Wrośnięty paznokieć – jak sobie z nim poradzić?

Wrastający paznokieć to problem wielu osób, przyczyn może by c wiele a skutki nieodpowiedniego dbania o stopy mogą doprowadzić do poważnych chorób, zakażeń i infekcji grzybiczych. Jeżeli borykasz się z problemem wrastającego paznokcia, warto abyś udał się do gabinetu pedologicznego, gdzie specjaliści pomogą ci z twoim problem i przywrócą dawny i świetny wygląd stóp.

  • Wrastające paznokcie – jaka może być przyczyna twojego problemu?
  • Jak rozpoznać wrastające paznokcie – wrastający paznokieć
  • Naprawa płytki paznokciowej – leczenie wrastający paznokieć
  • Problemy z wrastającymi paznokciami – jak zapobiec wrastaniu paznokci

Podolog w Bygoszczy

Wrastające paznokcie – jaka może być przyczyna twojego problemu?

Właściwe dbanie o stopy może przyczyniać się do wyeliminowania wielu bolesnych schorzeń w tym wrastających paznokci. Niejednokrotnie źle dobrane obuwie, krępujące ruchy i eliminujące swobodę w trakcie chodzenia może niekorzystnie wpływać na płytki paznokcia, powodując ich bolesne wrastanie w skórę. Aby zapobiegać ewentualnym zmianom należy starannie dobierać obuwie, wyszukując modele, które zapewniają pełną swobodę stopie i nie uciskają w trakcie chodzenia. Choć na wrastające paznokcie są narażeni niemal wszyscy istnieje grupa osób, u których występowanie schorzenia może być znacznie nasilone. Plastyka wałów paznokciowych potrzebna jest dużo częściej i osób, które borykają się z deformacjami stóp, jak np. haluksy. Dodatkowo duże znaczenie ma tutaj kształt paznokci, sposób ich rośnięcia oraz wykonywane zabiegi pielęgnacyjne.

Co więcej, do problemów pedologicznych mogą przyczyniać się m ikro urazy nabyte w trakcie chodzenia, czy przypadkowego uderzenia w stopę. Niekiedy zdarza się również, że w tym zakresie kieruje tobą genetyka i jeżeli twoi bliscy mieli problemy z płytką paznokcia, ty też niestety możesz borykać się z podobną przypadłością.

Jak rozpoznać wrastające paznokcie – wrastający paznokieć

Jeżeli zacznie ci doskwierać wrastający paznokieć pierwszym objawem będzie ból odczuwalny w chwili ucisku na płytkę paznokcia. To może już być pierwszy sygnał, aby zacząć wdrażać leczenie i nie dopuścić do dalszego rozwoju schorzenia. Kolejnym etapem objawów wrastania płytki paznokciowe w skórę palca będzie dalszy rozwój bólu odczuwalny nie tylko w trakcie dotyku, ale także chodzenia. W tym przypadku wszelkiego rodzaju spacery, czy zwykłe przejście z domu do samochodu będzie powodować u ciebie silny dysko fort, który powinien być sygnałem do wdrożenia leczenia. Przy wrastaniu płytki paznokcia może towarzyszyć również widoczne zaczerwienienie, opuchlizna oraz wydzielająca się ropa, która sygnalizuje o powstaniu rany i wdaniu się zakażenia.

Jeżeli zauważysz którykolwiek z objawów, nie czekaj na dalszy rozwój choroby i udaj się do podologa, ponieważ w innym wypadku może być konieczna operacja wrastającego paznokcia.

Naprawa płytki paznokciowej – leczenie wrastający paznokieć

Istnieją domowe sposoby na wrastające paznokcie, które mogą pomóc złagodzić pierwsze objawy pojawiającego się bólu. Jednym z nich jest moczenie stóp przez około 15 minut w roztworze ciepłej wody z dodatkiem mydlin lub soli. Po odmoczeniu nóg należy dokładnie osuszyć stopy ręcznikiem i spróbować ukierunkować problematyczny paznokieć we właściwą stronę, tak by nie powodował bólu i nie stykał się bezpośrednio z naruszonym fragmentem skóry.

W przypadku, gdy podczas domowego zabiegu zauważysz zaczerwienienie, opuchliznę wokół problematycznego miejsca lub pojawiającą się ropę jest to sygnał, że domowe sposoby niestety nie zdadzą tutaj egzaminu i konieczna będzie wizyta u specjalisty. Podolog w Bydgoszczy specjalizuje się w wykonywaniu takich czynności, jak zabieg na wrastający paznokieć, zapobieganie ponownemu wrastaniu paznokcia, eliminowaniu przyczyny wrastania paznokci, czy protetyce paznokci, jeżeli te ulegną znacznemu uszkodzeniu.

W przypadku konieczności wykonania zabiegu konieczne jest wykonanie plastyki wału paznokcia poprzez odsunięcie fałdu paznokcia i wycięciu kawałka skóry wraz ze zmienioną tkanką. W takim przypadku niejednokrotnie zakładane są szwy, które pomagają w zagojeniu się powstałej rany. Inna metoda jest pełna resekcja całej płytki paznokcia, która pomaga zapobiec ponownemu wrastaniu paznokcia.

Problemy z wrastającymi paznokciami – jak zapobiec wrastaniu paznokci

Nie ma stuprocentowej pewności, że unikniesz problemu, jakim jest wrastanie paznokci. Istnieje jednak kilka elementów, które warto wziąć pod uwagę podczas pielęgnacji stóp i codziennej higieny. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, w jaki sposób obcinasz paznokcie, Aby dobrze obcinać paznokcie należy nadać mu kształt kwadratu i nadawać długość wystającą nieco za opuszek palca. W taki sposób zminimalizujesz ryzyko wrastania, które spowodowanej jest najczęściej zbyt głębokim wycięciem płytki.

Postaraj się, aby brzeg paznokcia nie był zbyt ostry, dlatego oprócz klasycznych nożyczek możesz posłużyć się pilniczkiem i nieco opiłować brzegi płytki. Pamiętaj, by w ten sam sposób postępować z delikatnymi paznokciami u dzieci.