Powiększenie śledziony, znane również jako splenomegalia, może mieć różne przyczyny. Co może oznaczać? Jakie są jej objawy? Z jakimi chorobami bywa związana? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdują się w tym artykule przygotowanym przez ekspertów Fundacji Saventic.
Splenomegalia – czy łatwo ustalić jej przyczyny?
Wystąpienie splenomegalii być zarówno konsekwencją chorób samej śledziony, jak i towarzyszyć schorzeniom dotykającym inne narządy. Z tego powodu można ją nazywać nieswoistym (niespecyficznym) objawem, który często wymaga poszerzenia diagnostyki, w celu ustalenia przyczyn takiego stanu. Więcej o splenomegalii możemy przeczytać na stronie Fundacji Saventic (https://www.fundacjasaventic.pl/baza-wiedzy/splenomegalia-powiekszona-sledziona/)
Objawy powiększenia śledziony
Są takie objawy, których zauważenie u siebie może być efektem splenomegalii. Zalicza się do nich: możliwość wyczucia palcami narządu poniżej żeber po lewej stronie (im bardziej powiększona śledziona, tym jest ono wyraźniejsza i łatwiej wyczuwalna), pełność w jamie brzusznej, występowanie nudności, bólu brzucha czy takiego bólu, który promieniuje od pleców do jamy brzusznej. Niektóre osoby zauważają u siebie także ucisk w okolicy żeber, pojawiający się podczas schylania czy siadania.
Powiększona śledziona zauważalna jest także w badaniu USG i zdarza się, że to właśnie podczas wykonywania badania ultrasonograficznego jamy brzusznej, u pacjenta zauważa się nieprawidłowości w wielkości tego narządu.
Z jakimi chorobami wiąże się splenomegalia?
Splenomegalia może pojawiać się w przebiegu:
- chorób zakaźnych (m.in. zakażenia wirusem splenomegalii czy wirusowego zakażenia wątroby typu A),
- nadciśnienia wrotnego,
- chorób nowotworowych,
- chorób metabolicznych,
- chorób spichrzeniowych,
- ostrych białaczek,
- zespołów mieloprofilacyjnych,
- anemii hemolitycznych,
- chorób reumatologicznych,
- chorób rzadkich o różnej etiologii.
Jak doskonale widać, powiększenie śledziony towarzyszy wielu schorzeniom i problemom zdrowotnym. Z tego powodu zawsze należy zachować czujność, aby nie zignorować objawu potencjalnie poważnej choroby.
Często u źródła problemu leżą popularne choroby, których leczenie bardzo szybko pozwala przywrócić śledzionę do jej prawidłowych rozmiarów. Równie dobrze może być to także np. jeden z symptomów choroby rzadkiej, której diagnostyka zazwyczaj przysparza więcej problemów. Porady od specjalistów ws. Splenomegalii znajdziemy na stronie Fundacji Saventic. Szybka diagnoza problemu może okazać się kluczowa.