Hemoroidy, znane także jako guzki krwawnicze, są spuchniętymi żyłami w odbycie i dolnej części odbytnicy, podobnymi do żylaków. Hemoroidy mogą rozwijać się wewnątrz odbytnicy (hemoroidy wewnętrzne) lub pod skórą wokół odbytu (hemoroidy zewnętrzne).
Od czasu do czasu, prawie trzy na cztery osoby dorosłe będą miały hemoroidy. Hemoroidy mają wiele przyczyn, ale często nie da się stwierdzić konkretnej.
Na szczęście dostępne są skuteczne opcje leczenia hemoroidów. Wiele osób odczuwa ulgę po leczeniu domowym i zmianach stylu życia, ale w niektórych przypadkach należy sięgnąć po leki na hemoroidy.
Symptomy
Objawy hemoroidów zwykle zależą od rodzaju hemoroidów.
Hemoroidy zewnętrzne
Są pod skórą wokół odbytu. Objawy mogą obejmować:
-Swędzenie lub podrażnienie w okolicy odbytu
-Ból lub dyskomfort
-Obrzęk wokół odbytu
-Krwawienie
Hemoroidy wewnętrzne
Wewnętrzne hemoroidy leżą w odbytnicy. Zwykle ich nie widzisz ani nie czujesz, a one rzadko powodują dyskomfort. Ale przeciążenie lub podrażnienie podczas przechodzenia stolca może powodować bezbolesne krwawienie podczas wypróżnień. Możesz zauważyć niewielkie ilości jasnoczerwonej krwi na swojej tkaninie toaletowej lub w toalecie. Hemoroid przepychający się przez otwór odbytu (wypadnięcie lub wystający hemoroid), powodujący ból i podrażnienie.
Zakrzepowe hemoroidy
Jeśli krew gromadzi się w zewnętrznym hemoroidzie i tworzy skrzep (zakrzep), może to spowodować:
-Silny ból
-Obrzęk
-Zapalenie
-Twardy guzek w pobliżu odbytu
Przyczyny
Żyły wokół odbytu rozciągają się pod naciskiem i mogą wybrzuszać się lub puchnąć. Hemoroidy mogą rozwijać się ze zwiększonego ciśnienia w dolnej odbytnicy z powodu:
-Naprężenia podczas wypróżnień
-Siedzenia przez długi czas w toalecie
-Przewlekła biegunka lub zaparcie
-Otyłość
-Bycie w ciąży
-Dieta uboga w błonnik
-Regularne podnoszenie ciężarów itp.
Zapobieganie
Aby zapobiec hemoroidom i zmniejszyć objawy hemoroidów, postępuj zgodnie z tymi wskazówkami:
-Jedz pokarmy bogate w błonnik. Jedz więcej owoców, warzyw i produktów pełnoziarnistych. W ten sposób zmiękczysz stolec i zwiększysz jego objętość, co pomoże ci uniknąć wysiłku, który może powodować hemoroidy. Dodawaj błonnik do swojej diety powoli, aby uniknąć problemów z gazami.
-Pij dużo płynów. Pij od sześciu do ośmiu szklanek wody i innych płynów (nie alkoholu) każdego dnia, aby zachować miękkość stolca.
-Wstrzymanie oddechu podczas próby przejścia kału powoduje większy nacisk w żyłach w dolnej części odbytnicy.
-Ćwiczenie. Pozostań aktywny, aby zapobiec zaparciom i zmniejszyć nacisk na żyły, które mogą wystąpić przy długim okresie stania lub siedzenia. Ćwiczenia mogą również pomóc ci zrzucić zbędne kilogramy, które mogą przyczyniać się do twoich hemoroidów.
-Unikaj długich okresów siedzenia. Zbyt długie siedzenie, szczególnie w toalecie, może zwiększyć nacisk na żyły w odbycie.