Podejrzewasz, że masz ubytek słuchu? Jeśli chcesz mieć pewność, że to jest Twój problem, warto zrobić badania słuchu. Ubytek słuchu może dotknąć każdego i często postępuje tak stopniowo, że trudno go zauważyć, dopóki nie wystąpią objawy. Ubytek słuchu ma daleko idący wpływ na Twoje zdrowie, więc wykonanie podstawowego badania słuchu i corocznych badań kontrolnych może pomóc we wczesnym jego wykryciu.
Badania słuchu – po co je robić?
Celem testu na ubytek słuchu jest określenie nie tylko tego, czy masz ubytek słuchu, ale także jego łagodnego lub ciężkiego charakteru. Dokładny test słuchu może również pomóc w określeniu rodzaju ubytku słuchu: przewodzeniowego, czuciowo-nerwowego lub mieszanego. Innym celem będzie też sprawdzenie, na jaki rodzaj leczenia pacjent zareaguje najlepiej – aparaty słuchowe, systemy zakotwiczone w kości lub implanty ślimakowe. Kompleksowe badania słuchu w Świat Słuchu pozwolą zapobiec zmianom, których w życiu chcesz uniknąć.
Badania słuchu, na które warto się zapisać
Wśród wielu dostępnych opcji, warto wybrać te, które pozwolą najbardziej poznać problem, z którym się mierzysz. Dlatego szukając odpowiedniego badania słuchu, dobrze jest skonsultować się z lekarzem.
Audiometria tonalna
To badanie słuchu obejmujące słyszenie tonów o różnej wysokości i głośności. Wykonuje się je pomieszczeniu wygłuszonym. Lekarz będzie się z Tobą komunikować i przekazywać instrukcje przez słuchawki. Twoją rolą będzie reakcja, nawet jeśli ton brzmi bardzo cicho i ledwo go słyszysz. Test mierzy najcichsze dźwięki, jakie można usłyszeć w każdej testowanej częstotliwości.
Audiometria mowy
Audiometria mowy jest kolejnym elementem większości badań słuchu i wykorzystuje nagraną lub żywą mowę zamiast czystych tonów w cichym otoczeniu. Część badania słuchu dotycząca mowy ocenia najcichsze dźwięki mowy, które można usłyszeć i zrozumieć. Następnie zostaniesz poproszony o powtórzenie poprzednich słów, które są prezentowane na poziomie znacznie powyżej progu, aby zobaczyć, jak dobrze je rozumiesz.
Testowanie ukrytego ubytku słuchu
Zdarza się, że przyczyna niedosłuchu tkwi w mózgu, a nie w uszach. Nazywa się to ukrytym ubytkiem słuchu. Standardowe testy słuchu nie mogą wykryć ukrytego ubytku słuchu. Jeśli badania słuchu nie przyniosły rezultatu, możesz mieć ukryty ubytek słuchu.