Alkohol spożywany okazjonalnie, w niewielkich ilościach nie jest szkodliwy dla naszego zdrowia, jednak spożywanie go w nadmiernej ilości niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Alkoholizm to choroba, która wyniszcza cały organizm, wątrobę, nerki oraz serce. Jak każde uzależnienie alkoholizm jest trudną do wyleczenia chorobą i wymaga pomocy specjalisty, ale także chęci zmiany w osobie chorej. Choroba alkoholowa ma różne podłoże, najczęstszym jest towarzysząca depresja, stany lękowe oraz zaburzenia psychiczne. Jednak niestety częstą przyczyną popadnięcia w alkoholizm są czynniki genetyczne.
Na czym polega odtrucie alkoholowe ?
Odtruwanie alkoholowe zależne jest stopnia zaawansowania zatrucia. Jeśli zatrucie jest jednorazowe zwykle odtrucie odbywa się w domu i nie wymaga hospitalizacji. W przypadku osób uzależnionych kiedy spożywanie alkoholu jest ciągłe i osoba jest w tzw. ciągu alkoholowym konieczne jest podanie leków oraz pomoc lekarza.
Odtrucie alkoholowe polega na usunięciu z organizmu toksyn związanych ze spożyciem alkoholu, a także nawodnienie organizmu i dostarczenie witamin, soli mineralnych. Ciąg alkoholowy zaburza równowagę metaboliczną, gospodarkę wodno-elektrolitową. U osób uzależnionych od alkoholu często konieczna jest pomoc psychologa, wsparcie bliskich i oczywiście samozaparcie, chęć zmiany swojego życia. Na samym początku ważna jest ogólna diagnoza stanu pacjenta, sprawdzenie świadomości osoby uzależnionej. Leczenie polega na łagodzeniu nieprzyjemnych objawów zespołu abstynencyjnego i poprawy funkcjonowania układu pokarmowego. Jedną z metod leczenia alkoholizmu jest wszywka alkoholowa, która ma pomóc choremu zachować stan trzeźwości, skuteczny detoks oraz nie powrócenie do nałogu. Niestety alkoholizm jest ciężką do wyleczenia chorobą, połową sukcesu zaprzestania picia jest wsparcie psychologiczne, wsparcie bliskich i podejście osoby chorej.
Jak radzić sobie z jednorazowym zatruciem alkoholem?
W przypadku jednorazowego zatrucia alkoholowego złe samopoczucie fizyczne, w tym bóle głowy, nudności, wymioty, rozkojarzenie, bóle mięśni trwa od jednego do dwóch dni. W takich sytuacjach najbardziej pomocna okazuje się witamina C, polifenole zawarte np. w zielonej herbacie oraz picie dużej ilości wody. Należy unikać kawy, a także warto przez kilka dni zastosować lekko strawną dietę, która zregeneruje wątrobę.
Czy alkoholizm da się wyleczyć?
Alkoholizm to poważna i podstępna choroba. Alkoholizmu nie da się wyleczyć, osoba u której stwierdzono problem alkoholowy już zawsze będzie narażona na powrót i ponowne popadnięcie w nałóg. Przerwanie ciągu alkoholowego wiąże się z całkowitym zaprzestaniem spożywania alkoholu pod każdą postacią. Dla alkoholika ważne jest wsparcie rodziny oraz psychologa, osoba taka musi być świadoma, że w trudnych życiowych sytuacjach, które mogą być zachętą do picia powinna od razu zasięgać pomocy u swojego lekarza terapeuty, aby nie dopuścić popadnięcia w ciąg alkoholowy.