Węglowodany netto vs brutto: co to znaczy?

Węglowodany są to substancje, które zawierają węgiel oraz wodę. Jeżeli wybrałeś keto jadłospis jako swoją codzienność, to wiesz, że potocznie mówi się o ilości spożywanych węgli. Jeżeli zastanawiasz się czym są węglowodany netto na ketozie to koniecznie przeczytaj nasz tekst!

Czym jest dieta ketogeniczna?

Pamiętaj, że dieta ketogeniczna jest to dieta bogata w tłuszcze i białka, natomiast mało jest w niej węglowodanów. Dzięki tak małej ilości węgli glukoza w naszym organizmie nie skacze, a poziom insuliny jest w normie. Bazując na dużej ilości zdrowych tłuszczy, organizm zaczyna czerpać energię z ketonów, a nie z glukozy. Może mieć to pozytywny wpływ nie tylko na cukier w organizmie, ale i też na całokształt naszego zdrowia.

Jak dzielimy węglowodany?

Węglowodany dzielą się na proste oraz złożone, jeżeli mielibyśmy być jednak bardziej dokładni to możemy je jeszcze podzielić na:

  • monosacharydy, którymi są glukoza, fruktoza i galaktoza;
  • disacharydy, do których należy sacharoza, laktoza;
  • polisacharydy, czyli skrobia, celuloza, dekstryny, pektyna.

Węglowodany netto a brutto

Węglowodany netto na ketozie znajdują się w jedzeniu, można je trawić oraz czerpać z nich energię. To właśnie je uwzględnia jadłospis keto przez osoby będące w stanie ketozy. Są one o wiele bardziej pozytywne niż węglowodany brutto, które nie mają wartości energetycznej. Ponadto węgle brutto nie wypływają na poziom cukru we krwi przez co nie są one wliczane do dziennego limitu węglowodanów.

Jak obliczyć węglowodany netto?

Na początku należy zebrać całkowitą liczbę węglowodanów, które dziś spożyłeś, a następnie trzeba odjąć:

  • błonnik – rodzaj węglowodanów z roślin, których ludzki układ trawienny przetwarza, ponieważ nie ma on enzymów rozkładających tę substancję. W związku z tym dieta ketogeniczna przyjmuje, że niektóre z produktów mają zerową ilości węglowodanów netto lub nie mają kalorii.
  • alkohole cukrowe – ksylitol i erytrytol. Takie alkohole mają słodki smak, aczkolwiek ich struktura molekularna różni się nieco od cząsteczek cukru. Przez to wiele alkoholi cukrowych częściowo lub całkowicie niestrawnych dla ludzi. Dodatkowo warto mieć na uwadze, że niektóre alkohole cukrowe wpływają na poziom cukru we krwi i należy je uwzględnić w liczbie węglowodanów.

Reasumując, węglowodany netto – czy to są węglowodany przyswajalne? Tak!

Węglowodany netto a brutto – które są ważniejsze

Pamiętaj, że tylko węglowodany spożywane w optymalnej ilości są w porządku dla naszego zdrowia. Nadmiar węglowodanów natomiast może prowadzić do opłakanych skutków, jakimi są między innymi:

  • zwiększony poziom cukru we krwi
  • napady głodu – kompulsywne objadanie się
  • dekoncentracja
  • problemy z bakteriami jelitowymi

Dlaczego warto postawić na dietę ketogeniczną?

Taka dieta z dużym prawdopodobieństwem może hamować apetyt, a nawet i zmniejszyć stan zapalny w organizmie. Konsekwencją takich działań jest utrata tkanki tłuszczowej, czyli po prostu utrata zbędnych kilogramów. Na takiej diecie ludzie ograniczają spożywane węglowodany w celu maksymalizacji spalania tłuszczu i minimalizacji stanów zapalnych. Z tego właśnie powodu tak ważne jest, aby dowiedzieć się czym są węglowodany netto, a czym brutto. Wzór dla obliczenia węgli netto to: w. netto = węglowodany ogółem – błonnik – alkohole cukrowe