Skurcz mięśnia to nieprzyjemne uczucie napięcia i bólu, które wynika ze zmiany napięcia w okolicy przyczepu mięśnia. Ponieważ jest to coś, czego doświadcza wiele osób, warto dowiedzieć się, z czego wynikają skurcze i jak można im zapobiegać.
Nagły dotkliwy ból w łydce, czy w stopie nie jest niczym niezwykłym, jednak czasem powoduje nawet kilkuminutowe odrętwienie, które znacząco utrudnia funkcjonowanie. Kiedy skurcze dopadają nas w nocy, mogą sprawić, że trudno powtórnie zasnąć. Chociaż jest to nieprzyjemna dolegliwość, często sami jesteśmy sobie winni, że dotyka właśnie nas. W jaki sposób możemy z tym walczyć?
Rodzaje skurczy
Nie zawsze skurcz, z jakim się męczymy, jest dokładnie taki sam. Skurcze można podzielić ze względu na izotoniczne, kiedy długość mięśnia ulega zmianie, a napięcie jest stałe, izomeryczne, kiedy to napięcie się zmienia, autoksotoniczne, kiedy zmienia się zarówno długość mięśnia, jak i jego napięcie. Inny podział dotyczy częstotliwości, z jaką docierają do mięśnia impulsy nerwowe. Wtedy też mówi się o skurczu pojedynczym, tężcowym, tężcowym niezupełnym i tężcowym zupełnym.
Skąd się biorą skurcze?
Przyczyn tego zjawiska jest sporo, więc zanim dotrzemy do tego, co wpływa na ich występowanie u nas, musimy się zastanowić. Bardzo często skurcze w nogach występują u kobiet w ciąży i sportowców. Ich mięśnie są bardzo obciążone, włókna mięśniowe się zaciskają, przez co mięśnie łydek twardnieją.
Problemów ze skurczami możemy się też spodziewać, kiedy źle się odżywiamy. Dla mięśni ważne są potas, sód, magnez i wapń. Jeśli ich brakuje, to mogą wystąpić problemy ze strony układu nerwowo-mięśniowego, w tym skurcze. Ponadto takie produkty jak kawa, herbata, a także leki przeczyszczające i moczopędne, dodatkowo wypłukują elektrolity.
Inną przyczyną są zaburzenia w obrębie gospodarki kwasowo-zasadowej i duże zmęczenie, które często dotyczy osób często i intensywnie ćwiczących. Jednak skurczom sprzyja również całkowity brak aktywności fizycznej.
Jak zapobiegać skurczom?
Przede wszystkim powinniśmy się przyjrzeć swojemu stylowi życia i nawykom żywieniowym. Należy zadbać, by w diecie było dużo pierwiastków wymienionych wcześniej. Starajmy się przy tym wyeliminować napoje gazowane, kawę i herbatę, które wypłukują elektrolity. Możemy też sięgnąć po specjalne suplementy diety. Bardzo ważne jest odpowiednie nawodnienie. Podstawowym napojem jest woda, ale jeśli lubimy dużo ćwiczyć albo za oknem panują upały, lepsze będą napoje izotoniczne OSHEE, które nie tylko nawodnią, ale i dostarczą elektrolitów. Znajdziemy je, odwiedzając OSHEE sklep.
Pamiętajmy o tym, by codziennie ćwiczyć, chociaż kilka bądź kilkanaście minut. Wystarczą skłony, przysiady, rozciąganie. Dbając o dietę, nawodnienie i ruch, skurcze nie powinny nas męczyć. Kiedy jednak do takowego dojdzie, nie próbujmy rozchodzić skurczu, bo tylko go nasilimy. Lepiej go rozmasować i nałożyć kompres z ciepłej wody, octu i miodu. Aby skurcz nie dopadł nas w nocy, weźmy ciepłą relaksująca kąpiel i napijmy się rumianku.