Pierwsze tygodnie ciąży – jak zadbać o organizm?

Pierwsze tygodnie ciąży to czas, w którym w organizmie przyszłej mamy zachodzą intensywne zmiany przygotowujące go na utrzymanie rozwijającego się, stopniowo rosnącego płodu. Burza hormonów, zmiana dotychczasowego rytmu funkcjonowania i konieczność dopasowania diety do nowych potrzeb organizmu wymagają wyjątkowej uwagi i dbałości. Jak odpowiednio zadbać o zdrowie ciężarnej i dziecka już od samego początku ciąży?

Początek ciąży wiąże się najczęściej ze złym samopoczuciem i rozstrojem całego organizmu spowodowanymi intensywnymi przemianami zachodzącymi w ciele przyszłej mamy. W tym okresie bardzo ważne jest zadbanie o odpowiednie odżywienie, dobrą kondycję ciężarnej i prawidłowy rozwój dziecka. Pierwszy trymestr ciąży to czas, w którym należy zwrócić szczególną uwagę na to, jak powinna wyglądać dieta, rytm życia i aktywność sprzyjająca zdrowemu przebiegowi całej ciąży. Jak stworzyć zdrową podstawę do rozwoju maluszka i utrzymać zdrowie przez kolejnych dziewięć miesięcy?

Ciążowa dieta dla mamy i dziecka

Zmiana diety na pełnowartościową i bogatą w składniki odżywcze to jeden z pierwszych kroków, jakie może i powinna podjąć przyszła mama, by zadbać o zdrowie swoje i dziecka. Co kryje się pod terminem pełnowartościowej diety? Sposób odżywiania odpowiedni dla ciężarnej zakłada posiłki bogate w witaminy i minerały, białko będące podstawowym budulcem organizmu, wzmacniające żelazo, kwasy tłuszczowe wpływające na stan skóry, włosów i paznokci, ale również zapewniające zdrowy rozwój narządu wzroku płodu, potas i foliany, których źródłem są banany, szparagi i inne zielone warzywa i owoce takie jak pomarańcze, które dostarczają również witaminy C. Chude mięso, morskie ryby, nabiał i jajka bogate w witaminy z grupy B, błonnik pokarmowy ułatwiający procesy trawienne, nasiona, pestki i produkty pełnoziarniste z pewnością powinny znaleźć się w diecie kobiety ciężarnej.

Suplementacja dla kobiet w ciąży

O zdrowie przyszłej mamy warto zadbać już na etapie planowania ciąży. Ważna jest rezygnacja z nałogów, regularna aktywność fizyczna i przyjmowanie suplementów stworzonych specjalnie dla kobiet w ciąży zawierających kwas foliowy i inne rekomendowane przez Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników substancje. Suplementacja kwasu foliowego jest zalecana wszystkim kobietom w ciąży, aż do dwunastego tygodnia. Regularne dostarczanie kwasu foliowego w ilości 400 mikrogramów dziennie bezpośrednio wpływa na tworzenie rdzenia kręgowego, układu nerwowego i mózgu płodu, zapobiega wadom rozwojowym i wspiera utrzymanie ciąży w jej pierwszych tygodniach. Pozostałe substancje, które należy suplementować w pierwszych tygodniach ciąży, to także witamina D biorąca udział w procesie podziału komórek oraz wpływająca na kondycję układu kostnego i odpornościowego, kwasy tłuszczowe DHA z zawartej w rybach, orzechach i pełnowartościowych olejach grupy omega-3, jod regulujący pracę tarczycy, a więc także prawidłową pracę hormonów, tak istotną zwłaszcza w okresie ogromnych zmian hormonalnych związanych właśnie z ciążą. Suplementy dla kobiet w ciąży, takie jak Pueria Uno, wzbogacane są o inne witaminy, takie jak B6 i B12 wpływające na samopoczucie psychiczne ciężarnej i zmniejszające towarzyszące objawy wczesnej ciąży, a także cholinę wspierającą prawidłowy metabolizm homocysteiny – ważny dla prawidłowego przebiegu ciąży. Pueria Uno nie zawiera konserwantów i sztucznych barwników, dzięki czemu jest czystym źródłem niezbędnych kobiecie w ciąży substancji.

Planowanie ciąży i jej pierwsze tygodnie to czas, w którym przyszła mama powinna szczególnie zadbać o swoją dietę i odpowiednią suplementację, które wspomogą prawidłowy rozwój dziecka i dobre samopoczucie podczas ciąży.