Operacja bariatryczna — efekty zmniejszenia żołądka

Otyłość jest poważną chorobą, która może wiązać się również z istnieniem różnych schorzeń współistniejących. Ze względu na to, że stanowią one poważne zagrożenie dla zdrowia i życia należy z nią walczyć. Na rozwój otyłości mają wpływ różne czynniki, takie jak zaburzenia genetyczne, dziedziczne, środowiskowe, metaboliczne, a nawet medyczne. Wśród czynników sprzyjających niekontrolowanemu tyciu znajdują się także zaburzenia gospodarki hormonalnej i leczenie sterydami. 

Do zachowawczych programów odchudzania należą zmiana sposobu odżywiania, ruch uzgodniony ze specjalistą, psychoterapia i farmakoterapia, mają one jednak dosyć niską skuteczność (mniej niż 5 procent). Problem polega na tym, że zdecydowana większość osób, które próbują sobie poradzić z otyłością w ten sposób, wraca do wcześniejszej wagi.

Czy warto zdecydować się na operację bariatryczną?

Operacja bariatryczna jest inwazyjna, ale za to także skuteczna. Również przygotowanie do niej, które wiąże się z licznymi zmianami w stylu życia i ma doprowadzić do ograniczenia wagi o 7 procent, jeszcze przed zabiegiem sprawia, że bardziej prawdopodobne jest uzyskanie efektu, który utrzyma się dłużej. Dieta przed operacją bariatryczną i aktywność fizyczne to filary takiego przygotowania.

Osoby, których BMI przekracza 40 lub takie, których waga mieści się w przedziale 35-39,9, ale mierzą się również ze schorzeniami współistniejącymi (cukrzycą typu II, chorobą zwyrodnieniową stawów, nadciśnieniem tętniczym, zespołem bezdechu sennego lub wysokim poziomem cholesterolu) mogą skorzystać z tej metody. Zaletą takiego zabiegu jest niskie ryzyko powikłań oraz uchronienie się przed długofalowymi skutkami otyłości.

Efekty zmniejszenia żołądka

Zmniejszenie żołądka ma na celu obniżenie masy ciała i wyregulowanie apetytu, co w ostateczności ma doprowadzić do trwałych zmian w tym, jak organizm zarządza energią. Obniżenie masy ciała wiąże się z wieloma korzyściami, przede wszystkim zdrowotnymi, ale również po prostu poprawia komfort życia — z mniejszą ilością kilogramów żyje się lżej. 

Po przeprowadzonej z sukcesem operacji bariatrycznej pacjenci odczuwają znaczną poprawę jakości życia. Poprawia się ich ogólne samopoczucie, ale także interakcje społeczne, co również przekłada się na pewność siebie i możliwość znalezienia lepszej pracy, a co za tym idzie zwiększenia dochodów. Korzyści ze spadku wagi i poprawy stanu zdrowia są tak wielowymiarowe, że trudno je ująć w kilka punktów. Dodatkowe kilogramy to ogromne obciążenie dla organizmu, więc warto zrobić wszystko, aby nie musieć ponosić konsekwencji otyłości. Jeśli zainteresowała Cię bariatria — Szczecin jest miejscem, gdzie możesz zgłosić się po pomoc. Lekarz bariatra udzieli Ci chętnie wszystkich informacji.