Pierwszy zakup pampersów dla dorosłych zawsze sprawia kłopot, nie tylko dla chorych z nietrzymaniem moczu, ale także opiekunów osób unieruchomionych oraz starszych. Wyroby tego typu różni stopień chłonności, rozmiar, materiał oraz ich przeznaczenie. Czym kierować się przy wyborze pampersów dla dorosłych, aby idealnie pasowały do ciała? Jak dobrać rozmiar pieluchomajtek? Czy chłonność pampersów na rzepy ma znaczenie?
Pampersy dla dorosłych — rozmiary
Produkty chłonne występują w trzech wersjach, zarówno dla kobiet, mężczyzn, jak i uniwersalnej. W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na ich wielkość. Dostępne są one w rozmiarach odzwierciedlających skalę liczb rzymskich — XS, S, M, L, XL. Wszystkie pampersy dla dorosłych mają podany dodatkowo wymiar obwodu bioder w centymetrach. Rozmiary pieluchomajtek wynoszą kolejno:
- 49 cm do 74 cm (rozmiar XS),
- od 56 cm do 85 cm (rozmiar S),
- 73 cm do 122 cm (rozmiar M),
- 92 cm do 144 cm (rozmiar L),
- 120 cm do 160 cm (rozmiar XL).
Zwykle odpowiadają one noszonej odzieży, jednak zawsze przed ich kupnem trzeba zmierzyć dokładny wymiar w pasie za pomocą centymetra krawieckiego, co pozwoli uniknąć złego dopasowania wyrobu chłonnego do ciała.
Pampersy dla dorosłych — stopień chłonności
Chłonność pampersów dla dorosłych dostosowana jest pod względem stopnia zaawansowania inkontynencji. Warto wiedzieć, że im większą ma wartość, tym więcej moczu wchłonie materiał. Poziom chłonności na opakowaniu określa się w postaci kropelek.
Pampersy dla dorosłych na rzepy — dla kogo?
Produkty chłonne na nietrzymanie moczu produkowane są w wielu rodzajach, dlatego warto skupić się na ich przeznaczeniu. Z pewnością majtki chłonne to idealny wybór dla osób aktywnych oraz samodzielnych. Sprawiają one jednak problem ludziom z niską sprawnością ruchową i leżącym, ponieważ trzeba przeciągać je przez nogi, niekiedy nawet przyjmować inną pozycję, np. schylać się.
W takich przypadkach lepsze są pampersy dla dorosłych na rzepy. Dzięki tym zapięciom umiejscowionym po bokach ich wymiana jest prostsza również dla opiekunów osób chorych, nawet przy pobrudzonych pieluchomajtkach. Kupując te wyroby chłonne, warto mieć na uwadze kilka innych nowoczesnych aspektów, takich jak:
- wygodne i komfortowe pasy ułatwiające wymianę zużytej pieluchy,
- wskaźniki wilgotności, które informują o terminie użyteczności produktu,
- systemy pochłaniające nieprzyjemny zapach — idealne, gdy wymiana pampersów jest niemożliwa,
- barierki uniemożliwiające uciekanie mikcji poza obszar pieluchy,
- materiał — kluczowy, zwłaszcza przy skórze wrażliwej i skłonnej do podrażnień.
Oprócz właściwego dopasowania do ciała, kupując pampersy dla dorosłego, należy na pierwszym miejscu stawiać ich jakość wykonania. Pozwala to na uniknięcie skutków ubocznych wynikających z ich niekompatybilności z chorym, takich jak podrażnienia, odparzenia i przeciekanie moczu. Ponadto właściwie wybrany pampers zapewni długotrwały komfort.