Prywatna klinika uzależnień – skuteczna pomoc w odwyku
Życie osób uzależnionych to piekło nie tylko dla nich, ale dla ich najbliższych. Dolegliwości fizyczne i psychiczne wywołane przez nałóg oraz życie z osobą nim dotkniętą to zamiana codziennej egzystencji w wegetację. Leczenie uzależnienia jest jedyną drogą powrotu do normalności. Klinika leczenia uzależnień to profesjonalna pomoc w tej kwestii.
Uzależnienia – także uzależniania od alkoholu – są uznawane za choroby. I choć wielu jest przeciwników takiej teorii, którzy twierdzą, za uzależnienia to wynik braku norm moralnych i samodyscypliny, to fakt jest taki, że uzależnienia wymagają leczenia. Tak jak jest to w przypadku innych chorób. Ponadto uzależnienia są uznawane za choroby przewlekle. Czyli są trwałe, dlatego nawet po terapii człowiek uzależniony od alkoholu pozostaje alkoholikiem choć niepijącym. Aby ratować zdrowie fizyczne i psychiczne osób uzależnionych, konieczne jest fachowe wsparcie. Często najlepszą opcją w dobie trudności, z jakimi boryka się państwowa służba zdrowia, jest prywatny ośrodek leczenia uzależnień. Kiedy więc podjąć leczenie? Na czym ono polega i jakie są rokowania? Odpowiedzi między innymi na te pytania w dalszej części artykułu.
Leczenie uzależnień – na czym polega
Leczenie odwykowe to długi i złożony proces. Obejmuje ono zarówno sferę psychiczną człowieka, jak i fizyczną. W tej drugiej kwestii często trzeba zacząć leczenie od tak zwanego detoksu. Polega on na oczyszczeniu organizmu z toksyn, które nagromadziły się w nim w wyniku nadużywania danej substancji psychoaktywnej. Odtruwanie organizmu to także uzupełnienie witamin i elektrolitów w organizmie osoby uzależnionej. Taki detoks alkoholowy to zazwyczaj od 7 do 10 dni. Poza przywróceniem organizmowi równowagi pod względem odpowiedniej podaży składników odżywczych, odtruwanie organizmu ma na celu złagodzenie skutków abstynencji. Trzeba pamiętać o tym, że odstawienie alkoholu łączy się z dolegliwościami zarówno natury fizycznej, jak i psychicznej. Po detoksie nieodzownymi elementami leczenia uzależnienia są: psychoterapia i psychoedukacja. Są one czynnikami niezbędnymi, jeśli chodzi o powodzenie terapii. Można by rzec, że tak jak detoks przygotowuje ciało do nowego początku i etapu w życiu, tak psychoterapia i psychoedukacja przygotowują do życia bez uzależnienia umysł. Pozwalają pozbyć się starych zachowań orz nawyków i uświadamiają wszelkie zgubne skutki uzależnienia. Na tym etapie leczenie uzależnień może odbywać się ambulatoryjnie (bez konieczności przebywania w danej placówce non stop) albo stacjonarnie. W drugim przypadku, wybierając odpowiedni ośrodek terapii uzależnień, pacjent przebywa na terapii cały czas.
Sukces w leczeniu uzależnień – czynniki
Sukces w rzuceniu nałogu w dużej mierze zależy od samego uzależnionego. Liczy się jego motywacja, chęć rozpoczęcia nowego etapu życia i współpraca z terapeutami oraz lekarzami. Ich ciągłe wsparcie zapewnia np. prywatna klinika leczenia uzależnień, oferując terapię stacjonarną. Ważne jest także pozytywne zajęcie wolnego czasu osoby rzucającej nałóg. Pożytecznie spędzony czas np. na różnego rodzaju zajęciach wymagających zaangażowania pozwoli osobie przebywającej na terapii odciągnąć myśli od substancji psychoaktywnych. Ważnym elementem powodzenia terapii jest także wsparcie bliskich osób. Odwyk alkoholowy to szereg składowych, które decydują o jego powodzeniu.
Leczenie alkoholizmu – kiedy zacząć?
Nałóg alkoholowy – tak jak każdy inny – niszczy więzi międzyludzkie i nie pozwala normalnie funkcjonować. Pojawiają się kłopoty rodzinne i zawodowe. Jednak nawet jeśli pozornie ich nie ma, a osoba uzależniona nie potrafi żyć bez danej używki, a jej myśli cały czas krążą wokół tego tematu, to znak, że pora zacząć leczenie. Jednak aby je zacząć, sam uzależniony musi zyskać świadomość tego, że jest chory i wyrazić chęć leczenia.
Kiedy można zaprzestać leczenia uzależnienia od substancji psychoaktywnych
Terapia uzależnień prowadzona stacjonarnie, to w zależności od ośrodka i postępów pacjenta w leczeniu określony czas. Jednak po jej zakończeniu ważne jest, by osoba uzależniona uczestniczyła co jakiś czas w terapeutycznych spotkaniach grupowych albo indywidualnych. To bardzo istotne wsparcie, które pomaga w chwilach zwątpienia i pozostaniu w trzeźwości już po zakończeniu leczenia stacjonarnego. To bardzo ważne, gdyż osobą chorą na dane uzależnienie pozostaje się na całe życie. Wsparcie już po zakończeniu leczenia oferuje właśnie prywatny ośrodek odwykowy.
Prywatny ośrodek leczenia uzależnień – zalety terapii
Dobry prywatny ośrodek terapii uzależnień to placówka medyczna, w której pracują specjaliści z dużym doświadczeniem. A to podstawa w leczeniu alkoholizmu czy innych nałogów. Skuteczna terapia uzależnień musi przebiegać według ściśle określonego planu i być prowadzona przez specjalistów. Oni to są w stanie zauważyć postępy w leczeniu lub ich brak i w odpowiedni sposób poprowadzić dalej leczenie. Terapia alkoholowa w takich warunkach to duże szanse powodzenia. Poza tym na jej czas klinika leczenia uzależnień wystawia zwolnienie lekarskie, w związku z czym pacjent nie musi martwić się o swoje życie zawodowe. Może więc w pełni skupić się na terapii. Prywatna terapia uzależnień – jak już wcześniej wspomniano – to także wsparcie już po zakończeniu leczenia. Niewątpliwą zaletą jest także dyskrecja takiego leczenia oraz piękne otoczenie pozwalające na wytchnienia i dla ciała, i dla ducha.
Prywatna klinika uzależnień Oaza to pewność, że uzależniony człowiek pozostaje pod profesjonalną opieką, która dołoży wszelkich starań, by pomóc nie tylko danej osobie, ale i wszystkim jej bliskim.