wszawica

Wszawica – Jak pozbyć się wszy?

Wszawica to choroba wywołana przez wszy, czyli maleńkie pasożytnicze owady żywiące się krwią. Najczęściej spotykanymi rodzajami są; wesz głowowa, łonowa i odzieżowa.

Rodzaje wszy ludzkiej

Wesz głowowa – jak nazwa wskazuje zagnieżdża się na skórze głowy, swoje jajeczka (gnidy) składa na włosach, są one wielkości szpilki i mają biało-brązowy kolor, trzymają się na włosach, ponieważ są przylepione do nich specjalną wydzieliną, która nie rozpuszcza się w wodzie.
Długość dorosłej wszy mieści się w granicach 2-3mm. Najbardziej narażone na zarażenie wszawicą są dzieci i młodzież, ponieważ sprzyjają temu duże skupiska ludzi (przedszkole, szkoła, obozy, internaty, kolonie), pożyczanie sobie grzebieni, szczotek i gumek do włosów czy czapek.
Jednak problem ten dotyczy również dorosłych. Wesz swoje miejsce znajduje najczęściej w okolicach części skroniowej, ciemieniowej i potylicznej, można także zauważyć zaczerwienienia na linii włosów i za uszami.

Wesz łonowa – jest krótsza i chudsza od wszy głowowej. Długość samców wynosi 1, 3mm a samic 1, 5mm. Ich grubość to ok 1mm. Ze względu na jej biało-żółty kolor, jest trudna do zauważenia, poza swędzeniem, objawem wszy łonowej są bladoniebieskie plamki, świadczące o ukąszeniu.
Najczęściej do zarażeń dochodzi poprzez stosunek seksualny, jednak dojść może do niego również poprzez kontakt z zarażoną pościelą, ręcznikiem czy kocem a także pożyczając cudze ubrania.
Niestety wsza łonowa atakuje nawet dzieci, w ich przypadku najczęściej znajdują one swoje miejsce na brwiach i rzęsach.

Ale to nie jedyne miejsca, gdzie można je znaleźć, ponieważ poza miejscami łonowymi mogą także pasożytować w okolicach brzucha, pach czy pachwin.

Wesz odzieżowa – to jedyna z wszy, która atakując ludzi przenosi także inne choroby, takie jak; dur brzuszny czy nawrotową gorączkę. W Europie występuje ona już bardzo rzadko, najczęściej dotyka osób bezdomnych, dotkniętych klęską żywiołową czy wojną. Wesz odzieżowa gnieździ się w ubraniach na przykład w szwach i wywołuje nieznośny świąd ciała, nie bytują jednak one na skórze a przechodzą na nią tylko w celu pożywienia się krwią ludzką. Ich długość wynosi od 3 do 5mm.
Objawami wszawicy odzieżowej są grudki i brunatne przebarwienia na skórze, które powstają na skutek uporczywego drapania, najczęściej występują na szyi, klatce piersiowej, ramionach, barkach i pośladkach.

Jak pozbyć się wszy

Jak pozbyć się wszy?

Wszy odzieżowe nie lubią zmiany temperatur, dlatego każda zmiana ubrania na świeże osłabia je i zwalnia ich rozmnażanie. Higiena osobista to podstawa w tym przypadku.
Natomiast wesz łonowa i głowowa niekoniecznie są skutkiem brudu i braku higieny a po prostu do zarażenia mogło dojść na skutek kontaktu z osobą zarażoną. W tych przypadkach zalecane się udanie do apteki po specjalistyczne środki zwalczające wszawicę, dodatkowo należy wyprać wszystkie ręczniki, koce i inne osobiste rzeczy osoby dotkniętej wszawicą, natomiast wszystkich pozostałych domowników (również tych niezarażonych) objąć profilaktyką.

Wszy trudno dojrzeć gołym okiem ale nie jest to niemożliwe. Nie potrafią skakać ani pływać, więc do zarażenia może dojść jedynie poprzez bezpośredni kontakt z osobą zarażoną bądź jej rzeczami osobistymi. Nie bytują także na zwierzętach, więc do zarażenia nie dochodzi z ich winy, nie muszą też być poddawane profilaktyce leczenia wszawicy wraz z domownikami.

Jak pozbyć się wszy

Odżywiają się krwią ludzką za pomocą swoich kłująco-ssących aparatów gębowych, zostawiając swędzące ślady. Swędzenie spowodowane jest odczynem na ślinę owada. W wyniku drapania może dochodzić do powstawania ran a wraz z nimi do zakażeń bakteryjnych i grzybiczych. Dlatego tak ważne jest nieunikanie kontaktu z lekarzem lub farmaceutą w celu wyboru leków stosowanych w leczeniu wszawicy.
Leki takie znajdziemy najczęściej pod postacią szamponów, żelów, kremów i maści.
W przypadku wszy głowowej należy wyczesywać włosy gęstym grzebieniem w celu usunięcia gnid i martwych wesz.

Zarażenie się wszawicą nie jest powodem do wstydu, gdyż występują one na całym świecie i w każdym środowisku, bez względu na status społeczny i ekonomiczny.