Stomatologia – różne metody leczenia zębów.

Stomatologia to diagnostyka, leczenie i zapobieganie stanom, zaburzeniom i chorobom zębów, dziąseł, jamy ustnej i szczęki. Często uważana za niezbędną dla pełnego zdrowia jamy ustnej, stomatologia może mieć wpływ na zdrowie całego organizmu. Stomatologia Emajdent oferuje szereg usług takich jak np. ekspresowe wykonanie protez zębowych.

Dentysta to specjalista zajmujący się diagnozowaniem, leczeniem i zapobieganiem problemom ze zdrowiem jamy ustnej. Jeśli Twój lekarz jest dentystą dziecięcym, oznacza to, że specjalizuje się w opiece nad dziećmi od niemowlęctwa do wieku nastoletniego. Dentysta dziecięcy otrzymał odpowiednie wykształcenie i szkolenie potrzebne do pracy z małymi dziećmi. Inne specjalizacje to:

 • Endodoncja (kanały korzeniowe)
 • Patologia, radiologia i chirurgia
 • Ortodoncja i ortopedia dentystyczna
 • Periodontologia (choroba dziąseł)
 • Protetyka (implanty)

Na czym polega stomatologia zachowawcza?

Stomatologia zachowawcza lub odtwórcza, zwana również stomatologią operacyjną, to dziedzina odpowiedzialna za przywracanie prawidłowej funkcji zębów, która może być zaburzona w wyniku różnych sytuacji patologicznych:

 • Zużycie lub pęknięcia.
 • Małe lub większe ubytki, które są usuwane podczas późniejszej odbudowy (wypełnienie).
 • Ubytki głębokie dochodzące do nerwu: w takich sytuacjach konieczne jest oczyszczenie próchnicy i wykonanie otworu w celu przeprowadzenia leczenia kanałowego (patrz dział endodoncja). Po leczeniu kanałowym konieczne jest zatkanie efektu zębowego, dlatego potrzebne będzie do tego duże wypełnienie.

W zależności od wielkości i właściwości wypełnienie może być wykonane bezpośrednio (w sesji jako wypełnienie konwencjonalne) lub pośrednio. Ten rodzaj wypełnienia nazywany jest inkrustacją i jest wykonywany w laboratorium. Istnieje możliwość wyboru korony zamiast inkrustacji.

W skrócie leczenie zachowawcze obejmuje wszystkie zabiegi mające na celu zachowanie zębów w jamie ustnej (leczenie próchnicy, rekonstrukcje zębów, endodoncja itd.).

diana-polekhina-iYQgnaWD8uw-unsplash (1).jpg

Protetyka estetyczna – sztuka wymiany zębów.

Bez względu na obecną sytuację współczesna stomatologia pozwala nam znacząco poprawić ogólny stan zdrowia, funkcjonalność i estetykę Twoich zębów. Protetyka stomatologiczna umożliwia nam tworzenie i rekonstrukcję nowych zębów, niezależnie od tego, czy jest to jeden ząb, kilka zębów z rzędu, czy całkowicie bezzębna lub bezzębna szczęka.

Stomatologia protetyczna umożliwia nam tworzenie nowych, trwałych i estetycznie lepszych, naturalnie wyglądających zębów ceramicznych zamiast zębów utraconych, zniszczonych, zniszczonych lub nieadekwatnych pod względem estetycznym. Zęby ceramiczne są biokompatybilne z otaczającą tkanką i nie powodują alergii. Uczucie w jamie ustnej jest naturalne, ponieważ stałych rozwiązań protetycznych nie można przesuwać, natomiast ceramika daje poczucie naturalnych zębów.

Proteza stomatologiczna składa się z prac stałych i ruchomych. Zasadniczo oznacza to, że proteza jest albo zamocowana na stałe i pacjenci nie mogą jej wyjąć, albo mobilna, gdy pacjenci sami ją wyjmują.

Dlaczego wizyta u dentysty jest tak ważna?

Regularne wizyty u dentysty nie tylko pomogą zachować zdrowe zęby i jamę ustną, ale także pomogą zachować zdrowie reszty ciała. Opieka stomatologiczna jest ważna, ponieważ:

 • Pomaga zapobiegać próchnicy
 • Chroni przed chorobami przyzębia (dziąseł), które mogą prowadzić do utraty zębów
 • Zapobiega nieświeżemu oddechowi – regularne szczotkowanie, nitkowanie i wizyty u dentysty pomogą zmniejszyć ilość bakterii w jamie ustnej, które powodują nieświeży oddech
 • Daje atrakcyjniejszy uśmiech i zwiększa pewność siebie
 • Pomaga zachować jasny wygląd zębów, zapobiegając ich zabrudzeniu przez jedzenie, napoje i tytoń
 • Wzmacnia Twoje zęby, abyś mógł cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem do końca życia!