O czym świadczy cofanie się dziąseł?

Osuwanie się dziąseł to problem, z którym nie możesz sobie poradzić? Zastanawiasz się, jakie są przyczyny tej dolegliwości i co może ona oznaczać? Dowiedz się, czym dokładnie jest recesja dziąsłowa i jak sobie z nią poradzić. 

Recesja dziąsłowa – co to takiego? 

Recesja dziąsłowa to problem, który dotyczy sporej części populacji społeczeństwa. Polega na delikatnym osuwaniu dziąseł, co w szybkim czasie prowadzi do krwawienia w trakcie szczotkowania zębów i innych przyczyn związanych z niemożnością zachowania estetycznego uśmiechu, jak i ogólnym funkcjonowaniem. Do najczęstszych objawów, towarzyszących recesji zalicza się: 

 • podrażnienie,
 • nadwrażliwość uzębienia,
 • spore odsłonięcie zębów i ich korzeni. 

W momencie, gdy zauważy się wyżej wymienione czynniki, należy niezbędnie zdecydować się na leczenie stomatologiczne. Konieczna jest bowiem szybka i profesjonalna ingerencja lekarza, który zapobiegnie dalszemu rozwojowi choroby, a także wszelkim dodatkowym nieprawidłowościom.

Jakie są przyczyny cofania się dziąseł? 

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że do recesji można przyczynić się w sposób bardzo nieświadomy. Co prawda, jednym z najczęściej występujących powodów powstawania recesji jest uwarunkowanie genetyczne. W momencie, gdy najbliższa rodzina biologiczna cierpi na cofanie się dziąseł, to istnieje duże ryzyko, że wśród dzieci również wystąpi taki problem. Predyspozycja to jednak tylko jedna z kwestii przyczyniających się do recesji dziąsłowej. Wśród innych czynników wymienia się również:

 • zbyt intensywne szczotkowanie zębów,
 • korzystanie z nieodpowiednich akcesoriów stomatologicznych w trakcie higieny jamy ustnej,
 • nieprawidłowa bądź nieregularna higiena uzębienia,
 • nałogowe palenie papierosów,
 • wady ortodontyczne tj. zaciskanie zębów, zgrzytanie zębami,
 • pojawianie się stanów zapalnych w jamie ustnej,
 • gromadzenie się kamienia na zębach,
 • zapominanie o regularnych wizytach u dentysty.

Jak leczyć recesję dziąseł?  

Na leczenie recesji dziąseł warto zdecydować się tuż po rozpoznaniu pierwszych dolegliwości z nią związanych. Ingerencja medyczna jest bowiem konieczne zarówno do zachowania jamy ustnej w zdrowej kondycji, jak i uzyskania estetycznego uśmiechu. Leczenie pozwala również na pozbycie się dyskomfortu związanego ze spożywaniem posiłków i picia napojów. 

Wielu specjalistów podkreśla, iż nieleczone cofanie się dziąseł może prowadzić do innych zaburzeń jamy ustnej, a nawet (w najgorszym momencie) do całkowitej utraty zębów. Aby temu zapobiec, wdrażane są specjalne zabiegi. Ich ostateczny rodzaj zależy od stopnia nasilenia bólu oraz poziomu rozwoju schorzenia. Najpopularniejszą, a zarazem najmniej bolesną metodą jest usunięcie nagromadzonego kamienia nazębnego. Jest to opcja stosowana u pacjentów, u których recesja dziąsłowa nie jest bardzo zaawansowana. W momencie, gdy obszar odsuniętych dziąseł jest większy, konieczny może być nawet przeszczep dziąsła.

Jak zapobiec osuwaniu się dziąseł? 

Aby zapobiec recesji dziąsłowej, niezwykle ważna jest odpowiednia profilaktyka w domu. Należy dbać o codzienną oraz prawidłową higienę jamy ustnej. Warto stosować do tego polecane przez stomatologów pasty do zębów, nici dentystyczne oraz płyny do płukania. Niezwykle istotną kwestią, o jakiej nie wolno zapomnieć, jest regularne chodzenie do lekarza. Duży wybór dentystów można znaleźć w klinice AllSmiles Dental. Dzięki dbaniu o systematyczne leczenie stomatologiczne możliwe jest zapobieganie osadzaniu się kamienia nazębnego, sprzyjającego powstawaniu recesji. Zadaniem lekarza jest również pozbywanie się innych dolegliwości wpływających na pogorszenie się stanu uzębienia pacjentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *