Profilaktyka raka prostaty, jak rozpoznać chorobę?

Rak gruczołu krokowego jest chorobą, która zwykle występuje u pacjentów w podeszłym wieku. Rak prostaty jest jednym z najczęściej diagnozowanych nowotworów złośliwych u mężczyzn i trzecią najczęstszą przyczyną zgonów związanych z nowotworami. Wczesne rozpoznanie raka prostaty daje duże szanse na wyleczenie.

Jakie są najczęstsze przyczyny raka prostaty?

Rak gruczołu krokowego zwykle powoli rośnie i ma skłonność do przerzutów do węzłów chłonnych i kości. W ostatnich latach przeprowadzane były intensywne badania nad powstawaniem nowotworów i przyczynami raka prostaty. Za największy czynnik ryzyka uznano podeszły wiek. Ryzyko zachorowania na raka prostaty u 70-letniego mężczyzny wynosi ponad 6%, podczas gdy u 40-letniego mężczyzny wynosi zaledwie 0,1%. Na zachorowalność wpływ mają też czynniki hormonalne, a zwłaszcza męskie hormony płciowe. Nie udowodniono naukowo możliwego związku między łagodnym powiększeniem gruczołu krokowego a ryzykiem zachorowania na raka gruczołu krokowego, chociaż pewne objawy, takie jak trudności w oddawaniu moczu lub nocne oddawanie moczu, można zaobserwować również w przypadku raka gruczołu krokowego.

Objawy raka prostaty

Jak rozpoznać raka prostaty? Niestety nie ma typowych objawów świadczących o tej chorobie. Rak niestety rozwija się bardzo powoli i nie powoduje dolegliwości bólowych. Zwykle guz początkowo rośnie w obrębie prostaty. Nawet jeśli już wrasta do sąsiedniej tkanki gruczołu krokowego, pojawiają się dolegliwości, które niekoniecznie muszą być związane z rakiem. Możliwymi objawami raka prostaty są:

– parcie na mocz,

– pieczenie podczas oddawania moczu,

– krew w moczu,

– krew w nasieniu,

– zaburzenia erekcji.

W przypadku wystąpienia tych zaburzeń, zwłaszcza u mężczyzn w wieku powyżej 45 lat, warto przeprowadzić szerszą diagnostykę, aby sprawdzić, czy objawy świadczą o nowotworze, a może o innych chorobach. Dużo więcej objawów pojawia się dopiero wówczas, gdy są przerzuty. Przerzuty najczęściej znajdują się w kościach, powodując silny ból. Wśród objawów zaawansowanego raka prostaty można wyróżnić:

– zmęczenie,

– osłabienie,

– spadek odporności.

Czy można zapobiec rakowi prostaty?

Wiele osób choruje na raka prostaty ze względu na ryzyko zachorowania z powodu czynników związanych z wiekiem czy z dziedziczeniem choroby. Odpowiedni styl życia ze zbilansowaną dietą, wystarczającą ilością ćwiczeń fizycznych, unikaniem papierosów i umiarkowanym spożyciem alkoholu z pewnością przyczyni się do zmniejszenia ogólnego ryzyka zachorowania na raka. Mężczyźni mogą też masować gruczoł prostaty. Taki terapeutyczny masaż może wspomóc leczenie schorzeń związanych z prostatą, a w konsekwencji nawet uchronić przed zachorowaniem na nowotwór. Przydatny w tym celu może być wibrator analny lub masażer prostaty. Oprócz właściwości zdrowotnych masaż poprawia samopoczucie, a także sprawia, że seks staje się przyjemniejszy. W ubiegłym wieku masaż prostaty był standardową terapią stosowaną w schorzeniach powiększenia prostaty i niebakteryjnego zapalenia gruczołu krokowego.

Wczesne wykrywanie i diagnoza

Podobnie jak w przypadku prawie wszystkich rodzajów nowotworów, im wcześniej zostanie wykryty rak prostaty, tym większe szanse na wyleczenie. Rozpoznany we wczesnym stadium nowotwór jest całkowicie uleczalny. Jeśli rak prostaty rozprzestrzenił się już w momencie rozpoznania i występują na przykład przerzuty do kości, szanse na wyleczenie, a tym samym oczekiwana długość życia są znacznie mniejsze. Warto zatem przeprowadzać regularne badania i stosować profilaktykę. Zdrowy tryb życia, unikanie stresu i masaż prostaty mogą uchronić wielu mężczyzn przed tą chorobą.

 

Artykuł sponsorowany.