Wyprawka dla noworodka- co powinna zawierać?

Kompletowanie wyprawki dla noworodka jest zadaniem ekscytującym, ale jednocześnie bywa stresujące. Co powinno znaleźć się w takiej wyprawce? O czym trzeba pamiętać, by maluszek miał wszystko, czego będzie potrzebować? Jak zadbać o odpowiednią wyprawkę również dla młodej mamy? Rozwiejmy te wątpliwości!

Wyprawka dla noworodka- co powinna zawierać?

Kompletując wyprawkę dla noworodka łatwo jest dać się ponieść emocjom. Przecież to taki wspaniały czas! Oczywiście, warto pozwolić sobie na drobne szaleństwa, jednak podstawą jest zadbanie o to, co będzie niezbędne już w pierwszych dniach życia maluszka. Całą resztę przedmiotów będzie można dokupić później, jeśli okażą się niezbędne. Co zatem kupić? Przede wszystkim, należy zadbać o ubranka dla dziecka. O ich rodzaju będzie decydować pora roku, jednak zawsze przydadzą się body, bluzeczki, spodnie, a także skarpetki i czapeczki- zarówno cieplejsza na wyjście ze szpitala, jak i cienkie bawełniane do użycia po kąpieli. Oprócz ubrań, nieodzowne są pieluszki jednorazowe, a także kosmetyki przeznaczone do pielęgnacji skóry dziecka. Do przewijania malucha przyda się wygodny przewijak, który będzie wsparciem również dla świeżo upieczonej mamy. Inne przydatne akcesoria to kilka tetrowych pieluszek, nawilżane chusteczki, a także aspirator do noska i miękka szczoteczka do włosów. Te podstawowe akcesoria wystarczą, by maluszek w domu poczuł się komfortowo. Oczywiście, należy zadbać o bezpieczne miejsce do spania, a później także do zabawy. Bardzo ważne są także akcesoria kąpielowe, czyli wanienka, miękki ręcznik czy kosmetyki do kąpieli maluszka.

Karmienie piersią a wyprawka- co będzie potrzebne?

Wyprawka niemowlaka to jedno, warto jednak pomyśleć także o wyprawce dla karmiącej mamy. Z całą pewnością przydadzą się wkładki laktacyjne, a na okres połogu również podkłady poporodowe. Do ściągania pokarmu może przydać się laktator ręczny bądź elektryczny. Mama, która decyduje się karmić piersią powinna zaopatrzyć się także w wygodny biustonosz wykonany z naturalnych materiałów, z odpinaną miseczką ułatwiającą karmienie. Przydatnym gadżetem jest także poduszka do karmienia, zapewniająca komfort zarówno mamie, jak i dziecku.

O czym pamiętać podczas kompletowania wyprawki?

Kompletując wyprawkę dla maluszka, warto pamiętać o rzeczach mniej może oczywistych, ale bardzo istotnych. W pierwszej kolejności myślimy o ubraniach i pieluszkach, łatwo jednak zapominamy np. o podróży ze szpitala. Wyprawka musi obejmować także kwestię bezpiecznego fotelika samochodowego, w którym maluszek będzie podróżował po raz pierwszy w życiu. Przyszła mama często kupuje mnóstwo pięknych ubranek już na początku ciąży, bo trudno jest się od tego powstrzymać. Należy jednak pamiętać, że w przypadku ubranek naprawdę nie warto przesadzać. Nigdy nie mamy pewności, jaki rozmiar ubranek będzie potrzebny, a poza tym noworodek bardzo szybko rośnie. Jeśli mama kupi zbyt dużo najmniejszych ubranek, może się okazać, że część z nich nigdy nie zostanie założona. Ponadto, warto wybierać sprawdzone produkty, które będą bezpieczne dla delikatnej skóry maluszka.

Kiedy rozpocząć kompletowanie wyprawki?

Kompletowaniem wyprawki warto zająć się około 7 miesiąca ciąży. Nie warto zostawiać sobie tego zadania na ostatnią chwilę, gdyż im bliżej porodu tym trudniej może być dopilnować wszystkiego, a poza tym nigdy nie mamy pewności, kiedy maluch zdecyduje się przyjść na świat. Warto zostawić sobie pewien margines czasowy, by uniknąć niepotrzebnego stresu. Sprawdzone produkty idealne do wyprawki dla noworodka dostępne są w sklepie amko.com.pl.