Przeciwwskazania do hipnoterapii.

Zrozumiałe jest, że sporo osób chce wiedzieć, czy istnieją przeciwwskazania do hipnoterapii – a jeśli tak, to jakie. Prosta odpowiedź brzmi tak, a poniżej przedstawiono warunki, w których ma to zastosowanie.

Ale, podobnie jak w przypadku wielu innych rzeczy w życiu, pełna odpowiedź jest raczej bardziej skomplikowana niż zwykłe „tak” lub „nie”. Dlatego na tej stronie również postaramy się wyjaśnić bardziej szczegółowo.

Pomocne może być rozpoczęcie od rozważenia stanu, który może nie wydawać się przeciwwskazaniem. Własne podejście klienta do terapii.

Niektórzy ludzie są bardzo zdenerwowani, a nawet boją się pomysłu poddania się hipnoterapii. Mogą obawiać się utraty kontroli, ujawnienia najskrytszych tajemnic lub dryfowania do jakiegoś ezoterycznego świata.

Takie obawy są niepotrzebne, ponieważ hipnoterapia jest dla większości osób przyjemnym, delikatnym i niezwykle bezpiecznym doświadczeniem.

Jednak dla tych, u których hipnoza budzi silne, uporczywe uczucie niepokoju – nawet po spotkaniu i omówieniu tych obaw z terapeutą – prawdopodobnie najlepiej byłoby poszukać innej formy terapii.

Istnieje również szereg dolegliwości, w których hipnoterapia jest właściwa i często bardzo skuteczna, ale powinna być stosowana tylko wtedy, gdy stan został zdiagnozowany i potwierdzony przez własnego lekarza klienta. Należą do nich astma i zespół jelita drażliwego.

Idąc w górę skali dochodzimy do obszaru, w którym hipnoterapia jest przeciwwskazana. Hipnoza medyczna przeciwwskazania:
• Schizofrenia
• Osobowości patologiczne
• Psychoza alkoholowa lub narkotykowa
• Starość
• Padaczka i narkolepsja to stany zwykle uważane za przeciwwskazane. W rzadkich przypadkach hipnoterapia pomaga pacjentom z padaczką, ale tylko po konsultacji z lekarzem pierwszego kontaktu i za zgodą lekarza
• Stany dwubiegunowe i kliniczne choroby depresyjne lub przejawiające skłonności samobójcze.
• Poważne choroby serca również mogą być przeciwwskazane.

Hipnoterapia w ciąży.

Hipnoterapia jest z powodzeniem stosowana jako technika relaksacyjna podczas ciąży i może stanowić skuteczną metodę kontroli bólu. Jednak istnieją pewne kontrowersje co do tego, czy powinno się to zapewnić w pierwszym semestrze.

Kobiety palące często chcą rzucić palenie w czasie ciąży na korzyść nienarodzonego dziecka, co jest bardzo rozsądne. Istnieje mocny argument, że hipnoterapia jest bardziej odpowiednia dla kobiet w ciąży niż zastępowanie nikotyną.

Jednakże, chociaż Therapy Partnership uważa, że hipnoterapia jest bezpieczna dla kobiet na każdym etapie ciąży, sugeruje, aby osoby poszukujące hipnoterapii w pierwszym trymestrze – pierwszych 12 tygodniach ciąży – najpierw skonsultowały się z lekarzem rodzinnym lub położnikiem, a następnie skorzystały z tej porady.

Zapewnienie prawidłowej diagnozy w niektórych stanach.

Jak wspomniano wcześniej, hipnoterapia może być niezwykle skuteczna w przypadku IBS i bruksizmu (zgrzytanie lub zaciskanie zębów). The Therapy Partnership ma wieloletnie doświadczenie w pomaganiu klientom w obu tych schorzeniach.

Jednak przed hipnoterapią konieczne jest, aby stan ten został zdiagnozowany i potwierdzony przez lekarza pierwszego kontaktu klienta, konsultanta lub dentystę w przypadku bruksizmu.