Z wiekiem nasze ciała przechodzą wiele zmian. Tracimy masę mięśniową i gęstość kości, a nasze stawy i tkanki łączne stają się mniej odporne na urazy. Słabną też nasze mięśnie – zarówno te widoczne na pierwszy rzut oka, jak też te głębokie, odpowiadające za stabilizację naszego ciała i utrzymanie prawidłowej postawy. Ich osłabienie może prowadzić do wielu problemów, w tym upadków, złamań kości i bólu stawów. Jest jednak dobra wiadomość: trening siłowy może pomóc zniwelować niektóre skutki starzenia się. Jak dowiodły badania naukowe, regularne ćwiczenia mogą pomóc poprawić stan kości i stawów, zwiększyć masę i siłę mięśni oraz poprawić równowagę i stabilność. Oto bliższe spojrzenie na niektóre korzyści płynące z treningu siłowego dla osób starszych:
Lepsze zdrowie kości
Z wiekiem tracimy masę kostną. Może to prowadzić do osteoporozy, stanu, w którym kości stają się słabe i kruche. Trening siłowy może pomóc zwiększyć gęstość kości i zmniejszyć ryzyko osteoporozy. Dzieje się tak, ponieważ nasze ciało otrzymuje nowy bodziec do wzmocnienia się – sygnał, że gęste kości są mu potrzebne w codziennym życiu. To z kolei powoduje, że nasze ciało przekazuje odpowiednie składniki odżywcze do budowy kości, które mogą w dość krótkim czasie odzyskać swoją dawną siłę i gęstość.
Poprawione zdrowie stawów
Utrata masy mięśniowej i gęstości kości może również prowadzić do problemów ze stawami. W zdrowym ciele mięśnie przejmują na siebie znaczną część obciążeń, które w przypadku ich osłabienia sa przenoszone na stawy. Te z kolei ulegają degeneracji, która często objawia się problemami bólowymi. Trening siłowy może pomóc zwiększyć masę mięśniową i odbudować stawy. Może to zmniejszyć ryzyko wystąpienia problemów bólowych, ale także poprawić komfort poruszania się.
Lepsza równowaga i stabilność
Z wiekiem tracimy masę mięśniową, a włókna szybkokurczliwe – czyli te, odpowiedzialne za najszybsze ruchy – zanikają. Przez to nasza równowaga i koordynacja może się pogorszyć. Może to prowadzić do upadków i urazów, które w połączeniu z osłabionymi wiekiem kośćmi mogą stanowić receptę na wizytę u ortopedy. Trening siłowy, a w szczególności trening funkcjonalny może poprawić równowagę i stabilność, co może pomóc zmniejszyć ryzyko upadków.
Okazja do odbudowy życia towarzyskiego
Wraz z wiekiem tracimy kontakt ze znajomymi i rodziną. Samotność jest jednym z największych problemów wieku senioralnego. Ćwiczenia, szczególnie te w grupach tworzonych dla seniorów, mogą pomóc radzić sobie z samotnością. Wspólny trening może być okazją do zawiązania nowych przyjaźni i znajomości oraz miłego spędzenia czasu, który niejako przy okazji przynosi korzyści zdrowotne.
Warto o tym pamiętać, że oprócz korzyści fizycznych, trening siłowy może mieć również korzyści dla zdrowia psychicznego. Może pomóc zmniejszyć stres, poprawić funkcje poznawcze i poprawić nastrój. Jeśli więc szukasz sposobu na zachowanie zdrowia i aktywności w starszym wieku, trening siłowy jest świetnym rozwiązaniem.
Jeśli szukasz informacji jak zacząć trenować, gdzie szukać dobrego trenera personalnego lub chcesz się dowiedzieć jak ćwiczyć odwiedź portal Fitnessowy.NET, na którym zamieszczane są porady dotyczące treningu, diety i zdrowego stylu życia.