,
  • pojawianie się stanów zapalnych w jamie ustnej,
  • gromadzenie się kamienia na zębach,
  • zapominanie o regularnych wizytach u dentysty.

Jak leczyć recesję dziąseł?  

Na leczenie recesji dziąseł warto zdecydować się tuż po rozpoznaniu pierwszych dolegliwości z nią związanych. Ingerencja medyczna jest bowiem konieczne zarówno do zachowania jamy ustnej w zdrowej kondycji, jak i uzyskania estetycznego uśmiechu. Leczenie pozwala również na pozbycie się dyskomfortu związanego ze spożywaniem posiłków i picia napojów. 

Wielu specjalistów podkreśla, iż nieleczone cofanie się dziąseł może prowadzić do innych zaburzeń jamy ustnej, a nawet (w najgorszym momencie) do całkowitej utraty zębów. Aby temu zapobiec, wdrażane są specjalne zabiegi. Ich ostateczny rodzaj zależy od stopnia nasilenia bólu oraz poziomu rozwoju schorzenia. Najpopularniejszą, a zarazem najmniej bolesną metodą jest usunięcie nagromadzonego kamienia nazębnego. Jest to opcja stosowana u pacjentów, u których recesja dziąsłowa nie jest bardzo zaawansowana. W momencie, gdy obszar odsuniętych dziąseł jest większy, konieczny może być nawet przeszczep dziąsła.

Jak zapobiec osuwaniu się dziąseł? 

Aby zapobiec recesji dziąsłowej, niezwykle ważna jest odpowiednia profilaktyka w domu. Należy dbać o codzienną oraz prawidłową higienę jamy ustnej. Warto stosować do tego polecane przez stomatologów pasty do zębów, nici dentystyczne oraz płyny do płukania. Niezwykle istotną kwestią, o jakiej nie wolno zapomnieć, jest regularne chodzenie do lekarza. Duży wybór dentystów można znaleźć w klinice AllSmiles Dental. Dzięki dbaniu o systematyczne leczenie stomatologiczne możliwe jest zapobieganie osadzaniu się kamienia nazębnego, sprzyjającego powstawaniu recesji. Zadaniem lekarza jest również pozbywanie się innych dolegliwości wpływających na pogorszenie się stanu uzębienia pacjentów.