Profilaktyczne badania, które warto wykonywać regularnie

Dbanie o zdrowie powinno być powinnością każdego człowieka, ale nie zawsze tak jest. Ludzie żyją coraz szybciej, coraz więcej pracują, są zestresowani, a jeśli dołożyć do tego utrudniony dostęp do opieki medycznej, może się okazać, że w wielu przypadkach profilaktyka po prostu nie istnieje. Miniony rok był chyba jednym z najtrudniejszych, dlatego tym bardziej, kiedy wszystko zaczyna wracać do normy, trzeba skupić się na własnym zdrowiu i podstawowych badaniach profilaktycznych.

Podstawowe badania

Regularne badania ambulatoryjne http://badaniakrwi.pl/category/badania-laboratoryjne/ są najprostszym, najtańszym i najszybszym sposobem na wykrycie wielu chorób. Pierwszym badaniem, jakie każdy powinien wykonać jest morfologia, która odzwierciedla wszystko to, co dzieje się w organizmie. Lekarze nieustannie powtarzają, że należy ją wykonać przynajmniej raz na rok. Z wyników tych badań można się dowiedzieć np. o niedoborach witamin, infekcjach, a nawet o nowotworach, takich jak białaczka. Drugim obowiązkowym badaniem jest analiza moczu, która pomoże wykryć choroby nerek i dróg moczowych, nadciśnienie tętnicze, cukrzycę i niektóre nowotwory. Kolejne badanie na obowiązkowej liście stanowią próby wątrobowe. To badanie krwi określa poziom enzymów ALAT i AspAT. Kiedy ich poziom jest zbyt wysoki może to świadczyć o marskości wątroby, a nawet o problemach z trzustką. Więcej o badaniach krwi: http://badaniakrwi.pl/category/badania-krwi/

Badania dla kobiet

W Polsce notuje się ogromną liczbę nowotworów piersi, których przecież można by uniknąć, wykonując regularnie badania USG. Niestety, ciągle wiele kobiet tego nie robi. Bez wątpienie jest to ogromny błąd, ponieważ badanie USG jest nieinwazyjne i bezbolesne i, co najważniejsze, pozwala wykryć gruczolakowłókniaki, które we wczesnym stadium można wyleczyć bez ingerencji chirurgicznej. Dla kobiet równie ważne jest badanie tarczycy. Problemy z tarczycą mogą powodować różnego rodzaju dolegliwości, np. zaburzenia koncentracji, problemy z metabolizmem, bezsenność, osłabienie, a nawet wybuchy złości. Prawidłowe funkcjonowanie tarczycy ma wpływ na cały organizm, a także na ogólne samopoczucie. Podstawowym badaniem jest poziom hormonu TSH i Ft4.

Badanie dla mężczyzn

Podobnie jak w przypadku kobiet, także mężczyźni bagatelizują badania kontrolne, zwłaszcza prostaty. Wielu z nich postrzega to jako coś wstydliwego i krępującego, a powinni być to badanie obowiązkowe dla każdego mężczyzny po 40 roku życia. W celu zbadania gruczoły krokowego należy zgłosić się do urologa lub może je wykonać lekarz pierwszego kontaktu.

Artykuł powstał przy współpracy z http://badaniakrwi.pl/