Pierwsze dni maluszka w domu – jak się odpowiednio do nich przygotować?

Pierwsze dni po porodzie i pierwsze dni noworodka w domu to jedne z najtrudniejszych chwil dla młodych rodziców. Nowe wyzwania i dobro dziecka dosłownie spędzają im sen z powiek, a przecież odpoczynek jest w tym czasie bardzo ważny, zarówno dla dziecka, jak i dla świeżo upieczonej mamy. Warto odpowiednio wcześniej przygotować się na pierwsze dni życia dziecka i zgromadzić wszystkie potrzebne wtedy przedmioty, ubranka i sprzęty oraz zaplanować dokładnie tak ważne sprawy, jak kwestia przewiezienia dziecka ze szpitala do domu.

Podpowiadamy, co należy wziąć pod uwagę, tak by pierwsze dni po porodzie i pierwsze dni dziecka w domu były mniej stresujące.

Pierwsze dni życia dziecka – dokładny plan to podstawa

Większość porodów odbywa się obecnie w szpitalu, więc po pierwsze warto zaplanować sposób przewiezienia dziecka ze szpitala do domu, tak by ta kwestia nas już nie stresowała. Jeśli dziecko ma przyjść na świat w chłodniejszą porę roku (jesienią, zimą, wczesną wiosną), warto przygotować dla niego ciepłe ubranko na drogę do domu. Przydadzą się śpioszki, kombinezon i ciepły kocyk. Dobrym pomysłem jest nosidełko, ale w samochodzie dziecko zaleca się dla bezpieczeństwa umieścić w specjalnym foteliku dla noworodka. Nie trzeba go kupować – można pożyczyć go od kogoś z rodziny lub zaprzyjaźnionej mamy. Fotel dla noworodka ma klasę 0-13 kg i jest najbezpieczniejszym sposobem na przewiezienie malca w samochodzie. Nie dajmy się zwieść obiegowym opiniom, że najlepiej będzie mu w ramionach mamy.

W domu na młodą mamę i nowego członka rodziny powinny już czekać sprzęty takie jak łóżeczko dla noworodka, akcesoria do kąpieli, czyli wanienka, miękkie ręczniki i oliwka dla niemowląt, pieluszki i inne przydatne przedmioty. Warto skompletować je już podczas ciąży, tak by poród i pierwsze dni życia dziecka nie były dla nas zaskoczeniem.

Pierwsze dni dziecka w domu – jakie sprzęty będą najbardziej potrzebne

Pierwsze dni niemowlaka w domu to czas stresujący sam w sobie. Rodzice muszą dopiero przyzwyczaić się do nowej sytuacji i nauczyć, jak pielęgnować dziecko i dbać o jego potrzeby. By zaoszczędzić sobie nerwów, warto mieć wtedy pod ręką wszystko to, co jest do pielęgnacji dziecka potrzebne, a zatem oprócz wygodnego łóżeczka dla malucha i wanienki także kosmetyki do pielęgnacji delikatnej skóry noworodka, jeśli w mieszkaniu jest miejsce – przewijak oraz oczywiście czyste, świeże ubranka, najlepiej w sporej ilości, ponieważ może zdarzyć się tak, że dziecko trzeba będzie przebrać nawet kilka razy dziennie. Ubranka mogą być używane, ważne by były świeżo wyprane w delikatnym proszku lub płynie do prania dziecięcych ubranek i dokładnie wyprasowane. Pamiętajmy też, że ubranka należy bardzo dokładnie wypłukać, tak by nie spowodowały alergii. Warto też zwrócić uwagę, czy nie mają zapięć na plecach, które mogą podrażnić wrażliwą skórę dziecka, i czy są wykonane z naturalnych, oddychających materiałów.

Dla młodej mamy przyda się zaś do karmienia wygodny fotel, w którym będzie mogła także się zdrzemnąć czy odpocząć z dzieckiem.

Pierwsze dni noworodka w domu – pomoc położnej

Młodej mamie przysługują przynajmniej 4 wizyty położnej w domu w ramach NFZ. To ważna kwestia i spora pomoc dla świeżo upieczonych rodziców, zwłaszcza jeśli zostali nimi po raz pierwszy. Położna doradzi, jak właściwie pielęgnować dziecko, przyjrzy się, jak goi się jego pępek, oceni stan mamy w połogu i ewentualnie doradzi jej oraz pomoże w istotnych kwestiach związanych ze zdrowiem i odżywianiem – zarówno maluszka, jak i jej własnej diety. Położna może pomóc przy zdjęciu szwów, jeśli konieczne było szycie krocza, i wypisać zlecenie na refundację niektórych środków higienicznych dla mamy, jeśli zachodzi taka potrzeba. To duża pomoc, ponieważ nie trzeba już w tej sprawie chodzić do lekarza pierwszego kontaktu. Położna oceni także, czy rozwój dziecka przebiega prawidłowo, co bardzo ważne dla niedoświadczonych rodziców, oraz doradzi, jak karmić piersią, jeśli młoda mama ma z tym kłopoty.

Pierwsze dni dziecka w domu – o co jeszcze zadbać?

Ważną sprawą, o której niektórzy rodzice nie wiedzą lub nie pamiętają, jest odpowiednia temperatura i wilgotność w pokoju, w którym śpi dziecko. Temperatura nie powinna być wyższa niż 22 stopnie Celsjusza – nie jest dobrym pomysłem przegrzewanie dziecka. Dla optymalnej wilgotności powietrza warto zaś wstawić do pokoju nawilżacz, zwłaszcza w okresie grzewczym, gdy powietrze w mieszkaniach jest zbyt suche. Zapobiegnie to przesuszeniu śluzówek maluszka.

Jeśli zastosujemy się do tych zasad, pierwsze dni noworodka w domu powinny upłynąć bez większych problemów.

Bibliografia:
Opracowanie zbiorowe: Mamy dla mam. Jak się przygotować na życiową rewolucję
Heidi Murkoff, Pierwszy rok życia dziecka
R., J. M., W., Sears, Księga dziecka. Od narodzin do drugiego roku życia
RB-M-48315