Zabieg odmładzający, który działa cuda – blefaroplastyka

Chirurgia plastyczna stanowi dział medycyny i zajmuje się korygowaniem wrodzonych, ale także nabytych wad ciała, jak również korygowaniem tych defektów, które sprawiają, że pacjent czuje dyskomfort fizyczny i psychiczny. Chirurgia plastyczna jest szeroką specjalizacją i obejmuje leczenie oparzeń i blizn po oparzeniach, chirurgię ręki, chirurgię estetyczną, która skupia się wokół poprawiania realnych lub odczuwanych subiektywnie przez pacjenta defektów urody, np. opadających powiek.

Na czym polega blefaroplastyka powiek?

Powszechnie wiadomo, że skóra wokół oczu starzeje się najszybciej, a opływający czas sprawia, że powieki rozciągają się i opadają. Dzieje się tak, ponieważ gromadzą one tkankę tłuszczową, przez to zmienia się napięcie mięśni, które stają się coraz słabsze i nie są już w stanie utrzymać skóry w odpowiednim miejscu. Konsekwencją tego jest zmęczony wyraz twarzy, dodający lat. Operacja powiek jest skutecznym zabiegiem korygującym wygląd. Blefaroplastyka daje spektakularne rezultaty, „otwiera” oko, odświeża spojrzenie, sprawia, że znikają „worki” spod oczu i w wyraźny sposób odmładza twarz. Zabiegi medycyny estetycznie raczej nie należą do bardzo skomplikowanych, a operacja powiek jest realizowana w ramach „małej chirurgii” i polega na nacięciu powieki w jej naturalnie biegnących liniach bruzd lub zmarszczek, usunięciu nadmiaru skóry, a czasami także fragmentu mięśnia okrężnego w celu zwiększenia jego napięcia, redukcji tkanki tłuszczowej, a na koniec założeniu szwów.

Jakie są wskazania do zabiegu?

Opadające powieki w niektórych przypadkach mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie, np. wtedy, kiedy wiszący fałd skóry ogranicza pole widzenia lub pojawia się problem z nawracającym obrzękiem i opuchlizną. Zabiegowi blefaroplastyki poddają się pacjenci w różnym wieku, najliczniejszą grupą są osoby w wieku 50+, ale zdarza się, że do chirurga trafiają także trzydziestolatkowie. Co ciekawe, skierowanie na taki zabieg może wydać dermatolog lub okulista. Sama operacja nie wymaga szczególnego przygotowania się, natomiast kwalifikacja poprzedzona jest konsultacją, w trakcie której lekarz przeprowadza szczegółowy wywiad medyczny z pacjentem. Dzięki temu specjalista jest w stanie precyzyjnie określić jakie rozwiązanie będzie najlepsze. Zanim jednak dojdzie do zabiegu, pacjent musi przedstawić wyniki badań krwi w celu wykluczenia przeciwwskazań.