Sprawdzone sposoby na problemy z potencją

Potencja i libido to ważne sprawy w życiu mężczyzny. Mają wpływ na wiele aspektów codziennego funkcjonowania w świecie, w tym na nastrój, samopoczucie, samoocenę i chęć do działania. I odwrotnie – nastrój, samoocena i samopoczucie przekładają się na męską potencję. Jest kilka sprawdzonych sposobów na problemy z libido i zapobieganie ich pojawianiu się. Chcesz wiedzieć jakie? Odpowiedzi poznasz tutaj!

Skąd biorą się problemy z potencją?

Problemy z potencją to potoczna nazwa różnego typu zaburzeń erekcji powodujących kłopoty z osiągnięciem lub utrzymaniem pełnego wzwodu, w tym także całkowity brak erekcji. Prawidłowa erekcja powinna umożliwiać odbycie stosunku z pełną penetracją [1]. Problemy często zaczynają pojawiać się wraz z wiekiem, ponad połowa mężczyzn po 40. roku życia doświadczyła w jakimś stopniu zaburzeń erekcji [2]. Ma to związek zarówno z naturalnym starzeniem się organizmu i spadkiem poziomu męskich hormonów płciowych (androgenów, głównie testosteronu), jak i z rozwojem chorób takich jak cukrzyca, choroba wieńcowa, miażdżyca, nadciśnienie, przerost prostaty i innych dolegliwości pojawiających się w drugiej połowie życia. Większość z tych chorób nosi miano cywilizacyjnych, co oznacza, że w dużym stopniu przyczynia się do nich niewłaściwy tryb życia i dieta. Otyłość, brak ruchu, palenie papierosów, jadłospis oparty na produktach przetworzonych i typu fast food to czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia problemów z potencją. Należy do tego dodać stres, przemęczenie i niedostateczną ilość snu – taki „zestaw” to niemal gwarantowane kłopoty w sferze intymnej. Do problemów z potencją przyczyniają się też zaburzenia psychiczne takiej jak lęk i depresja [3], która dotyka coraz większą liczbę osób bez względu na wiek.

Dlaczego udane życie seksualne jest ważne?

Udane życie intymne to ważna sprawa. Pozwala zbudować trwałą, bliską relację, ma też pozytywny wpływ na nastrój i zdrowie obojga partnerów. Seks to świetny sposób na rozładowanie stresu i napięcia nerwowego, w trakcie współżycia wydzielają się też hormony szczęścia (endorfiny) oraz oksytocyna [3], która sprzyja poczuciu przywiązania i bliskości z partnerką oraz doskonale poprawia samopoczucie. Udany seks podnosi też samoocenę mężczyzny, co ma przełożenie na jego działanie w innych sferach, w tym w pracy. Przy zaburzeniach erekcji zawsze wskazana jest konsultacja z lekarzem, tak by w porę wykryć ewentualne przyczyny somatyczne lub związane z psychiką .

Jak zapobiegać problemom z potencją i jak sobie z nimi radzić?

Najlepszym sposobem profilaktyki zaburzeń erekcji jest zdrowy tryb życia i odpowiednia dieta. Zaleca się zaprzestać palenia papierosów, regularnie ćwiczyć, zmniejszyć masę ciała, tak by wskaźnik BMI pokazywał prawidłowe wartości (poniżej 25) oraz włączyć do jadłospisu warzywa, owoce, orzechy, nasiona, rośliny strączkowe oraz podroby, jajka i wątróbkę. To dobre źródła cynku oraz choliny, które mają korzystny wpływ na męską potencję [5]. Warzywa i owoce dostarczają zaś witamin, soli mineralnych i antyoksydantów, które pomagają dłużej zachować młodość i dobrą kondycję organizmu. Kiedy pojawią się problemy z potencją, warto w pierwszej kolejności zastosować się do powyższych rad, czyli zmienić swoje nawyki. Należy również odwiedzić lekarza i wykonać pakiet badań kontrolnych. Są one także elementem profilaktyki i po 40. roku życia zaleca się przeprowadzać je przynajmniej raz w roku.

Kiedy sięgnąć po leki na zaburzenia erekcji?

Częstym wyborem w leczeniu zaburzeń erekcji są preparaty z substancją czynną o nazwie sildenafil (np. leki Mensil i Mensil Max*), która wspomaga osiągnięcie i utrzymanie erekcji oraz opóźnia wytrysk, dzięki czemu wydłuża przyjemność [6]. Tabletki te rozpuszczają się w ustach bez konieczności popijania wodą, co zwiększa dyskrecję. Działają już po 12 minutach, a efekt ich działania utrzymuje się nawet do 5 godzin [7]. Produkty lecznicze Mensil przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18 roku życia. Przed ich zastosowaniem należy dokładnie zapoznać się z ulotką informacyjną.

Przypisy

1. Bartosz Grabski, Wojciech Cichoń, Zaburzenia erekcji, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji, data dostępu 28.01.2022.

2. Łukasz Szczygieł, Zaburzenia sprawności seksualnej u mężczyzn, online: Praktyka lekarska, Farmakoterapia, http://www.praktyka-lekarska.pl/impotencja.pdf, data dostępu 28.01.2022.

3. Krzysztof Nowosielski, Robert Kowalczyk, Barbara Hadacz, Miłość, seks i oksytocyna, Przegląd Seksuologiczny 17/2018: 2-14.

4. Zbigniew Lew-Starowicz, Diagnostyka różnicowa zaburzeń erekcji, Seksuologia Polska 2005, 3, 2, 60–63.

5. Barbara Michalik. Cholina i inozytol. „Żyjmy Dłużej”, 5/2000.

6. Zbigniew Lew-Starowicz, Inhibitory fosfodiesterazy typu 5 – podobieństwa i różnice. Seksuologia Polska 2003; 1(2): 79-82.

7. Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.

* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, który należy do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Lek działa poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil pomaga osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.
Leki Mensil i Mensil Max są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.

MENSIL, 25 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 25 mg syldenafilu w postaci cytrynianu.

MENSIL MAX, 50 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 50 mg syldenafilu w postaci cytrynianu.

Postać farmaceutyczna: Tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Produkty lecznicze MENSIL i MENSIL MAX są wskazane do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. W celu skutecznego działania produktów leczniczych Mensil i Mensil Max niezbędna jest stymulacja seksualna. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na wpływ syldenafilu na przemiany metaboliczne, w których biorą udział tlenek azotu i cykliczny guanozynomonofosforan (cGMP), nasila on hipotensyjne działanie azotanów. Przeciwwskazane jest zatem równoczesne stosowanie syldenafilu z lekami uwalniającymi tlenek azotu (takimi jak azotyn amylu) lub azotanami w jakiejkolwiek postaci. Jednoczesne stosowanie inhibitorów PDE5, w tym syldenafilu, i leków pobudzających cyklazę guanylową, takich jak riocyguat, jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do objawowego niedociśnienia tętniczego. Produktów leczniczych przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji, w tym syldenafilu nie należy stosować u mężczyzn, u których aktywność seksualna nie jest wskazana (np. pacjenci z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak niestabilna dławica piersiowa lub ciężka niewydolność serca). Produkty lecznicze Mensil i Mensil Max są przeciwwskazane u pacjentów, którzy utracili wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (ang. non-arteric anterior ischemic optic neuropaty, NAION), niezależnie od tego, czy miało to związek, czy nie miało związku z wcześniejszą ekspozycją na inhibitor PDE5. Nie badano bezpieczeństwa stosowania syldenafilu w następujących grupach pacjentów: pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, hipotonią (ciśnienie krwi <90/50 mm Hg), po niedawno przebytym udarze lub zawale serca oraz ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki, takimi jak retinitis pigmentosa (niewielka część tych pacjentów ma genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości fosfodiesterazy siatkówki). Stosowanie syldenafilu u tych pacjentów jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.