Sposób odżywiania i tryb życia mają ogromny wpływ nie tylko na zdrowie fizyczne i kondycję organizmu, ale także na samopoczucie i nastrój. W przypadku zarówno kobiet, jak i mężczyzn mają przełożenie także na sprawność seksualną. Dowiedz się, jak wzmocnić erekcję za sprawą diety. Podpowiadamy, jak zmienić nawyki żywieniowe, by cieszyć się lepszym zdrowiem i potencją.
Problemy z erekcją – przyczyną może być niewłaściwa dieta!
Problemy z erekcją mogą mieć różne przyczyny, zarówno somatyczne, jak i ze sfery psychiki. Do najczęstszych należą choroby układu sercowo-naczyniowego (np. miażdżyca, nadciśnienie tętnicze), cukrzyca, przerost prostaty, zaburzenia hormonalne oraz depresja [1]. W żadnym przypadku nie należy lekceważyć problemów ze wzwodem ani milczeć na ich temat, kierując się wstydem czy zakłopotaniem. Zaburzenia erekcji to sygnał, że w możliwie najszybszym terminie należy odwiedzić gabinet lekarski i wykonać pakiet podstawowych badań, w tym badania krwi (np. oznaczenie poziomu glukozy i cholesterolu), moczu, oraz badanie gruczołu krokowego (prostaty) [2]. Nie wszyscy panowie zdają sobie jednak sprawę, że na problemy z erekcją pracują latami, za sprawą niewłaściwych nawyków żywieniowych, siedzącego trybu życia i używek takich jak papierosy czy alkohol. Źle zbilansowana, zbyt kaloryczna i obfitująca w wysokoprzetworzone produkty dieta oraz brak aktywności fizycznej to niemal gwarantowany przepis na nadwagę lun nawet otyłość, cukrzycę typu 2, miażdżycę, nadciśnienie tętnicze oraz zmiany w organizmie, które niekorzystnie wpływają także na męską potencję. Zaburzenia erekcji to często pierwszy sygnał, że niewłaściwa dieta przyniosła rezultaty w postaci choroby metabolicznej lub układowej. Dodajmy do tego stres, przemęczenie i zbyt małą ilość snu, a kłopoty w sferze intymnej są gwarantowane. Dotyczy to zwłaszcza mężczyzn w średnim wieku: złe nawyki żywieniowe często zaczynają dawać efekty w okolicach czterdziestki. Nie bez przyczyny statystki mówią, że nawet co drugi mężczyzna po 40. roku życia może cierpieć na zaburzenia erekcji [3].
Jak wzmocnić erekcję, zmieniając nawyki żywieniowe?
Jeśli zaczynają pojawiać się problemy z erekcją, w pierwszej kolejności należy skonsultować się z lekarzem i wykonać pakiet badań kontrolnych. O ile nie wykażą one wyraźnych przyczyn somatycznych lub problem nie leży w sferze psychiki, można przeciwdziałać pogłębianiu się kłopotów, a nawet je zniwelować za sprawą zdrowego trybu życia i zmiany nawyków żywieniowych. Także w przypadku chorób somatycznych, takich jak cukrzyca czy miażdżyca, które powodują problemy z erekcją, zmiana diety i trybu życia są zalecane jako leczenie wspomagające.
Przede wszystkim należy zrezygnować z jedzenia typu fast food, słonych i słodkich przekąsek oraz niezdrowych tłuszczów, nie tylko tłuszczów trans, ale także tych zawartych w czerwonym mięsie i jego przetworach. Zasady zdrowego żywienia przedstawia piramida żywieniowa [4], która zaleca, by codziennie uwzględniać w menu warzywa i owoce zasobne w witaminy, sole mineralne i antyoksydanty oraz włączyć do jadłospisu orzechy, nasiona, ryby morskie i oleje roślinne, najlepiej tłoczone na zimno, które dostarczają cennych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Panowie, którym zależy na dobrej sprawności seksualnej, powinni też zadbać, by w ich diecie oprócz orzechów nie zabrakło również jaj i wątróbki, które stanowią źródła choliny, korzystnie wpływających na męską potencję [5]. W diecie na wzmocnienie erekcji nie powinno też zabraknąć pełnoziarnistych produktów zbożowych, które dostarczają witamin z grupy B, oraz energii w postaci węglowodanów złożonych, nabiału i chudego mięsa (lub roślin strączkowych w wersji dla wegetarian), które są źródłem białka, oraz produktów zasobnych w cynk i selen (orzechy, nasiona, pestki dyni). Dla wzmocnienia potencji i apetytu na seks warto też sięgać po naturalne afrodyzjaki, takie jak owoce morza, lubczyk, przyprawy korzenne i kakao. Podstawą jest jednak regularna aktywność fizyczna, najlepiej na świeżym powietrzu, która pozwala zachować prawidłową masę ciała i dobrą kondycję na długie lata.
Leki na zaburzenia erekcji
Jeśli zmiana nawyków żywieniowych nie daje natychmiastowych efektów i problemy z erekcją utrzymują się, obok leczenia przyczynowego warto wprowadzić także leczenie objawowe. Najczęściej stosowane leki na erekcję to preparaty z substancją o nazwie sildenafil, na przykład Mensil lub Mensil Max*. Oba produkty lecznicze dostępne są w postaci tabletek do rozgryzania i żucia, co umożliwia ich stosowanie bez konieczności popijania wodą, co zwiększa komfort i dyskrecję stosowania. Działają już po 12 minutach, a efekt utrzymuje się nawet do 5 godzin [6]. Produkty lecznicze Mensil przeznaczone są dla mężczyzn powyżej 18 roku życia. Przed ich zastosowaniem należy dokładnie zapoznać się z ulotką informacyjną.
Przypisy
- Bartosz Grabski, Wojciech Cichoń, Zaburzenia erekcji, https://www.mp.pl/pacjent/seksuologia/zaburzenia-seksualne/u-mezczyzn/92036,zaburzenia-erekcji, data dostępu 03.03.2022.
- Wojciech A. Cieślikowski, Diagnostyka mężczyzn z zaburzeniami wzwodu, Przegląd Urologiczny 2013/6 (82).
- K. Hatzimouratidis, REKOMENDACJE DOTYCZĄCE ZABURZEŃ SEKSUALNYCH U MĘŻCZYZN: ZABURZENIA EREKCJI I PRZEDWCZESNY WYTRYSK, European Association of Urology 2015.
- Piramida żywieniowa z opisem, online: https://dietetycy.org.pl/piramida-zywieniowa-2017-opisem/, data dostępu 03.03.2022.
- Barbara Michalik. Cholina i inozytol. „Żyjmy Dłużej”. 5/2000, maj 2000.
- Na podstawie Charakterystyk Produktów Leczniczych Mensil i Mensil Max.
* Mensil oraz Mensil Max zawierają substancję czynną – syldenafil, który należy do leków z grupy inhibitorów fosfodiesterazy typu 5 (PDE5). Lek działa poprzez wspomaganie rozkurczu naczyń krwionośnych w prąciu, zwiększając napływ krwi do prącia podczas podniecenia seksualnego. Syldenafil pomaga osiągnąć wzwód jedynie pod warunkiem uprzedniego pobudzenia seksualnego.
Leki Mensil i Mensil Max są stosowane w leczeniu zaburzeń wzwodu u dorosłych mężczyzn, definiowanych jako niemożność uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego.
MENSIL, 25 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 25 mg syldenafilu w postaci cytrynianu.
MENSIL MAX, 50 mg, tabletki do rozgryzania i żucia. Skład: Jedna tabletka zawiera 50 mg syldenafilu w postaci cytrynianu.
Postać farmaceutyczna: Tabletki do rozgryzania i żucia. Wskazania do stosowania: Produkty lecznicze MENSIL i MENSIL MAX są wskazane do stosowania u dorosłych mężczyzn z zaburzeniami erekcji, czyli niezdolnością uzyskania lub utrzymania erekcji prącia wystarczającej do odbycia stosunku płciowego. W celu skutecznego działania produktów leczniczych Mensil i Mensil Max niezbędna jest stymulacja seksualna. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Ze względu na wpływ syldenafilu na przemiany metaboliczne, w których biorą udział tlenek azotu i cykliczny guanozynomonofosforan (cGMP), nasila on hipotensyjne działanie azotanów. Przeciwwskazane jest zatem równoczesne stosowanie syldenafilu z lekami uwalniającymi tlenek azotu (takimi jak azotyn amylu) lub azotanami w jakiejkolwiek postaci. Jednoczesne stosowanie inhibitorów PDE5, w tym syldenafilu, i leków pobudzających cyklazę guanylową, takich jak riocyguat, jest przeciwwskazane, ponieważ może prowadzić do objawowego niedociśnienia tętniczego. Produktów leczniczych przeznaczonych do leczenia zaburzeń erekcji, w tym syldenafilu nie należy stosować u mężczyzn, u których aktywność seksualna nie jest wskazana (np. pacjenci z ciężkimi schorzeniami układu sercowo-naczyniowego, takimi jak niestabilna dławica piersiowa lub ciężka niewydolność serca). Produkty lecznicze Mensil i Mensil Max są przeciwwskazane u pacjentów, którzy utracili wzrok w jednym oku w wyniku niezwiązanej z zapaleniem tętnic przedniej niedokrwiennej neuropatii nerwu wzrokowego (ang. non-arteric anterior ischemic optic neuropaty, NAION), niezależnie od tego, czy miało to związek, czy nie miało związku z wcześniejszą ekspozycją na inhibitor PDE5. Nie badano bezpieczeństwa stosowania syldenafilu w następujących grupach pacjentów: pacjentów z ciężką niewydolnością wątroby, hipotonią (ciśnienie krwi <90/50 mm Hg), po niedawno przebytym udarze lub zawale serca oraz ze stwierdzonymi dziedzicznymi zmianami degeneracyjnymi siatkówki, takimi jak retinitis pigmentosa (niewielka część tych pacjentów ma genetycznie uwarunkowane nieprawidłowości fosfodiesterazy siatkówki). Stosowanie syldenafilu u tych pacjentów jest przeciwwskazane. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.
Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.