Obserwacja własnego ciała, pozwala kobiecie poznać cykl menstruacyjny, który umożliwi zajście w ciąże, lub zupełnie przeciwnie, zapobiega jej. Już od pierwszego dnia miesiączki, kobieta powinna rozpocząć obserwacje. Zdobyta przez nią wiedza, z pewnością będzie cenną wskazówką na długie lata.
Cykl, cyklowi nie równy, czyli jak rozpoznać, kiedy występują dni płodne po okresie.
Cykl menstruacyjny u kobiet zazwyczaj wynosi 28 dni. Jest to norma, którą przyjmują lekarze ginekolodzy. W takiej sytuacji bardzo łatwo określić dni płodne. Jeśli zauważyłaś, że miesiączka pojawia się co 28 dni, możesz być pewna, że dni płodne wypadają w jego połowie, czyli po 14 dniach od pierwszego dnia miesiączki. Zdarzają się jednak i cykle trwające 30, 32 czy 36 dni. Różnica w długości cyklu, przekłada się na dni płodne po okresie. W takim przypadku, owulacja powinna wystąpić również po 14 dniach, aby mieć jednak pewność, warto wykonać test owulacyjny lub zwrócić uwagę na sygnały, które wysyła kobiece ciało.
Jak rozpoznać czy zaraz po okresie są dni płodne?
Pierwsze dwa dni po okresie, to z pewnością bezpieczny czas, na zbliżenie seksualne. W tak krótkim odstępie czasu, nie ma możliwości, aby kobieta zaszła w ciąże. Jeśli jednak Twój cykl jest krótszy niż wspomniane wcześniej 28 dni, lepiej zabezpieczyć się podczas zbliżenia nawet kilka dni po miesiączce.
Krótkie cykle, charakteryzują się szybszym wystąpieniem dni płodnych, zaś plemnik, mający dobre warunki, może przetrwać nawet kilka dni, czyli w niektórych przypadkach może dojść do zapłodnienia nawet, gdy do zbliżenia doszło tuż po okresie. Jak zabezpieczyć się przed nieplanowaną ciążą i na co zwrócić uwagę?
Ciało kobiety wysyła pewne sygnały, świadczące o zbliżających i trwających dniach płodnych. Baczna obserwacja i czujność, pozwoli zatem rozpoznać, kiedy następuje ten moment.
Po około 10 dniach od pierwszego dnia okresu, kobieta powinna zacząć odczuwać wilgotność w pochwie. Śluz, wydobywający się z szyjki, staje się wtedy delikatnie lepki oraz mętny. To normalne zjawisko, które nie powinno wywoływać u kobiety stresu. Stopniowo, staje się on bardziej rozciągliwy, przejrzysty, aż łudząco przypomina białko jaja kurzego. W tym momencie, to już pewny sygnał, że właśnie rozpoczęły się dni płodne.
Choć najczęściej mówi się, że to właśnie 14 dnia rozpoczyna się okres płodny. za normę przyjmuje się od 12 do 16 dni od pierwszego dnia miesiączki. Wynika to z wielu powodów. Najczęściej zależne jest to od długości cyklu menstruacyjnego danej kobiety, jednak wpływ może mieć również stres, zmęczenie, osłabienie, choroba czy genetyczne podłoże. Aby mieć pewność, wystarczy obserwować swoje ciało, a w razie konieczności, potwierdzić okres płodny specjalnym, dostępnym w każdej aptece testem owulacyjnym.
Domowe sposoby na skuteczną antykoncepcje, czyli jak uniknąć nieplanowanej ciąży.
Żadne domowe sposoby, nie są skuteczne w stu procentach. Jeśli nie planujemy ciąży, warto stosować zabezpieczenie. Na rynku jest wiele skutecznych metod antykoncepcyjnych. Dostępne są prezerwatywy, tabletki i plastry hormonalne, zastrzyki, a nawet różnego rodzaju pianki. Nie zawsze jednak chcemy sięgać po tego typu zabezpieczenia. Wpływ na decyzje mają upodobania partnerów, alergie, na przykład na lateks, lub przekonania religijne, które głoszą, że nie powinno stosować się żadnych środków antykoncepcyjnych. W takim przypadku warto wypróbować domowe sposoby antykoncepcji. Wystarczy prowadzić baczną obserwacje oraz założyć sobie kalendarzyk dni płodnych. Pozwala on kontrolować cykl i uniknąć nieplanowej ciąży.