Psycholog a psychiatra – jaka jest różnica?

Każdy człowiek miewa takie dni, kiedy zdaje mu się, że każdy element rzeczywistości go przerasta. Drobne kryzysy nie są jednak niebezpieczne. Są naturalnym i koniecznym zjawiskiem. Nikt przecież nie jest w stanie funkcjonować z permanentnie doskonałym nastrojem. Znacznie gorsza sytuacja dotyka osób, które z różnych względów borykają się ze stanami depresyjnymi, a nawet depresją, która potrafi skutecznie uniemożliwić funkcjonowanie. W chwilach zwątpienia lub po przeżyciu traumatycznego zdarzenia ludzie na ogół szukają pomocy u specjalisty. I właśnie wówczas pojawia się dosyć standardowe pytanie – psycholog czy psychiatra?

W czym może pomóc psycholog?

Przede wszystkim trzeba jasno podkreślić, że obie profesje mają na celu troskę o zdrowie psychiczne swoich pacjentów. Niemniej, istnieje kolosalna różnica pomiędzy psychologiem a psychiatrą. Psycholog to osoba, do której warto udać się w pierwszej kolejności. Nie jest jednak lekarzem, a osobą, która ukończyła studia psychologiczne i może poszczycić się tytułem magistra. Psycholog ma odpowiednią wiedzę, a zatem będzie doskonałym diagnostą. Właśnie dlatego tak często psychologowie współpracują z psychiatrami. Niemniej, to właśnie psycholog jest odpowiedzialny za skonstruowanie prawidłowej diagnozy i sporządzenie opinii psychologicznej. Również psycholog jest tą osobą, która posiada dogłębną wiedzę na temat ludzkiej psychiki i jej mechanizmów. Może badać pacjenta, wykorzystując w tym celu testy psychologiczne i rozmawiając z nim. Może również być psychoterapeutą, jeżeli tylko kluczowym elementem jego pracy jest leczenie zaburzeń czy chorób psychicznych. Poważniejsze leczenie uchybień od normy spoczywa jednak na barkach psychiatry, do którego właśnie psycholog może nas wysłać.

Kiedy udać się do psychiatry?

Psychiatra jest lekarzem, który przebrnął przez sześcioletnie studia. Jego wiedza jest rozleglejsza niż w przypadku psychologa. Rzecz w tym, że adepci psychiatrii poznają podczas studiów również tajniki anatomii oraz wszelkich nauk związanych z funkcjonowaniem organizmu. Aby prowadzić terapię musi jednak posiadać przygotowanie z zakresu psychoterapii. Niemniej, to właśnie psychiatra może wypisać zwolnienie lekarskie, jeżeli tylko uzna, że stan pacjenta nie pozwala mu tymczasowo kontynuować pracy. Również psychiatra ma prawo i obowiązek wypisać odpowiednią receptę w celu rozpoczęcia leczenia pacjenta. Grono pacjentów w przypadku psychiatry może być bardzo zróżnicowane. Do tego specjalisty udają się przede wszystkim osoby miewające myśli samobójcze, które mają szansę na realizację. Psychiatra to lekarz, do którego powinny udać się osoby borykające się z nieustannymi stanami depresyjnymi, ale również osoby, które odczuły pewnego rodzaju zmiany zachodzące w otoczeniu. Zaburzenia psychiczne to podstępne bestie, które niejednokrotnie każą nam myśleć, że jesteśmy obserwowani lub posiadamy samych wrogów. Każdy, kto doświadcza tego rodzaju myśli i w pewnym stopniu zdaje sobie sprawę z braku zasadności takowych powinien udać się do lekarza.

Artykuł powstał przy współpracy z blogiem psychologicznym: Poznaj Siebie