Czy warto zdecydować się na schody drewniane do domu lub mieszkania?
Drewno od zawsze wprowadza do wnętrz ciepło i przytulny charakter. Schody drewniane wykonywane są zazwyczaj z drewna pochodzenia polskiego lub egzotycznego – dzięki temu jest bardzo wiele przemawiających korzyści na montaż schodów drewnianych na beton lub na konstrukcji samonośnej. Schody drewniane świetnie wkomponowują się w nowoczesne i tradycyjne style aranżacyjne wnętrz naszych domów. Kolejnym elementem przemawiającym za zdecydowaniem się na wykonanie schodów drewnianych jest ich naturalny charakter, ekologia i bezpieczeństwo dla zdrowia. Schody drewniane to na pewno trafny wybór dla każdego, kto stawia na trwałość i ponadczasowy wygląd. Warto wspomnieć, że drewno jest materiałem przyjemnym w dotyku a co za tym idzie, po schodach można chodzić boso.
Schody drewniane na beton – charakterystyka i rodzaje
Schody drewniane na beton montuje się na konstrukcji żelbetowej, wykonanej przez budowlańców w pierwszych etapach budowy domu. Schody drewniane na beton można wykonać w dwóch wersjach – klasycznej i dywanowej. Schody klasyczne mają wysunięty przed podstopnicę kapinos, który zwiększa swobodę wchodzenia i schodzenia po schodach. Dodatkowo w schodach klasycznych można zastosować wiele rozwiązań związanych z podstopnicami i oświetleniem LED. Owe podstopnice wykonywane są zazwyczaj z litego drewna o grubości 20 mm lub z płyty MDF obustronnie laminowanej w dowolnym kolorze. Instalacja oświetlenia LED nadaje wnętrzu domu niepowtarzalnego klimatu.
Kolejnym rozwiązaniem na obłożenie betonowej konstrukcji są schody dywanowe. Ten model schodów nie posiada wcześniej wspomnianego kapinosa. Elementy składowe schodów dywanowych – stopnie i podstopnice wykonane są z drewna litego o grubości 38-40 mm. Elementy te sklejane są ze sobą i skręcane hartowanymi wkrętami, tak aby całą konstrukcja była trwała i odporna na pracę drewna. Schody dywanowe na beton idealnie komponują się z balustradami wykonanymi ze szkła, stali i drewna. Schody dywanowe montowane są do podłoża za pomocą specjalnych kotew chemicznych oraz kleju w formie pianki. Czas montażu jednego kompletu schodów zazwyczaj nie przekracza trzech dni roboczych.
Schody klasyczne jak i dywanowe występują w wersji prostej, zabiegowej oraz ze spocznikiem (platformą, która dzieli biegi schodowe). W większości przypadków takie schody wykonujemy z drewna dębowego lub jesionowego.
Schody drewniane – zabezpieczenie i konserwacja
Drewno jest materiałem higroskopijnym, które pochłania i oddaje wilgoć do otoczenia. Bardzo ważnym elementem jest więc odpowiednie zabezpieczenie schodów, tak aby jak najdłużej sprawowały się wzorowo. W większości przypadków nasi klienci decydują się na zabezpieczenie schodów olejowoskami naturalnymi. Oleje są ekologiczne i łatwe w impregnacji oraz renowacji.
Schody dywanowe na konstrukcji samonośnej
Minimalistyczny styl i prostota to cechy charakteryzujące schody dywanowe na konstrukcji samonośnej. Schody dywanowe w przeciwieństwie do klasycznych schodów nie posiadają bocznych policzków ani podpór mających za zadanie usztywnić całą konstrukcję schodów. Elementy, z których wykonane są schody samonośne mają grubość od 70 do 120 mm. Dodatkowym elementem usztywniającym schody tego typu jest wewnętrzna konstrukcja stalowa i balustrada zazwyczaj wykonana ze szkła lub stali. Schody dywanowe przykuwają uwagę każdego gościa odwiedzającego domy ze schodami dywanowymi. Schody dywanowe nie wybaczają błędów zarówno na etapie projektowania, produkcji jak i montażu. Do wykonania takich schodów potrzebna jest ogromna wiedza, doświadczenie i dobrze wyposażony warsztat.