Toksyna botulinowa, czyli popularny botoks to preparat, który ma szerokie zastosowanie w medycynie estetycznej. Służy przede wszystkim do wygładzania i usuwania zmarszczek, korygowania niedoskonałości twarzy oraz łagodzenia nadpotliwości. Czym dokładnie jest botoks? Kiedy można go stosować?
Co to jest toksyna botulinowa?
Toksyna botulinowa, zwana również botoksem lub jadem kiełbasianym to jedna z najczęściej wykorzystywanych substancji w medycynie estetycznej. Jest to naturalna toksyna o bardzo silnym działaniu, która powoduje zahamowanie uwalniania acetylocholiny, czyli neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami. Toksyna blokuje tzw. synapsy nerwowo-mięśniowe, a to sprawia, że nie dochodzi do skurczów porażonego mięśnia. Działanie botoksu wykorzystane jest od dawna w medycynie. Substancja pomaga chorym cierpiącym na choroby neurologiczne, spastykę mięśni, kręcz szyi czy zeza. Jest skuteczna w leczeniu migren oraz bruksizmu. Od wielu lat toksyna botulinowa pomaga również pozbyć się zmarszczek i nieestetycznych zmian.
Botoks w medycynie estetycznej
Toksyna botulinowa wykorzystywana jest bardzo często w zabiegach medycyny estetycznej. Ostrzykiwanie botoksem powoduje rozluźnienie i zrelaksowanie mięśni, a tym samym wygładza cerę. Efekty zabiegu to m.in.:
- wygładzenie zmarszczek mimicznych,
- usunięcie kurzych łapek,
- podniesienie brwi,
- podniesienie kącików ust,
- usunięcie bruzd między brwiami,
- poprawa konturu twarzy,
- poprawa kondycji i wyglądu skóry,
- odmłodzenie skóry,
- zlikwidowanie nadmiernej potliwości.
Warto dodać, że toksyna botulinowa w medycynie estetycznej wykorzystywana jest w małych stężeniach. Botoks działa tylko na ostrzykiwany obszar, nie ma wpływu na układ nerwowy poza leczoną okolicą. Prawidłowo wykonany zabieg nie zmienia mimiki twarzy, nie powoduje efektu maski, nie powoduje problemów w funkcjonowaniu organizmu.
Dlaczego warto zdecydować się na zabieg z użyciem botoksu?
Botoks to skuteczna substancja, która podana prawidłowo i w odpowiedniej dawce, ma wiele zalet. Aby uniknąć efektu sztucznej twarzy czy problemów z mimiką, zabieg należy wykonywać w sprawdzonych gabinetach medycyny estetycznej. Główne zalety botoksu to:
- szybka poprawa wyglądu, pierwsze efekty widoczne są już po 3-5 dniach od wykonania zabiegu,
- wyraźne odmłodzenie i pozbycie się zmarszczek,
- minimalny dyskomfort w trakcie zabiegu,
- dostosowanie zabiegu do potrzeb pacjenta,
- krótki czas trwania zabiegu,
- krótki czas regeneracji pozabiegowej.
Efekty zabiegu utrzymują się ok. 3-6 miesięcy. Po tym czasie zabieg z użyciem botoksu można powtórzyć.
Jakie przeciwwskazania ma zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej?
Botoks jest skuteczny i bezpieczny, ale ma kilka przeciwwskazań. Nie powinien być wykonywany u kobiet w ciąży i karmiących piersią oraz osób przyjmujących określone leki np. tubokuaryny, D- penicylaminy, czy leków z grupy aminoglikozydów. Przeciwwskazaniem jest nadwrażliwość na składniki preparatu, infekcje skóry w miejscu iniekcji, a także zakażenia grzybicze, bakteryjne i wirusowe. Aby zabieg był bezpieczny, pacjent musi spotykać się z lekarzem, który przeprowadza wywiad i określa, czy u danej osoby można bezpiecznie wykonać ostrzykwianie botoksem. W trakcie konsultacji lekarz omawia, jak wygląda zabieg, opisuje ewentualne skutki uboczne, a także wyznacza prawidłowe punkty do iniekcji oraz określa ilość potrzebnej substancji. Jak po każdym zabiegu, również po zastosowaniu toksyny botulinowej mogą pojawić się skutki uboczne. Do najczęściej występujących należy ból w miejscu wstrzyknięcia botoksu. Aby złagodzić dolegliwości, można zastosować okład z lodu lub przyjąć ogólnie dostępne środki przeciwbólowe. Inne niepożądane działanie, jakie mogą wystąpić to:
- bóle głowy,
- wysypka,
- niedowład oka,
- zaburzenia oka,
- zespół suchego oka,
- zasinienie i krwiak w miejscu iniekcji.
Wymienione skutki uboczne występują rzadko, utrzymują się najczęściej prze kilka dni po zabiegu. Zabiegi z zastosowaniem toksyny botulinowej są najczęściej stosowaną bronią w walce ze zmarszczkami. Przywracają gładką, elastyczną skórę, pozwalają zredukować efekty starzenia się organizmu. Na botoks decydują się kobiety i mężczyźni, celebryci i zwykli ludzie. Zabieg jest bezpieczny, ale warto pamiętać, że musi być wykonany przez lekarza o odpowiednich kwalifikacjach.