Paradontoza to choroba przyzębia, którą dość jednoznacznie kojarzy się z cofającymi się dziąsłami, co prowadzi do rozchwiania zębów i ich wypadania. To jednak obraz kliniczny dość zaawansowanego stadium, natomiast na wcześniejszych etapach objawy są znacznie mniej charakterystyczne.
Czym jest paradontoza?
Paradontoza w profesjonalnym ujęciu zapalenie przyzębia. Choroba ta ma cztery formy kliniczne, przy czym najczęściej dochodzi do niej u osób w wieku około 30 lat. Ponieważ zmiany chorobowe postępują stopniowo, przez pewien czasem choroby przyzębia mogą pozostać niewykryte, szczególnie jeśli zaniedbuje się rutynowe kontrole stomatologiczne.
Leczenie paradontozy w HCentrum Stomatologicznym Jasińscy w Gdańsku
Główną przyczyną paradontozy jest nieodpowiednia higiena jamy ustnej, choć choroba ta ma podłoże genetyczne. Należy to rozumieć następująco: spora część populacji jest podatna na paradontozę, jednak ta się nie rozwinie, jeśli dba się o właściwą higienę jamy ustnej.
Jakie są objawy paradontozy
Pierwszym objawem paradontozy jest nadmierna ilość płytki bakteryjnej. Na niej nadbudowuje się warstwa kamienia nazębnego, a bakterie mogą wnikać poniżej linii dziąseł. Pojawia się wtedy zaczerwienienie dziąseł, ich nadwrażliwość, a z czasem także krwawienie dziąseł. Początkowa faza choroby ogranicza się do zmian na linii dziąseł i na tym etapie wczesne wykrycie paradontozy praktycznie gwarantuje możliwość pozbycia się problemu.
Późniejsze etapy to już zejście płytki nazębnej z powierzchni zębów poniżej linii dziąseł. Te, pozostające w permanentnym stanie zapalnym, „zsuwają” się, czemu towarzyszy odsłanianie szyjek zębowych. Koniec końców osłabieniu ulega nawet kość wyrostka zębodołowego, zęby zaczynają się chwiać i w końcu dochodzi do wypadania zębów.
Cały proces trwa długie lata i o ile początkowo można łatwo chorobę zbagatelizować, ponieważ nie daje nawet dyskomfortu w jamie ustnej, to później pojawia się ból i dyskomfort o bardzo dużym nasileniu. Kiedy pojawia się zagrożenie zanikiem kości wyrostka zębodołowego, leczenie jest już bardzo utrudnione, a szanse na powodzenie maleją.
W każdym przypadku zwraca się też uwagę na towarzyszące zapaleniu przyzębia objawy niespecyficzne: osłabienie, bóle głowy czy stawu skroniowo-żuchwowego, które mogą uzupełniać obraz kliniczny u niektórych pacjentów.
Paradontoza – sposoby leczenia
W tym przypadku zdecydowanie łatwiej zapobiegać niż leczyć. Jako że podstawowym czynnikiem ryzyka jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej, w walce z chorobami przyzębia najważniejszą bronią jest wiedza o tym, jak przeprowadzać procedurę mycia, nitkowania i płukania jamy ustnej, żeby usunąć maksymalnie dużo bakterii.
- Podstawą jest profesjonalne czyszczenie zębów i instruktaż higieny jamy ustnej. Dobrze dobrana szczoteczka i regularne nitkowanie usuwają bakteryjny nalot i opóźniają odłożenie się kamienia nazębnego.
- Regularne wizyty higienizacyjne pozwalają opóźnić lub zatrzymać proces chorobowy na bardzo wczesnym etapie, nawet zanim zaowocuje zapaleniem przyzębia.
- Na późniejszych etapach konieczne jest usunięcie kamienia poniżej linii dziąseł – leczyć paradontozę można jedynie, jeśli usunie się nalot, który może atakować dziąsła.
- Na późnych etapach choroby leczenie paradontozy sprowadza się do opóźnienia wypadania zębów, do czego wykorzystuje się już techniki chirurgiczne.
O ile przyczyny paradontozy nie mają wielkiego wpływu na procedurę leczenia, to samo leczenie zapalenia przyzębia jest ściśle określoną procedurą i wykonywane zabiegi uzależnione są od oceny aktualnego stanu zdrowia jamy ustnej.
Zapobiegaj lub lecz – zadbaj o zdrowie swoich zębów i dziąseł
Z powodu zapalenia przyzębia rośnie ryzyko poważnych chorób ogólnoustrojowych, a nawet zgonu. Zajmij się swoją jamą ustną, zanim dojdzie do krwawienia dziąseł. Umów się na wizytę w HCentrum, gdzie uzyskasz profesjonalną pomoc. Zabiegi higienizacyjne, leczenie paradontozy w każdym stopniu zaawansowania, zmniejszanie ryzyka utraty zębów – zajmiemy się wszystkim, a Ty znów będziesz spać spokojnie.