Osobowość borderline – objawy i leczenie

Eksperci potwierdzają, że z borderline może zmagać się nawet 2% światowej populacji. Oczywiście statystyki dotyczące tego zaburzenia osobowości nie są w pełni rzetelne, ponieważ liczni pacjenci nie zostają odpowiednio zdiagnozowani. Objawy borderline bardzo często są bagatelizowane, pacjent może nie mieć też świadomości występowania schorzenia. W sporej liczbie przypadków osoby, które cierpią z powodu borderline, nie chcą podjąć fachowej terapii. Jakie są najczęściej występujące objawy borderline i czy tego rodzaju zaburzenia na tle psychologicznym można skutecznie zwalczyć? Dowiedz się więcej już teraz.

Jak objawia się borderline?

Osobowość chwiejna, niestabilna – tak w znacznym uproszczeniu można scharakteryzować pacjentów z borderline. Do najczęściej występujących objawów zaburzenia zalicza się nagłą zmianę humoru i samopoczucia – od ogromnej euforii i radości mogą się z błahych dla innych powodów w gniew, agresję i rozżalenie. Pacjenci, u których rozpoznano borderline, bardzo często mają niestabilny obraz samego siebie oraz niestabilny obraz całego otoczenia. Wizerunek jednej osoby może być dziś wyidealizowany, a jutro zdeprecjonowany nawet z powodu drobnego nieporozumienia.

Borderline objawia się huśtawką nastrojów oraz intensywnymi reakcjami na różne bodźce w przypadku nawet błahych powodów. Typowe dla jednostek z borderline są nagłe napady gniewu, konfliktowość, ataki agresji, a nawet skłonność do samookaleczenia.

Osobowość borderline ma tendencję do wpadania w złe towarzystwo oraz tworzenia związków partnerskich, które wręcz wykańczają emocjonalnie obydwie strony. Zdarza się, że tacy pacjenci nie są w stanie określić swoich potrzeb ani preferencji seksualnych. W życiu codziennym nie mają jasno sprecyzowanych celów, nie są zmotywowani, zaangażowani, czasem nie posiadają zainteresowań ani pasji.

Osoby, u których podejrzewa się albo zdiagnozowano borderline, bardzo często odsuwają własne potrzeby, poglądy, zdanie, przekonania, uznając, że dla społeczeństwa są one zupełnie nieistotne. Takie zachowanie prowadzi do ogromnych frustracji, przez które cierpi nie tylko pacjent, ale i jego najbliższe otoczenie.

Czy borderline się leczy?

Życie z osobą borykającą się z borderline jest niezwykle trudne. Sam pacjent, jeśli bagatelizuje niepokojące objawy w zakresie swojego myślenia i wzorców zachowań, może uciekać się do działań destrukcyjnych, w tym dokonywać prób samobójczych. Leczenie borderline jest konieczne, ale nie jest łatwe. Pacjenci swoje ataki złości, płaczu czy agresji tłumaczą niepowodzeniem w życiu zawodowym, czy osobistym, a te euforyczne zachowania – po prostu dobrym humorem. Do lekarza trafiają najczęściej poprzez pomoc osób najbliższych, które są w stanie obiektywnie stwierdzić, że zachowanie osoby bliskiej odbiega od standardowego. By sięgnąć po pomoc, wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło typu “psychoterapeuta Gdańsk”, bo to właśnie terapia u psychologa oraz farmakoterapia są skutecznymi metodami wyciszania objawów zaburzeń osobowości wsparcia. Leczenie borderline pomaga osobie okiełznać buzujące w niej emocje oraz ich następstwa.

Co istotne, w skrajnych przypadkach pacjent z borderline podlega hospitalizacji w szpitalu psychiatrycznym – jeśli jego zachowanie zagraża zdrowiu bądź życiu jego albo osób znajdujących się w najbliższym otoczeniu.