Po co wykonuje się badanie kosmetyków?

Każdego roku na rynku kosmetycznym pojawia się wiele nowych produktów. Wbrew pozorom, zanim trafią one na sklepowe półki i do naszych domów, muszą przejść wiele skomplikowanych badań. W trakcie poszczególnych testów oceniana jest skuteczność kosmetyku oraz bezpieczeństwo jego stosowania. Dodatkowo dzięki wykonanym badaniom, łatwiej jest dopasować odpowiedni produkt do potrzeb cery, czy włosów danej osoby. W tym artykule wyjaśnimy, czemu służy badanie kosmetyków.

Bezpieczeństwo stosowania kosmetyków.

Każde badanie kosmetyków wykonywane jest w trosce o osoby, które z nich korzystają. W trakcie badań bierze się pod uwagę bezpieczeństwo toksykologiczne poszczególnych składników produktu (np. czy nie są rakotwórcze) oraz ich wpływ na człowieka. Dzięki temu klient zyskuje pewność, że wszystkie produkty, które znajdzie na sklepowych półkach są dla niego w pełni bezpieczne. Te kosmetyki, które pozytywnie przejdą testy i zostaną dopuszczone do sprzedaży, nie powinny wywoływać żadnych niepożądanych reakcji, a gdy istnieje takie ryzyko, producent informuje np. o konieczności przeprowadzenia testu skórnego (np. farby do włosów). Niezwykle istotne jest, aby tych zaleceń przestrzegać, aby nie dopuścić do powstania przykrych dolegliwości lub nawet oszpecenia na skutek niewłaściwego stosowania kosmetyku.

Skuteczność kosmetyków.

Ważnym aspektem, szczególnie z punktu widzenia klienta jest określenie skuteczności produktu. Badanie kosmetyków pozwala na ocenę, w jakim stopniu dany produkt wykazuje działanie, o którym mówi producent. Jest to niezwykle istotne również ze względów ekonomicznych – wydawanie pieniędzy na produkt, który nie daje żadnych efektów, nie ma sensu, a szczegółowe testy produktów temu zapobiegają. Na tym etapie określane jest również szczegółowe przeznaczenie kosmetyku np. krem do cery suchej, balsam hipoalrgiczny, szampon do włosów przetłuszczających się itd. Taka informacje znacznie ułatwia wybranie produktu, który spełni nasze oczekiwania.

Rodzaje badań.

Każdy kosmetyk musi przejść szereg badań obowiązkowych, a producent może dodatkowo zlecić przeprowadzenie badań dodatkowych. Przedstawiamy obowiązkowe badanie kosmetyków.

Badanie mikrobiologiczne

Sprawdza przede wszystkim, czy kosmetyk nie zawiera żadnych drobnoustrojów, które mogłyby być niebezpieczne dla zdrowia. Jest to badanie niezwykle ważne i przeprowadza się je również na różnych etapach produkcji, już po dopuszczeniu kosmetyku do obrotu.

Badanie fizykochemiczne

To badanie określa przede wszystkim parametry produktu: gęstość, konsystencję, zapach, pH i suchą masę. W zależności od kosmetyku często badane są również dodatkowe parametry.

Badanie dermatologiczne

Niezwykle ważne badanie, które pozwala na określenie, jak skóra reaguje na dany produkt. To badanie ma na celu wyeliminowanie działań podrażniających i uczulających. Na tym etapie można stwierdzić również, czy kosmetyk jest hipoalergiczny.

Badanie aplikacyjne

Inaczej nazywane subiektywnym, wykonywane jest, gdy kosmetyk przejdzie pozytywnie wszystkie poprzednie badania. Polega na zaproszeniu grupy ochotników (od kilkunastu do kilkudziesięciu osób), którzy otrzymują produkt wraz ze składem i informacją o sposobie stosowania. Po określonym czasie (co najmniej 4 tygodnie) stosowania kosmetyku, ochotnicy wypełniają ankietę dotyczącą wystąpienia objawów oraz odczuć. Często te informacje wykorzystywane są później do zachęcenia klientów do zakupu produktu, przykładowo na opakowaniu umieszcza się informacje, ile osób zauważyło poprawę w określonym obszarze działania kosmetyku.

Badanie stabilności i konserwantów

Te testy sprawdzają przede wszystkim, jak produkt reaguje na zmiany temperatur np. czy zmienia konsystencja, ulega rozwarstwieniu itd. Analizie podlega również ilość użytego konserwantu, tak żeby była to ilość bezpieczna, a jednocześnie umożliwiająca ochronę produktu przed różnymi czynnikami zewnętrznymi (temperatura, drobnoustroje, światło).

Przeprowadzenie szczegółowych badań, które są odpowiednio regulowane prawnie, daje pewność użytkownikom, że dany produkt nie tylko nie spowoduje dolegliwości, ale również przyniesie korzyści w postaci poprawy zdrowia i wyglądu skóry, włosów, czy paznokci.