Wykonuj regularne przeglądy u stomatologa – to się opłaci!

Przegląd stomatologiczny to jedna z najczęstszych procedur, jakie są wykonywane w gabinecie dentystycznym. Każdy, kto przywiązuje dużą wagę do troski o swoje zdrowie i ogólny dobrostan organizmu, wie doskonale, jak ważne są takie działania. Przeglądy stomatologiczne przynoszą sporo korzyści, dlatego zdecydowanie warto zadbać o regularne ich wykonywanie.

Jak często wykonywać przegląd stomatologiczny?

Przeglądy stomatologiczne odgrywają niebagatelną rolę w profilaktyce chorób zębów, przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek jamy ustnej. Tego typu badanie jest krótkie – przeważnie nie trwa dłużej niż 10 minut. Standardowo przegląd powinien zostać przeprowadzony raz na pół roku – chyba że lekarz zaleci inaczej. Wówczas należy dostosować się do jego wskazówek.

Regularne przeglądy stomatologiczne a ryzyko różnych chorób

Podstawową zaletą wykonywanych systematycznie przeglądów stomatologicznych jest zmniejszenie prawdopodobieństwa wystąpienia chorób takich jak próchnica, paradontoza itp. Można bowiem im zapobiec lub wykryć je na wczesnym stadium rozwoju, przez co leczenie nie jest czasochłonne. Poza tym to sprawdzony sposób na uniknięcie rozmaitych chorób i dolegliwości, które wydają się nie mieć żadnego związku ze stanem uzębienia. Mowa tutaj m.in. o migrenach czy nawet o cukrzycy lub zawale. Warto mieć świadomość tego, że nieleczona próchnica stanowi poważne zagrożenie dla całego organizmu, ponieważ bakterie przedostają się do krwi i negatywnie wpływają na stan poszczególnych narządów. Z kolei nieleczona paradontoza niesie poważne zagrożenie w postaci zmian miażdżycowych. Są to rzecz jasna skrajne przykłady niebezpieczeństw wynikających z braku systematyczności, jeśli chodzi o odwiedzanie gabinetu dentystycznego.

Regularne przeglądy stomatologiczne a usuwanie kamienia nazębnego

Kontrolna wizyta u stomatologa to świetna okazja do pozbycia się kamienia nazębnego. Nie da się go usunąć samodzielnie w domu, nawet gdy bardzo dbamy o higienę jamy ustnej. Potrzebny jest do tego specjalistyczny sprzęt. Kamień przyczynia się do powstawania wielu schorzeń zębów i dziąseł. Osadzający się na zębach kamień, czyli tzw. płytka nazębna, jest dla drobnoustrojów idealnym siedliskiem. Nadmierny przyrost kamienia wyrządza na dłuższą metę same szkody – dla własnego zdrowia lepiej zatroszczyć się o to, żeby do tego przyrostu nie doszło.

Regularne przeglądy stomatologiczne a koszty leczenia

Mówiąc o korzyściach wynikających z systematycznych przeglądów stomatologicznych, nie da się nie wspomnieć o aspekcie finansowym. Leczenie w prywatnych gabinetach dentystycznych, a głównie na takie decydują się Polacy, nie jest niestety tanie. Wydatki te można jednak ograniczyć, poddając się regularnym kontrolom. Mnóstwo osób ma tak, że do stomatologa zgłasza się z powodu uciążliwego bólu, który zwykle jest objawem zaawansowanej próchnicy etc. Opłaca się – i to dosłownie – zmienić takie podejście.

Artykuł powstał we współpracy z nowoczesnym centrum medycznym oferującym usługi z zakresu dziedziny, jaką jest stomatologia Zielonki