Zapalenie pęcherza moczowego – przyczyny, przebieg i możliwe powikłania

Zapalenie pęcherza moczowego to dolegliwość, której nie wolno lekceważyć i którą należy właściwie i możliwie najszybciej po wystąpieniu objawów leczyć, by zapobiec powikłaniom. Dowiedz się, jakie są najczęstsze przyczyny zapalenia pęcherza, jakie objawy są charakterystyczne dla tego schorzenia, jakie mogą być powikłania oraz jakie są metody leczenia.

Objawy typowe dla zapalenia pęcherza moczowego

Charakterystyczne dla zapalenia pęcherza moczowego objawy to dyskomfort podczas oddawania moczu (pieczenie i ból), ból w dole brzucha, uczucie rozpierania i parcia na pęcherz, częstomocz, nagląca potrzeba oddania moczu [1], czasem także nietrzymanie moczu [2]. Objawom tym często towarzyszy podwyższona temperatura oraz ogólne złe samopoczucie. W moczu może pojawić się krew (tzw. krwiomocz) – mocz ma wówczas najczęściej zabarwienie ciemnoczerwone. Zapalenie pęcherza moczowego zazwyczaj ma ostry przebieg. U niektórych osób dolegliwości mogą mieć charakter nawracający – dzieje się tak często np. w przypadku kobiet w wieku okołomenopauzalnym, z uwagi na zmiany hormonalne zachodzące w ich organizmie [2]. Nawracające zapalenie pęcherza moczowego dotyczyć może jednak osób w każdym wieku, zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

Zapalenie pęcherza moczowego – najczęstsze przyczyny

Najczęstszą przyczyną zapalenia pęcherza moczowego jest zakażenie bakteryjne spowodowane przez bakterie E. coli, które naturalnie występują w okolicach odbytu, a w niektórych sytuacjach wnikają do pęcherza przez cewkę moczową, gdzie mnożą się i wywołują stan zapalny [1]. Zakażenia bakteryjne pęcherza moczowego znacznie częściej dotyczą kobiet, z uwagi na budowę ich cewki moczowej, która jest znacznie krótsza niż u mężczyzn [3], co ułatwia wnikanie w jej głąb szkodliwym bakteriom. W przypadku mężczyzn zapalenie pęcherza najczęściej spowodowane jest kamicą nerkową i przerostem gruczołu krokowego, co powoduje trudności z oddawaniem moczu i jego zaleganie w pęcherzu. Przepełniony pęcherz to zaś środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii wywołujących stan zapalny.

Możliwe powikłania przy zapaleniu pęcherza moczowego

Bakterie, które wywołały zapalenie pęcherza moczowego, mogą w niektórych przypadkach przeniknąć w dalsze rejony układu moczowego, czyli do jednej lub obydwu nerek, powodując odmiedniczkowe zapalenie nerek [1]. To znacznie poważniejsza choroba niż zapalenie pęcherza, dlatego tak ważne jest opanowanie zakażenia na wczesnym etapie, zanim dojdzie do rozprzestrzenienia się bakterii w układzie moczowym. Innym powikłaniem w wyniku zapalenia pęcherza może być jego nadreaktywność i w efekcie naglące nietrzymanie moczu, także po wyleczeniu stanu zapalnego. Zazwyczaj jednak nietrzymanie moczu związane z zapaleniem pęcherza mija po wyleczeniu zakażenia [2].

Jak leczy się zapalenie pęcherza moczowego i jak mu zapobiegać

Przy zapaleniu pęcherza ważne jest jak najszybsze wdrożenie leczenia, ponieważ już po kilku dniach nieleczonego zakażenia może rozwinąć się stan zapalny nerek [1]. Zazwyczaj w leczeniu zapalenia pęcherza stosuje się antybiotyki. Alternatywą dla antybiotyków może być lek Urosal, który prócz działania przeciwbakteryjnego, wykazuje również aktywność przeciwzapalną i przeciwbólową. Urosal można stosować również profilaktycznie, zwłaszcza przy skłonności do nawracającego zapalenia pęcherza moczowego. W celu zapobiegania tej dolegliwości zaleca się również paniom właściwe dbanie o higienę intymną, zwłaszcza po stosunku płciowym, tak by zmniejszyć ryzyko wniknięcia szkodliwych bakterii w głąb cewki moczowej. Dobrą metodą profilaktyki jest też picie przynajmniej 1,5 litra wody dziennie, co pomaga wypłukać z pęcherza moczowego szkodliwe bakterie oraz picie soku z żurawiny, który zmniejsza przyleganie bakterii do błony śluzowej układu moczowego [1].

 

Bibliografia:

  1. Robert Drabczyk, Zapalenie pęcherza i inne zakażenia układu moczowego – objawy, przyczyny, leki i leczenie, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/51947,zapalenie-pecherza-i-inne-zakazenia-ukladu-moczowego, data dostępu 01.06.2022.
  2. Robert Drabczyk, Nietrzymanie moczu – rodzaje, leczenie i sposoby zapobiegania, https://www.mp.pl/pacjent/nefrologia/choroby/chorobyudoroslych/57804,nietrzymanie-moczu, data dostępu 01.06.2022.
  3. M. Walentowicz i in., Wybrane zagadnienia z anatomii i fizjologii układu moczowego, Journal of Clinical Healthcare 3/2017, 1-4.

 

UROSAL, 300 mg + 300 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 300 mg metenaminy (Methenaminum) i 300 mg fenylu salicylanu (Phenylis salicylas). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Urosal jest stosowany w zapaleniu pęcherza moczowego, w odmiedniczkowym zapaleniu nerek, zapaleniu miedniczek nerkowych, stanach zapalnych pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, w biegunce, nieżycie jelit. Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na salicylany i fenol, niewydolność nerek, choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, skaza krwotoczna, ciężka niewydolność wątroby, kwasica metaboliczna znacznego stopnia, odwodnienie. Podmiot odpowiedzialny: Zakłady Chemiczno-Farmaceutyczne „VIS” Spółka z o.o. ul. Św. Elżbiety 6a, 41-905 Bytom. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z zatwierdzoną charakterystyką preparatu. Dalsze informacje dostępne na życzenie.

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.