Dolegliwością, która może dotknąć każdego człowieka jest swędzenie głowy. Może ono być spowodowane bardzo różnymi czynnikami. Aby poprawić ten stan należy przede wszystkim wyeliminować jego przyczyny.
Niezależnie od przyczyny swędzenie jest uciążliwą przypadłością, która może mieć nawet poważne konsekwencje. Chwilową ulgę przynosi podrapanie, ale może to spowodować podrażnienie i zapalenie skóry a także wypadanie włosów. To uporczywe swędzenie wiele razy utrudnia codzienne funkcjonowanie w ciągu dnia a czasami powoduje bezsenność. Dlatego też problemu tego nie należy bagatelizować i najlepiej korzystając z pomocy dermatologa ustalić przyczynę tej dolegliwości.
Swędzenie skóry głowy przyczyny – dlaczego czasami swędzi skóra?
Dlaczego swędzi mnie skóra to pytanie, które zadaje sobie wiele osób drapiąc się po głowie. Swędzenie skóry głowy może być wywołane przez szereg czynników zarówno zewnętrznych, pochodzących z otaczającego środowiska, jak i wewnętrznych, czyli powstających w organizmie.
Zewnętrzną przyczyną swędzenia skóry głowy może być jej przesuszenie, spowodowane nadmierną ekspozycją na promieniowanie słoneczne, przebywanie w pomieszczeniach klimatyzowanych lub z centralnym ogrzewaniem, a także stosowanie suszarki do włosów.
Przyczyny świądu skóry głowy
Swędząca skóra głowy to nierzadko reakcja na działanie preparatów do pielęgnacji włosów, farb koloryzujących lub też uczulenie na składniki wyrobów kosmetycznych. Nawyki żywieniowe mają tutaj również duże znaczenie. W odpowiedniej diecie niezbędne są kwasy tłuszczowe omega-3, 6 i 9, które zapewniają odpowiednią integralność błon komórkowych. Ponadto na skórę głowy doskonale wpływa wpływa również witamina H i E.
Świąd skóry głowy może być spowodowany także różnego rodzaju schorzeniami, które obejmują różne choroby skóry lub schorzenia ogólnoustrojowe.
Gdy głowa swędzi i jednocześnie wypadają włosy, które dodatkowo mają tendencję do przetłuszczania, to wiele wskazuje na to, że może to być łojotokowe zapalenie skóry. Jest to dermatoza o zróżnicowanej etiologii wywołana przede wszystkim nadmierną aktywnością gruczołów łojowych lub stresem. Choroba ta objawia się głównie łupieżem.
Wśród chorób skóry będących powodem swędzącej głowy bywa również atopowe zapalenie skóry lub zapalenie mieszków włosowych. Poważnym czynnikiem wywołującym te uporczywe objawy jest grzybica, która czasami bywa mylona z łuszczycą.
Atopowe zapalenie skóry to zmiany objawiające się zaczerwienieniem oraz suchością skóry ze skłonnością do jej łuszczenia się i zakażeń bakteryjnych, które często wracają
Z kolei zaś zapalenie mieszków włosowych to ropne zmiany zapalne powstałe w wyniku zakażeniem bakteriami. Najczęściej są to bakterie gronkowca złocistego lub paciorkowca ropnego. Warto również wymienić tutaj łysienie bliznowaciejące. Jest to choroba, która w miejscu pojawienia się bliznowatej tkanki powoduje utratę mieszków włosowych.
Grzybica to choroba zakaźna powodująca wypadanie włosów w miejscu ropnych wykwitów.
Łuszczyca to choroba autoimmunologiczna, która objawia się pojawianiem na owłosionej skórze głowy zaczerwienionych zmian. Zmiany te są pokryte naskórkiem łuszczącym się na wskutek nadprodukcji nowych komórek.
Jeśli silne swędzenie występuje u dziecka, można podejrzewać wszy.
Skóra swędzi w przebiegu żółtaczki, niedoczynności tarczycy oraz towarzyszy też schorzeniom wirusowym, w szczególności ospie wietrznej, a także chorobom nowotworowym.
Świąd skóry głowy często spowodowany jest przewlekłym stresem i zaburzeniami nerwicowymi.
Jak złagodzić swędzenie skóry głowy?
Istotnym elementem, który umożliwia zwalczenie swędzenia skóry głowy, jest odpowiednie nawilżanie tych okolic i właściwa pielęgnacja. W przypadku podrażnienia skóry głowy kosmetykami najprostszym sposobem jest wówczas eliminacja tych czynników drażniących. W sytuacji przesuszenia skóry konieczne jest wówczas odpowiednie jej nawilżenie. Należy wówczas każdego dnia wypić, co najmniej dwa litry płynów.
Na choroby pasożytnicze takie jak na przykład wszawica należy stosować specjalne szampony mające działanie przeciwpasożytnicze. Z kolei zaś w leczeniu łojotokowego zapalenia skóry zastosowanie znajdują w szczególności: maści, lotiony i płyny do wcierania w skórę głowy zawierające sterydy oraz leki przeciwgrzybiczne.
W łuszczycy natomiast stosuje się miejscowo maści i płyny zawierające: mocznik, salicylany, oraz cignolinę. Podaje się również: sterydy, leki immunosupresyjne, pochodne witaminy A. W leczeniu łuszczycy znajduje zastosowanie także fototerapia.
Jakie są domowe sposoby na swędzenie skóry głowy?
Poza produktami przeznaczonymi do pielęgnacji włosów i skóry głowy, warto również spróbować domowych sposobów. Na swędzącą skórę głowy zastosować można różnego rodzaju płukanki na przykład z roztworu octu jabłkowego lub soku z cytryny. Ocet jabłkowy ma działanie przeciwgrzybicze i antybakteryjne a także przywraca skórze prawidłowe pH. Stosujemy go po umyciu włosów wcierając w skórę głowy, a następnie po 10 minutach spłukujemy letnią wodą.
Dobrym rozwiązanie jest wykorzystanie do tego celu olejków. Może to być olejek eukaliptusowy, z drzewa herbacianego lub arganowy. Olejek z drzewa herbacianego działa na swędzącą skórę głowy przeciwgrzybiczo oraz antybakteryjnie. Wnika on do mieszków włosowych i tym samym odblokowuje pory skóry. Warto go również połączyć z dowolnym olejem i delikatnie wmasować w skórę głowy.
Kojące i nawilżające właściwości ma aloes, który zwalcza grzyby i bakterie. Do smarowania świetnie nadaje się również żel aloesowy.
Z kolei zaś do oczyszczenia suchej skóry głowy można zastosować sok z cytryny, również możemy go wcierać. Godne uwagi są także napary z ziół, przede wszystkim z kozieradki, szałwii oraz peelingi z dodatkiem sody oczyszczonej albo cukru.
Podsumowując można powiedzieć że pielęgnacja skóry głowy to przede wszystkim dobór odpowiednich dla niej produktów oraz unikanie czynników, które mogą jej szkodzić. Warto pamiętać o bardzo istotnej zasadzie – zdrowa skóra głowy to jednocześnie piękne włosy.