Paciorkowiec w gardle – jak leczyć?

Ostre zapalenie gardła i migdałków podniebiennych jest jednym z najczęstszych powodów wizyt u lekarza. Choć w większości przypadków jest ono wywoływane przez wirusy, to u części powoduje je bakteria paciorkowiec. Objawy paciorkowca w gardle to przede wszystkim silny ból gardła, ale też wysoka gorączka oraz ból brzucha. Jakie leczenie stosuje się na bakterie paciorkowca w gardle? Jak złagodzić przykre dolegliwości domowymi sposobami? Podpowiadamy!

Paciorkowiec w gardle – objawy

Bakteria paciorkowca w gardle może wywoływać takie objawy jak1:

  • bardzo silny ból gardła i obrzęk,
  • dyskomfort podczas przełykania,
  • ból brzucha,
  • nudności i wymioty,
  • ból głowy,
  • gorączka (powyżej 38°C),
  • zaczerwieniona błona śluzowa,
  • wybroczyny na błonie śluzowej podniebienia,
  • powiększone węzły chłonne szyjne przednie.

Skąd bierze się bakteria paciorkowca w gardle?

Bakterie powodują 15–30% zakażeń u dzieci i 5–10% u dorosłych. W zdecydowanej większości przypadków anginę wywołują bakterie paciorkowca, a dokładniej Streptococcus pyogenes (paciorkowce beta-hemolizujące grupy A), natomiast paciorkowiec grupy C w gardle stwierdzany jest dużo rzadziej, podobnie jak m.in. Mycoplasma czy Chlamydia pneumoniae2.

Zapalenie gardła spowodowane paciorkowcem – leczenie

W przypadku podejrzenia zapalenia gardła i migdałków podniebiennych wywołanego paciorkowcem celem potwierdzenia diagnozy najpierw przeprowadza się badanie mikrobiologiczne. Jeśli jego wynik okaże się dodatni, wdraża się antybiotykoterapię2.

Warto tutaj zaznaczyć, że nieleczona angina bakteryjna po kilku dniach samoistnie ustąpi, nie oznacza to jednak, że leczenie antybiotykiem jest bezzasadne. Badania dowiodły, że antybiotykoterapia zmniejsza ryzyko wystąpienia powikłań, o 1–2 dni skraca czas trwania objawów takich jak ból gardła, ból głowy i gorączka oraz znacząco zmniejsza zakaźność2.

Leki do ssania na ból gardła

Choć paciorkowce w gardle dają wiele różnych objawów, to jako najbardziej uporczywy pacjenci zazwyczaj zgłaszają ból gardła. Jest on tak silny, że utrudnia przełykanie śliny, o piciu i jedzeniu nie wspominając. W zakażeniach bakteryjnych zalecane są tabletki do ssania Chlorchinaldin. Lek ten zawiera chlorochinaldol, czyli substancję czynną o działaniu: przeciwbakteryjnym, przeciwpierwotniakowym i przeciwgrzybiczym. Informacje na temat tego, jak go stosować, zawiera dołączona do Chlorchinaldin ulotka3.

Domowe sposoby na paciorkowca w gardle

Na paciorkowce zieleniejące w gardle oprócz leków przepisanych przez lekarza można też zastosować domowe metody leczenia. By złagodzić objawy anginy bakteryjnej:

  • jak najwięcej odpoczywaj – organizm potrzebuje dużo sił do walki z infekcją;
  • dużo pij – najlepiej wody, ale mogą być też herbaty lub napary ziołowe. Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne szczególnie przy gorączce;
  • nawilżaj powietrze – zbyt suche powietrze w domu może niepotrzebnie dodatkowo nasilać ból gardła;
  • płucz gardło – na paciorkowiec w gardle pomóc powinny naturalne ziołowe płukanki, np. z rumianku lub szałwii.

Nawracający paciorkowiec w gardle

Angina wywołana zakażeniem paciorkowcem ma to do siebie, że lubi nawracać. Nie dzieje się to jednak bez powodu. Przyczyny nawrotu paciorkowcowego zapalenia gardła mogą być następujące2:

  • nieskuteczne leczenie poprzedniego zakażenia, mimo przyjmowania antybiotyku zgodnie z zaleceniami (najprawdopodobniej zły dobór antybiotyku),
  • stosowanie terapii przez zbyt krótki czas (leki powinny być stosowane od 1 do nawet 2 tygodniu po ustąpieniu objawów choroby),
  • niestosowanie się do zaleceń lekarskich w zakresie przyjmowania leków,
  • ponowne zakażenie od osoby z bliskiego otoczenia.

Ponadto należy pamiętać, że po chorobie organizm potrzebuje czasu na regenerację. Narażanie się na kontakt z chorymi w tym czasie zdecydowanie zwiększa ryzyko ponownego rozwoju zakażenia.

Bibliografia:

  1. Sawiec P., Mrukowicz J., Szenborn L., Ostre zapalenie gardła i migdałków (angina), Medycyna Praktyczna, 2021.
  2. Hryniewicz W., Albrecht, Radzikowski A., Rekomendacje postępowania w pozaszpitalnych zakażeniach układu oddechowego, Warszawa, 2016, 45-65.
  3. Witryna: https://www.chlorchinaldin.pl (dostęp: 2021.12.02).