Każda pora roku naraża naszą skórę na innego rodzaju podrażnienia. W zależności od pogody należy więc wprowadzać zmiany w swojej kosmetyczce. Świadoma pielęgnacja uwzględniać powinna także opaleniznę i powstałe od mrozu rumieńce. W tym artykule wyszczególnimy potrzeby skóry z uwzględnieniem pór roku. Zaproponujemy też kremy, które pomogą nam w szybkiej regeneracji.
Jakie są przyczyny suchej skóry?
Sucha skóra występuje z wielu powodów. Istnieją przyczyny zewnętrzne i wewnętrzne. Te drugie wynikają z różnego rodzaju chorób czy uwarunkowań genetycznych. Do najczęstszych źródeł zewnętrznych należą zaś:
- czynniki środowiskowe,
- niewłaściwa pielęgnacja ciała,
- niewłaściwe odżywianie,
- bezpośredni kontakt z chemikaliami czy substancjami drażniącymi.
Czynniki środowiskowe — jak wpływają na kondycję skóry?
Skóra na powierzchni całego ciała wystawiona jest na codzienny kontakt ze środowiskiem, w którym żyjemy. Co oczywiste, różnicują je pory roku i miejsca, w którym się znajdujemy. Jej starzenie się w dużej mierze jest uzależnione od pogody. Ta zaś kumuluje w sobie następujące czynniki: działanie promieni UV, gwałtowne zmiany temperatury czy zanieczyszczenie powietrza.
Jak pielęgnować skórę latem?
Bezsprzecznie najtrudniejszym okresem dla naszej skóry jest lato. To właśnie wtedy wystawione jesteśmy na działanie wysokich temperatur, a podczas opalania się — na promienie UV. Aby utrzymać zdrowy wygląd swojej skóry, należy wprowadzić kilka odpowiednich nawyków. Najważniejszym z nich jest głębokie nawilżenie skóry. To najlepsza odpowiedź na wysuszające promienie słoneczne, a co za tym idzie — promienie UV. Wysoko rekomendowane jest więc używanie kremów z filtrem. Pamiętajmy o tym nie tylko w trakcie urlopu, ale przy każdej porannej pielęgnacji.
Sucha skóra zimą
Zima jest kolejnym wymagającym okresem dla naszej skóry. Spowodowane jest to nagłymi zmianami temperatur, mrozem i lodowatym wiatrem. Ważne jest, by chronić skórę przed chłodem i używać gęstszych i bogatszych w składniki odżywcze kremów nawilżających. Sprawdzonym sposobem jest używanie wazeliny, w bardzo zimne dni, która tworzy barierę ochronną, pomiędzy skórą a światem zewnętrznym. Popękane pięty to problem występujący właśnie zimą. Wiąże się on z potrzebą noszenia ciepłego obuwia. Wskazane jest częste zdejmowanie butów, aby dać stopom dostęp do powietrza. Aby zniwelować wyżej wymieniony problem, podolodzy rekomendują preparaty zawierające substancje odżywcze. Do najwartościowszych z nich należą zaś babka lancetowata (odpowiedzialna za regenerację naskórka) oraz masło shea (nasycająca bezpośrednio substancję międzykomórkową). Dobrym przykładem preparatu posiadającego wspomniane składniki jest The Rich Foot Cream marki Herbus — uważany za najwyższej jakości krem na suchą skórę pięt.
Jesienna pielęgnacja
Powakacyjny czas jest często wyzwaniem dla naszej skóry. Częste wystawianie ciała na słońce pozostawia przesuszenia, zabarwienia i spalony naskórek. Stopniowa zmiana temperatury, długie kąpiele, używanie golfów i szalików sprawia, że nasze ciało potrzebuje głębokiego odżywienia i nawilżenia. Jesienią należy używać peelingów, które pomogą w usunięciu martwych części naskórka oraz przywrócić skórze blask.
Sucha skóra wiosną
Wiosna, podobnie jak jesień jest czasem przejściowym dla naszej skóry. W tym okresie należy pozbyć się skutków działania mrozu i przygotować ciało na nadchodzące upały. Należy postawić na wzmocnienie płaszcza lipidowego, używając kosmetyków nawilżających. Po zimie koniecznie należy nasycić naszą skórę witaminami. Można to zrobić za pomocą maseczek odżywczych, nawet robionych samodzielnie w domu.
Podsumowanie
Potrzeby skóry zmieniają się w zależności od pory roku. Należy więc odpowiednio dobierać do nich kosmetyki. W niektóre miesiące powinnyśmy bardziej zwracać uwagę na nawilżenie skóry, a w inne na jej złuszczenie. Wedle Klientek marka Herbus stworzyła kremy, które sprawdzą się na każde warunki pogodowe.