Nieprzyjemna opuchlizna w okolicach kostek, rąk, oczu czy twarzy jest powszechnym problemem. To tzw. obrzęk limfatyczny, który świadczy o nieprawidłowym funkcjonowaniu układu żylnego i limfatycznego. Potocznie mówimy, że w organizmie „zatrzymuje się woda”. Jak sobie z tym poradzić?
Czym jest obrzęk limfatyczny?
Nieprawidłowości w funkcjonowaniu układu żylnego i limfatycznego mogą mieć różne przyczyny. Dość często występują u osób, które mają genetyczne skłonności do obrzęków, ale mogą być również nabyte. W drugim przypadku są objawem np. powikłań po stanach zapalnych, chorób nowotworowych, przewlekłej niewydolności żylnej czy zakażenia pasożytniczego.
Opuchlizna jest też naturalną, obronną reakcją organizmu. Np. gdy pijemy za mało wody, ciało gromadzi ją celowo w tkance podskórnej. Ponadto, obrzęki występują też u kobiet przed menstruacją, u palaczy, u osób prowadzących niezdrowy tryb życia (mało aktywnych fizycznie, mających niewłaściwą dietę).
Obrzęki mogą też powstawać z powodu spożywanych leków.
Jak walczyć z obrzękami?
Na początek warto podkreślić, że obrzęki limfatyczne (nie zwykłą opuchliznę) należy leczyć. Zaniechanie tego może sprawić, że z czasem problem się pogorszy i znacząco wpłynie na jakość życia. Na zaawansowanym etapie może prowadzić do zmian zwyrodnieniowych czy zaburzeń równowagi.
Jednym ze skuteczniejszych sposobów leczenia obrzęków jest drenaż limfatyczny, czyli specjalny masaż usprawniający przepływ limfy w organizmie. To zabieg, który warto powierzyć profesjonaliście z odpowiednimi uprawnieniami. Powinien być to masażysta, który ukończył kurs drenażu limfatycznego w specjalnym ośrodku szkoleniowym lub szkołę kierunkową.
Masaże warto łączyć także z rehabilitacją ruchową na obrzęk limfatyczny. To zestaw ćwiczeń o niskiej intensywności, które mogą usprawnić układ limfatyczny. Poza tym lekarz może zalecić także terapię uciskową za pomocą specjalnych bandaży, pończoch czy rękawów. W trudnych przypadkach konieczny jest zabieg chirurgiczny.
Domowe sposoby na opuchliznę
Z opuchlizną, która pojawia się rzadko i nie wymaga leczenia, można walczyć także domowymi sposobami. Poza masażami, na które udać może się każdy, warto przyjrzeć się uważnie swojemu stylowi życia. Najczęściej woda zatrzymuje się w organizmie wtedy, gdy ciało jest odwodnione. Należy więc zwiększyć ilość spożywanych płynów, co najmniej do 2 litrów dziennie. Skutecznym sposobem na pozbycie się opuchlizny jest również regularna aktywność fizyczna. Zdaniem lekarzy należy codziennie pokonywać 8-10 tys. kroków.