Sertralina – jakich skutków ubocznych można się spodziewać podczas zażywania leku?

Sertralina jest lekiem przeciwdepresyjnym. Preparat ten wydawany jest tylko na receptę lekarza. Zastosowanie leku umożliwia zablokowanie transportu zwrotnego serotoniny z komórek nerwowych. Dzięki czemu dochodzi do zwiększenia się jej poziomu w ośrodkowym układzie nerwowym. Jednak jakie są przeciwwskazania do zażywania sertraliny oraz jakie mogą wystąpić skutki uboczne?

Czym jest sertralina?

Sertralina jest stosunkowo znanym i popularnym lekiem przeciwdepresyjnym. Umożliwia zmniejszenie transportu dopaminy, blokuje przenoszenie serotoniny, a także wiąże się z receptorami. Jest to jedyny lek stosowany u pacjentów, u których wykryto depresję lub też zaburzenia lękowe. W przypadku pacjentów z depresją sertralina może skutecznie zapobiegać nawrotom choroby. Natomiast w odniesieniu do zaburzeń lękowych najczęściej preparat stosowany jest celem leczenia zespołu lęku społecznego, zespołu lęku napadowego, stresu pourazowego oraz w przypadku zaburzeń obsesyjno-kompulsywnych.

Skutki uboczne stosowania sertraliny

Istotne jest, aby sertralinę przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. Najczęściej pacjenci przyjmują substancję raz dziennie, konieczne jest wówczas ustalenie stałej pory, na przykład rano lub wieczorem. Natomiast wielkość dawki zależy od rodzaju dolegliwości, a także nasilenia objawów. Jeżeli dojdzie do sytuacji, kiedy została przyjęta większa dawka aniżeli zalecana, wówczas należy szybko skontaktować się z lekarzem lub udać do oddziału ratunkowego. Warto w takiej sytuacji zabrać ze sobą ulotkę oraz opakowanie leku. W przypadku niektórych pacjentów, u których doszło do przedawkowania leku oraz wystąpiły dolegliwości, takie jak:

 • problemy dotyczące układu pokarmowego,
 • senność,
 • przyspieszona akcja serca,
 • wymioty,
 • zawroty głowy,
 • w skrajnych przypadkach nawet utrata przytomności,
 • uczucie lęku,
 • nadmierne pobudzenie,
 • problemy ze snem,
 • drżenie mięśni,
 • drętwienie.

Zgodnie z informacjami na ulotce nie zostały przeprowadzone badania, pozwalające na jednoznaczną ocenę co do bezpieczeństwa zastosowania sertraliny w ciąży. Jednakże dotychczasowe obserwacje wskazują jednoznacznie, że stosowanie leku nie doprowadziło do powstania lub zwiększenia wad wrodzonych u dzieci. Jednak nie zaleca się przyjmowania sertraliny w ciąży. Podczas kuracji nie należy również spożywać alkoholu, gdyż mógłby on nasilić działanie leku, a ponadto zintensyfikować występowanie skutków ubocznych.

Stosowanie sertraliny

W przypadku zdiagnozowanej depresji lub zaburzeń lękowych bardzo często pacjenci przyjmują sertralinę. Jest to lek wykazujący wysoką skuteczność działania, a ponadto charakteryzujący się stosunkowo rzadko występującymi skutkami ubocznymi. Istotnym skutkiem ubocznym dla wielu pacjentów jest fakt, że sertralina może prowadzić do wzrostu ciśnienia tętniczego krwi, a także do zwiększenia masy ciała. Tym samym podczas stosowania leku należy szczególnie dbać o prawidłową dietę, a także zachowanie właściwej ilości kalorii w każdym posiłku, co zmniejszy ryzyko przybierania na wadze.