Objawy alkoholizmu – co powinno nas zaniepokoić?

Niełatwo jest przyznać przed innymi, a przede wszystkim sobą samym, że jest się alkoholikiem. Zdecydowanie prościej jest dostrzec to u kogoś bliskiego, chociaż rodzina również często wypiera istnienie problemu. Niezależnie, po której stronie się znajdujesz – za dużo pijesz czy obserwujesz niepokojące zachowania u kogoś innego, warto dowiedzieć się więcej o objawach alkoholizmu.

Alkohol dla wielu osób jest nieodłączną częścią spotkań towarzyskich czy weekendowego relaksu w domu. Łatwo jest więc przegapić moment, kiedy niewinna rozrywka staje się poważnym problemem. Dodatkowo, alkoholik tkwi w całym systemie iluzji i zaprzeczeń, dlatego nie dopuszcza do siebie faktu, że nie jest w stanie odstawić alkoholu bez profesjonalnej pomocy. Właśnie dla takich osób, działa ośrodek terapii uzależnień w Warszawie, w którym doświadczeni terapeuci pomagają osobom uzależnionym uporać się ze szkodliwymi schematami w myśleniu.

Można wymienić kilka symptomów, które zwiastują, że mamy do czynienia z alkoholizmem. Po pierwsze, jest to przymus spożywania alkoholu. Kiedy chory nie może się napić, odczuwa dyskomfort psychiczny i fizyczny. Alkoholik nie ma też kontroli nad ilością spożywanego alkoholu, kiedy już zacznie pić, trudno mu przestać. Pojawia się też zwiększona tolerancja na alkohol, która wraz z pogłębianiem się uzależnienia, zaczyna jednak spadać. Alkoholik coraz bardziej skupia się na piciu, dlatego zaniedbuje pracę, rodzinę czy zdrowie. Jeżeli osoba, która wcześniej była obowiązkowa, nagle zaczyna opuszczać pracę, powinno to wzbudzić nasze podejrzenia. Niepokojące są również luki w pamięci. Alkoholik pije tak dużo, że nie pamięta, co się z nim działo, chociaż nie stracił przytomności. Do objawów alkoholizmu należy też obniżony nastrój. Jeżeli pogodna wcześniej osoba, coraz częściej jest smutna lub rozdrażniona, to mogą być skutki nadużywania alkoholu.

Kiedy zgłosić się na detoks alkoholowy?

Chory zazwyczaj odwleka moment rozpoczęcia detoksu, woli oszukiwać się, że poradzi sobie z problemem samodzielnie. Moment poprawy nigdy jednak nie nadchodzi. Warto pamiętać, że na detoks alkoholowy w Warszawie lub innym najbliższym mieście, trzeba zgłosić się, kiedy po odstawieniu alkoholu pojawiają się nieprzyjemne objawy zespołu abstynencyjnego. Jest to dobitny dowód, że doszło do uzależnienia i chory nie jest już w stanie odstawić alkoholu bez pomocy. Podczas detoksu w ośrodku, pacjent otrzymuje leki oraz substancje odżywcze, dlatego łatwiej jest poradzić sobie z objawami zespołu odstawiennego.

Zaakceptowanie faktu, że my sami lub ktoś z naszych bliskich zmaga się z alkoholizmem, nie jest proste. Trzeba jednak pamiętać, że im dłużej zwlekamy ze zgłoszeniem się na detoks, tym poważniejsze stają się konsekwencje uzależnienia.