Ból stawów jest bardzo częstą i powszechnie występującą dolegliwością, która może mieć różne przyczyny. Z reguły powodem tej przypadłości są stany zapalne lub urazy mechaniczne, które zazwyczaj przemijają po kilku dniach. Jeżeli jednak dolegliwości odczuwane w rejonie stawów noszą znamiona stanu przewlekłego, w niektórych przypadkach mogą być objawem poważnej choroby. Sposób leczenia uzależniony jest od przyczyn bólu. Jakie schorzenia stawów najczęściej objawiają się w ten sposób?
Przyczyny bólu stawów
Ból stawów najczęściej wynika z nieodpowiedniego stylu życia, ze szczególnym wskazaniem na nawyk niezmieniania pozycji siedzącej przez wiele godzin. Dolegliwość ta występuje także wskutek nadmiernego garbienia się, np. podczas stania lub chodzenia. Stawy, mięśnie i wiązadła ulegają przeciążeniu, co prowadzi do wywołania nieprzyjemnego dyskomfortu. Aby uniknąć nadmiernego obciążania okolic tułowia, należy zachować odpowiednie zasady ergonomii podczas pracy. Kluczowe znaczenie ma pozycja stawów kolanowych, które powinny tworzyć kąt prosty. W przypadku pracy przed komputerem, ekran musi się znajdować na wprost oczu. Przedramiona należy natomiast ułożyć na blacie. Ból stawów może być spowodowany także obciążeniem stawów spowodowanym nadwagą lub otyłością, ze względu na konieczność utrzymywania nadmiernego ciężaru. Dolegliwości te często występują również wskutek zbyt intensywnych ćwiczeń. Do najczęstszych przyczyn tego rodzaju nadwyrężeń należy nieumiejętne bieganie, które mocno obciąża stawy kolanowe. Kontuzje kolan bardzo często występują u biegaczy.
Ból stawów objawem schorzenia
Przewlekłe stany bólowe mogą być objawem różnych schorzeń, które dotykają samych stawów. Dotyczy to zwłaszcza zapalenia ropnego, zapalenia reumatoidalnego, choroby zwyrodnieniowej czy dny moczanowej. Do nierzadkich schorzeń należy także chondromalacja, która atakuje głównie staw kolanowy. W jej przebiegu wewnętrzna tkanka chrzęstna ulega rozmięknięciu, co prowadzi do wywołania zwyrodnień. Bóle stawów mogą zwiastować także boreliozę, toczeń rumieniowaty układowy, chorobę Epsteina-Barra czy gorączkę reumatyczną. W połączeniu z dyskomfortem mięśni, dolegliwość ta często towarzyszy ospie wietrznej, grypie czy różyczce.
Leczenie bólu stawów
Problem wywołujący ból stawów powinien być odpowiednio zdiagnozowany przez lekarza. Większą skuteczność zapewnia leczenie przyczyn, a nie skutków dolegliwości. Bardzo istotne jest także właściwe odciążenie stawu. Jeżeli ból cechuje się dużą intensywnością, należy ograniczyć aktywność danego obszaru celem uniknięcia dalszych uszkodzeń. Po ustąpieniu silnych dolegliwości, wskazane jest także wykonywanie ćwiczeń wzmacniających oraz poprawiających ruchomość stawu pod okiem rehabilitanta. W czasie rekonwalescencji dolegliwość można nieco ograniczyć, podnosząc bolesną kończynę do góry – ponad poziom, na którym zlokalizowane jest serce.
Łagodzenie bólu stawów
W łagodzeniu bólu stawów pomocne mogą się okazać okłady z lodu, które zmniejszają objawy zapalenia. Z reguły stosuje się je 2-3 razy na dobę, po kilkanaście minut. Ból stawów można też zmniejszyć, wykorzystując odpowiednie leki miejscowe – np. plastry i żele rozgrzewające. Jednym z ciekawszych produktów dostępnych na rynku jest Ortezan, czyli specjalna opaska magnetyczna. Jej działanie opiera się na magnetoterapii pulsacyjnej, która korzystnie wpływa na impulsy włókien nerwowych i zahamowuje przepływ bodźców bólowych. Ortezan polecany jest w przypadku urazów kolana, ponieważ sprzyja lepszemu dotlenieniu tkanek oraz efektywniejszej regeneracji. Produkt ten został szczegółowo opisany na stronie: https://polski-blog-medyczny.pl/ortezan/, gdzie znajdują się także inne praktyczne porady na temat zdrowia. Na kontuzje stawów polecane są ponadto leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, dostępne bez recepty. Środki te można stosować samodzielnie przez kilka dni, ale należy uważać na nieprzekraczanie zalecanych dawek. Jeżeli mimo ich zażywania ból nie ustępuje, konieczna może się okazać konsultacja lekarska.