Worek napletkowy odgrywa ważną rolę w utrzymaniu zdrowego prącia

Od czasów starożytnych posiadanie długiego napletka było wzorem piękna, a obrzezany penis uważany był za przykład nieprzyzwoitości. Napletek jest ważną częścią męskiego narządu. Posiada wiele zakończeń nerwowych, co zwiększa wrażliwość i jest uważane za strefę erogenną. Posiada blaszki zewnętrzne i wewnętrzne, które w ten sposób przylegają do bruzdy koronowej. Jest to gruczoł, który wydziela płyny potrzebny do utrzymania wilgotności napletka i ułatwiający jego poruszanie się.

Co to jest stulejka?

Stulejka to zwężony zewnętrzny otwór napletka. Należy pamiętać, że stulejka może być wrodzona lub nabyta. Wrodzone zwężenie napletka jest obserwowane jako zjawisko fizjologiczne u większości noworodków do trzeciego roku życia. W pierwszych trzech latach życia napletek jest bardziej otwarty, a fizjologiczna stulejka ustępuje samoistnie i nie wymaga dodatkowej korekty. Stulejka fizjologiczny ma wszystkie te same powikłania, co normalny stulejka nabyty. Stulejka nabyta może być spowodowana wieloma czynnikami np.:

  • Zapalenie napletka lub żołędzi może powodować obrzęk napletka i przejściowe zmniejszenie średnicy otworu zewnętrznego.
  • Urazy mechaniczne mogą powodować bliznowacenie (niezdolność do rozciągania) napletka.
  • W okresie dzieciństwa, kiedy żołądź i napletek aktywnie rosną, może wystąpić tymczasowa lub stała rozbieżność między średnicą żołędzi a zewnętrznym otworem napletka.
  • Istnieje predyspozycja genetyczna wynikająca z braku tkanki łącznej w organizmie.
  • Niezdolność żołędzi do otwarcia się z powodu zrostów między żołędzią a napletkiem – jest normalnym stanem dysmorficznym spotykanym u dzieci
  • Wyciek moczu i nieświeży oddech mogą mieć ogromny wpływ na jakość życia.
  • Złośliwe zwyrodnienie prąciu może wystąpić również jako powikłanie nawracających infekcji.
  • Może być również przeniesiona na partnera poprzez zakażenie patogenem podczas stosunku seksualnego.

Leczenie zapalenia polega na chirurgicznym usunięciu napletka (obrzezanie)

Napletek nie może cofnąć się do główki w ogóle lub z dużą trudnością. Jest to normalne w okresie niemowlęcym i powinno samoistnie ustąpić do 2-3 roku życia. Gdy tworzenie się zwężeń występuje w okresie dojrzewania lub w wieku dorosłym, oddawanie moczu często blokuje napletek, powodując częste infekcje z powodu „mokrych komór” i słabej higieny, ostatecznie powodując, że napletek staje się szorstki i bliznowaty. W niektórych przypadkach zamiast obrzezania (całkowitego usunięcia) napletka może być wykonana inna operacja.

Jak wyeliminować problemu stulejka?

Aby zapobiec rozwojowi obrzezania napletka, mężczyźni muszą utrzymywać prawidłową higienę sromu. Obejmuje to:

  • Mycie nagiej głowy dwa razy dziennie rano i przed snem, a także po każdym oddaniu moczu,
  • Mycie woreczka napletkowego po każdym stosunku płciowym,
  • Regularne usuwanie smegmy,
  • Dbanie o higienę osobistą.

Problemy z napletkiem spowodowane stuleją można skorygować poprzez codzienne ćwiczenia napinające skórę. Napletek może być rozsuwany ruchem pociągającym, jak przy masturbacji. Za skuteczne uważa się stosowanie kremów i maści. Przynajmniej raz dziennie należy przemywać woreczek z napletkiem.