Rezonans‌ ‌magnetyczny‌ ‌-‌ ‌kiedy‌ ‌należy‌ ‌udać‌ ‌się‌ ‌na‌ ‌badanie?‌

Ostatnio w mediach, wśród znajomych i rodziny oraz od lekarzy słyszymy jak ważne jest dbanie o własne zdrowie oraz przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny. W dobie panującej w Polsce i na całym świecie pandemii koronawirusa warto wiedzieć jak skutecznie zabezpieczyć się przed zakażeniem oraz jak przy zachowaniu niezbędnych norm sanitarnych normalnie żyć i funkcjonować.

Należy mieć na uwadze, że pandemia koronawirusa nie zwalnia pacjentów z obowiązku wykonywania badań diagnostycznych, na przykład rezonansu magnetycznego czy tomografii komputerowej. Wczesna profilaktyka wciąż pozwala na czas wykryć wszelkie nieprawidłowości w organizmie człowieka i zawczasu zaadresować istniejące problemy. Dowiedz się kiedy należy udać się na rezonans magnetyczny, czyli jedno z badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Sprawdź, jak przygotować się do badania w dobie pandemii koronawirusa. Przeczytaj koniecznie!

Czym jest rezonans magnetyczny?

Rezonans magnetyczny, przez lekarzy specjalistów nazywany w skrócie MR, to badanie nieinwazyjne i nieszkodliwe. Pozwala ocenić stan wewnętrznych tkanek oraz narządów wewnętrznych. Dzięki dużej precyzyjności badania, podczas rezonansu magnetycznego można znaleźć zmiany chorobowe w układzie mięśniowym i szkoleniowym. Dzięki rezonansowi magnetycznemu możliwa jest również ocena prawidłowości funkcjonowania serca i naczyń krwionośnych. Rezonans magnetyczny najczęściej jest wykonywany u pacjentów ze wskazaniem do diagnostyki planowej oraz diagnostyki profilaktycznej, przy podejrzeniu chorób ośrodkowego układu nerwowego, a także zmian nowotworowych.

Badanie rezonansu magnetycznego można wykonać na wielu różnych obszarach ciała. Do najczęściej wykonywanych w placówkach rezonansów magnetycznych należą badania: angiografia, cholangiografia, rezonans magnetyczny głowy, jamy brzusznej, kości i stawów kończyny dolnej i górnej, kręgosłupa lędźwiowego, piersiowego i szyjnego, miednicy małej, badanie czynnościowe mózgu, rezonans oczodołów, piersi, przysadki, szyi, twarzoczaszki zatok oraz badanie ogólne whole body scan.

Na rezonans magnetyczny nie trzeba mieć skierowania lekarskiego, a badanie zostanie wykonane każdej osobie, której objawy będą wskazywały na możliwość występowania potencjalnych schorzeń w obrębie wnętrza organizmu. Rezonans magnetyczny jest wykonywany przez wykwalifikowanego technika radiologii. Do badania nie ma konieczności rozebrania się, jednak przez cały czas należy pozostać nieruchomo w jednej pozycji i być przygotowanym na zwiększony poziom hałasu. W zależności od obszaru ciała poddanego rezonansowi magnetycznemu, należy przygotować się na od 20 do 60 minut czasu trwania badania.

Jeśli od pewnego czasu towarzyszą Ci niepokojące objawy, a Twoje samopoczucie uległo pogorszeniu, nie czekaj aż dolegliwości bólowe będą trudne do zniesienia. Zgłoś się jak najszybciej do najbliższej placówki i wykonaj niezbędne badania, takie jak chociażby rezonans magnetyczny. Wybierz zaufane i polecane miejsce, gdzie w obliczu obecnej sytuacji epidemicznej przestrzegane są wszelkie normy sanitarne. W placówkach diagnostyki obrazowej Tomma: https://tomma.com.pl/badanie/rezonans-magnetyczny/, stosuje się najwyższe standardy bezpieczeństwa. W związku z tym, każdy pacjent podczas rezonansu magnetycznego oraz każdego innego badania, nie musi obawiać się zakażenia koronawirusem. Rezonans magnetyczny w dowolnej placówce na terenie całej Polski przeprowadzany jest bardzo sprawnie przez zespół wykwalifikowanych specjalistów. Nie czekaj ani chwili dłużej! Zarejestruj się na badanie w placówce Tomma w Twojej okolicy.