Rodzicielstwo – jak się do tego przygotować?

Właśnie dowiedzieliście się, że zostaniecie rodzicami? Chcecie przygotować się do tego wyjątkowego momentu jak najlepiej? Sprawdźcie, o co należy zadbać, gdy spodziewacie się dziecka oraz o czym warto pamiętać w tym okresie życia.

Jak się przygotować na przyjęcie dziecka?

Przyjście nowego członka na świat to dla niektórych osób spore wyzwanie. Czasami wiąże się ze skrajnymi emocjami takimi, jak radość i lęk. Pojawienie się dziecka może wywrócić świat rodziców do góry nogami. Zmieniają się bowiem priorytety, a wszystko zaczyna obracać się wokół opieki nad maluchem. Pojawiają się nowe przyzwyczajenia oraz czynności takie, jak:

  • przewijanie,
  • usypianie, 
  • karmienie.

W okresie ciąży kobieta powinna zadbać o siebie zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Konieczne jest zwracanie uwagi na spożywane posiłki oraz zadbanie o odpowiednią aktywność fizyczną. Niekiedy obowiązkowe jest również rozpoczęcie dodatkowej suplementacji, której zadaniem jest jak najlepsze przygotowanie organizmu do przyjęcia dziecka. W okresie ciąży konieczne jest również zadbanie o siebie ze strony taty malucha. Dobrze, jeśli zrozumie on cały proces oraz będzie obecny na każdym jego etapie. 

Co warto zrobić, przygotowując się na przyjście dziecka?

Rola rodzica jest niezwykle ważna. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu możliwe jest stworzenie bezpiecznych warunków do rozwoju malucha. Niektórzy podkreślają, iż wiele rzeczy przychodzi do głowy odruchowo i instynktownie. Obecnie jednak istnieje sporo rad, z których warto skorzystać w okresie wychowywania dziecka. Dzięki nim można uniknąć sporej ilości błędów. 

Edukacja

W czasie ciąży, zarówno mama, jak i tata, powinni wygospodarować czas, który umożliwi im nabycie odpowiedniej wiedzy w zakresie opieki nad dzieckiem. Zdobycie informacji, które przygotują rodziców na przyjęcie nowego członka rodziny, może znacznie odciążyć umysł i zlikwidować ewentualny stres czy lęk. Najbardziej wartościową formą jest edukacja z zakresu psychologii i rozwoju dziecka. Dzięki niej można między innymi:

  • zrozumieć potrzeby maluchów,
  • nauczyć się, jak budować relację z dziećmi,
  • dowiedzieć się, w jaki sposób wykonywać poszczególne czynności pielęgnacyjne,
  • zdobyć wiedzę na temat odpowiedniego rozwoju fizycznego i psychicznego dziecka. 

Należy podkreślić, iż tak ważną wiedzę najlepiej jest czerpać od specjalistów. Jednym z nich jest MamaFizjoterapeuta. Na jej blogu można znaleźć rzetelne i potwierdzone naukowo treści, które pozwalają rodzicom czerpać wiedzę z zakresu opieki nad dzieckiem już od pierwszych dni życia. Wiedzę warto również zdobywać z naukowych książek i czasopism. 

Przygotowanie przestrzeni dla dziecka oraz wyprawki 

Drugą czynnością, zaraz po zdobywaniu rzetelnej i sprawdzonej wiedzy w kontekście wychowania dziecka, jest przygotowanie się do porodu. Najważniejszymi czynnościami w tym zakresie są stworzenie przestrzeni w domu lub mieszkaniu oraz skompletowanie wyprawki.

Tworząc w mieszkaniu miejsce dla dziecka, należy wziąć pod uwagę, iż przez pierwsze lata malucha, będzie to przestrzeń zarówno dla niego, jak i rodziców. Dobrze jest wybrać wyposażenie, które będzie służyło wszystkim domownikom. Niezbędne jest wygodne łóżeczko z wysokiej jakości materacem, kącik do przewijania, miejsce do przechowywania ubranek i akcesoriów dziecięcych, a także fotel lub kanapa dla rodziców. 

Wyprawka jest elementem niezbędnym do opieki nad dzieckiem zaraz po jego przyjściu na świat. W torbie nie może zabraknąć ubranek dopasowanych do wielkości maluszka, pieluch, chusteczek, smoczka czy butelek. Warto również umieścić w niej wszelkie potrzebne elementy dla młodej mamy. Są to między innymi wygodna bielizna, wkładki laktacyjne, biustonosze oraz poduszki do karmienia. 

Tak holistyczne podejście do przyjścia na świat dziecka pozwala na zebranie odpowiedniej wiedzy potrzebnej w trakcie wychowania i umożliwia zredukowanie ewentualnego stresu w trakcie porodu. Dobrze jest zadbać o te wszystkie kwestie tuż po wieściach o ciąży, tak aby wraz z przybliżającym się porodem, móc się skupić wyłącznie na nim.