Tabletka dzień po najpopularniejszą antykoncepcją awaryjną wśród Polek

Nie bez powodu tabletka dzień po jest znana już praktycznie każdemu. Jej działanie, w miarę odpowiednia dostępność powoduje, że nie boimy się i nie wstydzimy się sięgać po nią w sytuacjach, gdy inna antykoncepcja nas zawiodła.

Tabletka dzień po – najważniejsze, że jest!

Sytuacje są różne i nikomu nie powinno zależeć na tym, aby dociekać, po co kobiecie tabletka dzień po. Nie korzysta się z nich dla kaprysu, ale z konieczności, ponieważ czasem wiele czynników może nas zawieść, przykładowo mogła pęknąć prezerwatywa bądź leki mogły zmniejszyć działanie klasycznych tabletek hormonalnych, dlatego skorzystanie z antykoncepcji awaryjnej nie jest nieodpowiednie.

Zgodnie z nowelizacją ustawy z 2017 roku, tabletka dzień po jest możliwa do kupienia jedynie, gdy jest się w posiadaniu recepty na nią, dlatego w celu skorzystania z niej należy w pierwszej kolejności umówić się na wizytę u lekarza. Najbezpieczniej jest udać się do lekarza ginekologa i przed skorzystaniem z leku należy wykluczyć ciążę, jeżeli w grę wchodzi jedynie e-Wizyta, to najpewniej lekarz poinformuję pacjentkę o konieczności zrobienia testu ciążowego. Tabletka dzień po to antykoncepcja awaryjna, nie ma nic wspólnego z lekami aborcyjnymi, więc nie usunie ciąży, która już jest. Podczas konsultacji w gabinecie bądź konsultacji online należy bezwzględnie przekazać lekarzowi wszelkie dolegliwości, na które chorujemy, ponieważ dzięki dokładnemu wywiadowi lekarskiemu unikniemy ewentualnych poważniejszych skutków ubocznych.

Co oferuje polski rynek farmaceutyczny?

Wypisana przez lekarza e-Recepta może być wypisana na dwa leki, które są dostępne w Polsce:

  • Jedna z nich składa się głównie z octanu uliprystalu, dodatkowo w składzie znajduje się laktoza jednowodna, PowidonK30, Kroskarmeloza sodowa oraz stearynian magnezu. W przypadku nadwrażliwości na którykolwiek składnik absolutnie nie należy przyjmować tej tabletki dzień po.

Tabletka powinna zostać przyjęta w ciągu 120 godzin od stosunku, a najlepiej w ciągu najbliższych 12 godzin, ponieważ w tym czasie jest najwyższy procent skuteczności. Jeżeli po przyjęciu tabletki w ciągu trzech pierwszych godzin pojawią się wymioty, należy przyjąć kolejną tabletkę.

Należy pamiętać, że po jej przyjęciu należy dodatkowo zabezpieczać koleje stosunki antykoncepcją mechaniczną do momentu rozpoczęcia kolejnego cyklu miesiączkowego.

  • Druga z nich zawiera lewonorgestrel w ilości 1500 mikogramów, a pozostałe składniki to laktoza jednowodna, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna, skrobia ziemniaczana i kukurydziana oraz talk. W przypadku alergii na jakikolwiek ze składników absolutnie jest zabronione przyjmowanie tego leku.

Tę tabletkę przyjmujemy maksymalnie do 73 godzin po stosunku, aczkolwiek zalecane jest przyjęcie dawki w najbliższych 12 godzinach po odbyciu stosunku.

Tabletka dzień po nie powinna być nadużywana, jest to rodzaj antykoncepcji awaryjnej, z której korzysta się w sytuacji podbramkowej. Obie tabletki mają za zadanie, które polega na zapobiegnięciu ewentualnej ciąży, więc tu liczy się czas.

Tabletka dzień po – jak ją wykupić

Jak każda inna e-Recepta jest możliwa do zrealizowania w każdej aptece w Polsce. Wystarczy udać się do apteki, przekazać kod e-Recepty i swój numer pesel. Niektórzy farmaceuci próbują odmawiać sprzedaży tego leku, powołując się na klauzulę sumienia, jednak zgodnie z Prawem Farmaceuty nie ma on do tego prawa, więc w przypadku takiej sytuacji należy to pracownikowi apteki uświadomić, że tabletka dzień po nie jest lekiem aborcyjnym i jest lekiem ogólnodostępnym, jeśli posiada się receptę – aczkolwiek prawda jest taka, że każdy wykształcony farmaceuta powinien taką wiedzę posiadać. Jeżeli farmaceuta nadal będzie się upierał przy swoim, warto poprosić o odmowę na piśmie i takie pismo zgłosić do Wojewódzkiego Inspektoratu Farmaceutycznego. Dzięki takim interwencjom można wywrzeć presję na placówce, w której nagminnie nie ma danego leku bądź jawnie odmawiają sprzedaży ze względu na swoje przekonania. Przekonania nie mogą stać na drodze do zdrowia i bezpiecznej ochrony przed niechcianą ciążą.