Choroby oczu są o tyle trudne, że potrafią rozwijać się w naszym organizmie przez lata – a my nie będziemy mieć o tym pojęcia. Często nawet w momencie, gdy uzyskamy pierwszą diagnozę, w dalszym ciągu wydaje nam się, że musi być ona błędna – w końcu wcale nie zauważamy u siebie żadnych objawów i nie cierpimy na przewlekłe choroby, które mogłyby wywołać jaskrę lub zaćmę. Nie jest to rozsądne podejście, gdyż szybka reakcja i podjęcie decyzji o wykonaniu zabiegu może pomóc nam opanować objawy jaskry i zaćmy zanim bardzo się one rozwiną.
Czym różnią się od siebie te choroby? Zaćma polega na zmętnieniu soczewki, która z czasem staje się coraz mniej przejrzysta. Pacjent początkowo może ignorować pogorszenie wzroku, a jeżeli nosi on okulary – będzie on miał wrażenie, że to one stanowią problem i są zwyczajnie zabrudzone. Dopiero po pewnym czasie stanie się jasne, że utracona została ostrość widzenia i zaczyna być coraz gorzej. Jaskra to z kolei zbyt wysokie ciśnienie wewnątrz gałki ocznej, które przyczynia się do stopniowych uszkodzeń wzroku. Choć obie te choroby są utożsamiane głównie z osobami starszymi – obecnie niestety zauważamy je u coraz młodszych osób – a postać pierwotna może dopaść nawet noworodki i tym samym spowodować uszkodzenie ich wzroku na całe życie.
Dlaczego należy regularnie chodzić do okulisty?
Leczenie zaćmy i leczenie jaskry jest możliwe, ale do tego potrzebna jest prawidłowa diagnoza i opracowanie planu. Nie w każdym przypadku możliwe będzie pełne wyleczenie, gdyż jaskra jest zwykle nieuleczalna – ale są takie odmiany choroby, które można leczyć laserowo bądź przy pomoc operacji. Aby było to możliwe najlepiej jest wykryć taką przypadłość w jej początkowym stadium i nie dopuścić do znacznego uszkodzenia wzroku, którego nie będzie dało się już opanować.
W momencie, gdy zaczynamy doświadczać jakichkolwiek problemów ze wzrokiem – bólu oczu, zmętnienia, plam, wrażliwości na światło czy ograniczenia widzenia – należy niezwłocznie udać się do specjalisty. A jeżeli nie widzimy u siebie podobnych objawów to i tak powinniśmy raz na rok wybrać się na profilaktyczną kontrolę, która upewni nas, że z naszym wzrokiem nie dzieje się nic złego.
Operacja jaskry – czy zawsze jest potrzebna?
Jeżeli chodzi o jaskrę, to jej objawy mogą być skutecznie wyeliminowanie poprzez stosowanie specjalnych kropli. Niestety, w większości przypadków będzie ona towarzyszyła nam do końca życia. Możemy jednak opanować jej rozwój i nauczyć się z nią normalnie funkcjonować poprzez kontrolowanie ciśnienia w gałce ocznej. Najlepiej skonsultować swój przypadek z najlepszymi specjalistami. Tacy są m.in. w Centrum Medycznym MML w Warszawie.