USG Doppler – czym jest i gdzie wykonać badanie?

Rodzajów usg mamy całkiem sporo. Większość z nas kojarzy usg w czasie ciąży czy usg jamy brzusznej. Czy wiesz jednak, że w przypadku takich schorzeń jak tarczyca, może przydać ci się badanie usg doppler? Co diagnozują badania usg doppler? Jakie są wskazania do badania usg? Jak przebiega badanie i jak się do niego przygotować? Gdzie wykonać badanie doppler Katowice?

USG doppler – co to, rodzaje

USG doppler to badanie, na którym widać obrazy przekroju naszych żył. To badanie przepływu krwi żył i tętnic kończyn dolnych i górnych, szyi i kręgowych. Badanie pozwala na szybkie wykrycie istotnych zmian w naszych naczyniach krwionośnych. Podczas badania, lekarz widzi przepływ krwi w narządach i może rozpoznać np. tętniak, zator żylny czy niedrożności tętnic. 

Badanie wykonywane jest w czasie rzeczywistym, jest bezbolesne, nieinwazyjne oraz używa się do niego ultradźwięków oraz aparatu ultrasonograficznego.

Spośród badań usg doppler wyróżnia się np. doppler tętnic szyjnych, tętnic trzewnych, żył tętnic dolnych czy układu wrotnego wątroby. Jest także usg doppler w ciąży oraz echo serca z dopllerem.

Badanie doppler – co diagnozuje? Wskazania

USG Doppler wykazuje m.in. zmiany w żyłach, tętnicach, węzłach chłonnych.  Badanie pozwala zdiagnozować takie przypadłości jak zakrzepy, tętniaki, wrodzone wady serca, wady zastawek serca, niewydolność żylną czy chorobę tętnic obwodowych.

Wskazaniem do wykonania badania pacjentów usg dopplerem są np. choroby zatorowe, choroby miażdżycowe, zatory żylne, podejrzenie tętniaków, sprawdzenie wydolności żył oraz tętnic, zatory żylne, zakrzepy, zwężenie żył, niedrożność tętnic, żylaki.

Jak wynika to z powyższego, usg doppler to badanie pozwalające rozpoznać choroby tarczycy, zwężenie tętnic, wady zastawkowe serca czy zmiany chorobowe innych narządów.

Badanie wykonywane – przebieg, przygotowanie

Samego badania usg doppler nie trzeba się bać. Samo badanie jest proste. Najpierw odsłania obszar badania, a następnie smaruje głowicę urządzenia żelem. Lekarz umieszcza głowicę na powłokach skórnych pacjenta i słyszy przepływ krwi, a także widzi ewentualne zmiany na monitorze.

Samo badanie trwa kilka – kilkanaście minut, wykonywane jest zwykle na leżąco, jedynie czasem na stojąco (badanie kończyn dolnych).

Wynik, pacjent otrzymuje od razu po badaniu, a lekarze je wykonujący mogą wydać zalecenia np. konsultacji z takim specjalistą jak chirurg naczyniowy.

Czy trzeba się jakoś przygotować do badania? Zwykle nie musisz nic robić. Jedynie w przypadku, gdy usg wykonywane są w powłoce jamy brzusznej (np. badanie tętnic nerkowych), wymaga to stosowania diety lekkostrawnej na dzień przed badaniem oraz spożycia 3 razy dziennie po 2 tabletek espumisanu. Dodatkowo, 6 godzin przed badaniem, nie można nic jeść, pić, nie palić i nie żuć gumy.

Konsultacja w Katowicach

Wykonywanie badania na fundusz zdrowotny, jest oczywiście możliwe, ale gdy kluczową rolę gra czas diagnostyki, warto zdecydować się na szybszą opcję, jaką daje usługa prywatna i uzyskanie badania w znacznie krótszym czasie.

W Katowicach, profesjonalne badania takie jak np. usg doppler, holter EKG, echokardiografia i inne, wykonywane są przez placówkę Ceglana Cardio.

Zapewniamy ci wykwalifikowany personel, nowoczesną placówkę, miłą obsługę i najlepsze sprzęty. Wykonujemy diagnostykę z dbałością o dobro pacjenta, a pełen zakres naszych usług znajdziesz na stronie https://ceglana-cardio.pl/usg-doppler/

Już dziś zaufaj najlepszym specjalistom w zakresie leczenia prywatnego i zapoznaj się z naszymi usługami oraz lekarzami specjalistami.