Udar mózgu – choroba, na którą według danych na całym świecie zapada 15 milionów ludzi w ciągu roku. Definicja mówi, że jest to wylew krwi do mózgu lub też zatrzymanie jej dopływu skutkujące niedokrwieniem mózgu. Część mózgu, której dotknie ten stan nie może funkcjonować prawidłowo, a to może powodować nieodwracalne a nawet śmiertelne uszkodzenia. Przyczyn udaru może być wiele. Jednak najczęstszą z nich jest wysokie ciśnienie krwi. Ponadto wywoływać go może nadmierne picie alkoholu, dieta bogata w tłuszcze zwierzęce, podwyższony cholesterol czy otyłość. Co ciekawe palacze również narażeni są na udar i może według badań występuje on u nich średnio 10 lat wcześniej niż u osób, które nie palą (średni wiek występowania udaru u tych pierwszych to 57 lat a u drugich to 67 lat). Prawdopodobną przyczyną jest tu większa twardość i zwężenie tętnic oraz większa lepkość krwi u palaczy.
Naukowcy jednak dowiedli, że skutki udaru rozpoznanego w ciągu kilku godzin można zniwelować lub nawet całkowicie cofnąć. Dzieje się tak dlatego, że podczas udaru w każdej minucie niszczone są 2 miliony neuronów, a więc czas gra tutaj niebagatelną rolę.
W związku z tym duży nacisk kładzie się aktualnie na edukację w zakresie rozpoznawania objawów udaru.
Jak więc rozpoznać udar mózgu?
Jak wiadomo u każdego choroba może objawiać się inaczej. Jest jednak lista objawów, które są charakterystyczne dla tej dolegliwości i jeśli występują, należy wezwać pomoc. Należą do nich: asymetria, wykrzywienie twarzy, zauważalny opadnięty kącik ust, niedowład kończyn (osłabienie siły mięśni), najczęściej po jednej stronie ciała, lub drętwienie kończyn, niewyraźna, bełkotliwa mowa, zaburzenie widzenia (widzenie połowicze), zaburzenia równowagi („ściąganie” w jedną ze stron), zawroty głowy, silny ból głowy.
Profesorowie z Uniwersytetu w Karolinie stworzyli też zestaw trzech poleceń, który ma pomóc każdemu z nas w rozpoznawaniu udaru. Są to:
1. Uśmiech – zwróć uwagę, czy twarz podczas uśmiechu jest symetryczna, czy nie opada jeden z kącików ust lub pojawiło się zwiotczenie, osłabienie części twarzy.
2. Powiedzenie prostego zdania – np. “Dzisiaj jest ładna pogoda”. Należy zwrócić uwagę, czy nie ma trudności z mową lub czy nie pojawił się bełkot.
3. Podniesienie obu ramion – szukaj osłabienia mięśni.
Tak więc udar mózgu to groźna choroba, którą można jednak szybko rozpoznać i zahamować jej skutki. Potrzebna jest jednak odpowiednia edukacja w tej kwestii i zapamiętanie kilku prostych rad.